Express-Miejski.pl

Innowacje polskich producentów tuneli foliowych

Innowacje polskich producentów tuneli foliowych fot.: SielsianSport.pl

Rynek tuneli foliowych dynamicznie się rozwija. Jeszcze niedawno mogliśmy tylko wybrać czy chcemy mieć tunel oparty na rurkach PCV czy na stelażu metalowym.

Dziś możemy przebierać w różnych rozmiarach, kształtach i modelach.

Polski tunel foliowy firmy Lemar – Źródło: Meblobranie.pl]

Polskie tunele foliowe

Duże zamieszanie spowodowało wprowadzenie na rynek metalowych tuneli foliowych importowanych z Azji. Ich niska cena sprawiła, że polscy producenci zaczęli szukać możliwości zmniejszenia kosztów produkcji i zwiększenia konkurencyjności swoich modeli. Szczególną innowacyjnością wykazał się chyba najbardziej znany polski producent – firma Lemar Rzeszów.

Firma Lemar jest znanym producentem tuneli z rurek PCV. To wysokiej jakości produkty, do których łatwo dostać części zamienne czy zapasową folię – mówią eksperci z Meblobranie.pl. Do czasu pojawienia się tuneli importowanych to ich tunele były najbardziej konkurencyjne. Dostępność wielu rozmiarów i cena dużo niższa niż w przypadku tuneli metalowych, pozwoliła Lemarowi zdominować polskie przydomowe ogródki i niewielkie działki.

Innowacyjne projekty foliaków

Kiedy pojawiły się tunele foliowe z importu, tunele z rurek PCV straciły swoją dominującą pozycję. Ceny tuneli metalowych importowanych i polskich produktów z PCV są porównywalne, a metalowy stelaż skusił wiele osób do zakupu. Firma Lemar zdecydowała się działać. W 2016 roku marka zaprezentowała swoje dwa nowe projekty: tunel z rurek PCV zamykany na suwak i prosty tunel metalowy.

Zajrzenie do wnętrza konkurenta polskich tuneli

Oba modele nie mają drzwi i zamykane są na wysokiej jakości zamek błyskawiczny. Uproszczenie budowy frontu i tyłu tunelu pozwoliło na znaczne zmniejszenie kosztu produkcji. Modele dostępne są w niewielkich rozmiarach – idealnych do polskich ogrodów. Tunele, mimo uproszczenia konstrukcji, są stabilne, wytrzymałe i zapewniają roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Polscy ogrodnicy hobbyści z ograniczonym budżetem nareszcie mają szersze możliwości wyboru.

Nowi i starzy polscy producenci

Nowością na rynku są też propozycje niedawno powstałej firmy PTF Polska. Proponują oni tunele, które – jak sami piszą – zaprojektowane zostały przez miłośnika ogrodnictwa na postawie własnych doświadczeń w hodowli roślin. Tunele mają nietypowy kształt, przypominający trochę przydomowe szklarnie. Dodatkowo w ofercie znalazły się też tunele-skrzynie, przeznaczone do uprawy niskich warzyw i owoców. To bardzo ciekawy pomysł, którego o dziwo nikt wcześniej nie uznał za warty zrealizowania.

Na polskim rynku od lat działają też producenci specjalizujący się w produkcji tuneli metalowych – Butimex i Krosagro. Butimex swojego czasu wykazał się innowacyjnością tworząc produkt konkurencyjny do tuneli Lemar – tunel z rurek PCV z metalowymi drzwiami. Wiele osób kupujących tunele wciąż uznaje tę propozycję za atrakcyjną. Krosagro z kolei dopiero od niedawna posiada ofertę przeznaczoną dla ogrodników amatorów. Firma stara się zwiększyć konkurencyjność swojej oferty obniżając koszty produkcji, a co za tym idzie – ceny gotowego tunelu.

Z czystym sercem można powiedzieć, że polscy producenci tuneli foliowych walczą o swoją pozycję na rynku w najlepszy możliwy sposób – tworząc produkty wysokiej jakości i wprowadzając do oferty innowacyjne rozwiązania. To podejście warte naśladowania.

Mikołaj Kuźmierczyk

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA