Express-Miejski.pl

Kolorowy Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich

Kolorowy Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich

Kolorowy Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich fot.: ZOK / Justyna Kaczorowska

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wojewódzki Festiwal Artystycznych Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich odbył się już po raz piętnasty. 11 lipca na scenie plenerowej na boisku w Stolcu wystąpiło 29 zespołów z wielu gmin Dolnego Śląska.

W Stolcu pojawili się przedstawiciele Ząbkowice Śl., Kamieńca Ząbkowickiego, Kłodzka, Bystrzycy, Szczytnej, Świdnicy, Ziębic, Strzegomia, Radkowa, Nowej Rudy, Stoszowic, Ciepłowód, Dzierżoniowa, Stronia Śl., Chojnowa, Mysłakowic, Wiszni Małej i Sobótki.

Całe przedsięwzięcie zorganizowane zostało praktycznie przez wszystkie organizacje działające w Stolcu: KGW na czele z Haliną Antoszczyszyn, sołtysa wsi Stolec i zarazem Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Dominika, Radę Sołecką, strażaków OSP Stolec, a także mieszkańców samej wioski. Przez cały dzień festiwalowy organizatorów wspierali pracownicy Ząbkowickiego Ośrodka Kultury pod przewodnictwem Justyny Kaczorowskiej.

Występy rozpoczęły się o godzinie 14.00 od przemówienia Haliny Antoszczyszyn oraz Andrzeja Dominika. Powitali oni przybyłych gości, w tym przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Gminy Ząbkowic oraz Kamieńca Ząbkowickiego, a przede wszystkim zespoły oraz mieszkańców Stolca i okolic.

fot: arek / express-miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na głównej scenie zaprezentowało się ponad 800 osób. Godzina po godzinie pojawiały się kolejne zespoły. Autobusy bez ustanku przyjeżdżały i przywoziły coraz to nowych uczestników. Pomimo skwaru lejącego się z nieba, zarówno stoły pod namiotami, jak i trybuny zapełniały się widzami. Było na co popatrzeć. Różnorodność strojów, ich kroje i kolory powalały. Każdy z zespołów przygotował po 3-4 utwory ludowe, które jak się okazało, często dzięki frywolności w przekazie wywoływały uśmiech na twarzach słuchających.

Atrakcją, która wielu osobom, głównie dzieciom przysporzyła nie tylko radości, ale przede wszystkim ulgi, była przygotowana przez OSP Stolec kurtyna wodna. Nie zważając na nic wielu uczestników festynu ruszyło w jej stronę, aby chociaż na chwilę móc w ten upalny dzień się ochłodzić. Mimo, że temperatura raczej zniechęcała do jedzenia, nikt nie mógł się oprzeć genialnej grochówce serwowanej na zapleczu boiska. Tam też można było odpocząć w cieniu drzew lub pod namiotami.

Do późnych godzin wieczornych wśród widzów dominowały osoby starsze lub dzieci. Dopiero, gdy późnym wieczorem na scenie pojawił się zespół grający muzykę typowo taneczną, na murawie pojawiła się młodzież. Zabawa taneczna trwała niemalże do rana i nawet mecz o mistrzostwo świata nie był w stanie jej zakłócić.

XV Festiwal już za nami. Organizatorzy z roku na rok udoskonalają go na różne możliwe sposoby. „To już nie jest impreza tylko lokalna. Przyjeżdżają do nas ludzie z całego województwa. Poza tym z roku na rok oczekiwania rosną.” - komentuje Marek Świątek,  Prezes Związku Kółek Rolniczych. „Nie mieliśmy praktycznie żadnych problemów z organizacją. To już 15 lat i każdy wie, czym ma się zająć, w jaki najlepszy sposób może pomóc. Za rok może być tylko lepiej.” - dodaje.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, bez których impreza nie mogłaby się odbyć. Są to: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe Ząbkowice Śl., Urząd Miejski Ząbkowice Śl., Dolnośląska Izba Rolnicza w Ząbkowicach Śl., Kółko Rolnicze ze Stolca, Bank Spółdzielczy w Ząbkowicach Śl. Gminna Spółdzielnia w Ząbkowicach Śl., p.Ewa i Andrzej Olewiczowie oraz Rejonowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

leoni

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Kolorowy Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich

    2010-07-12 20:10:48

    leoni (admin)

    ostatnio dodany post

    Wojewódzki Festiwal Artystycznych Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich odbył się już po raz piętnasty. 11 lipca na scenie plenerowej na boisku w Stolcu wystąpiło 29 zespołów z wielu gmin Dolnego Śląska.

REKLAMA