Express-Miejski.pl

Ceremonia Zamknięcia programu ESK Wrocław 2016

Europejska Stolica Kultury fot.: ESK

Niezwykła gra świateł i dźwięku, orkiestra na żywo, dziesiątki artystów, wrocławskie Duchy i historia miasta w XX wieku.

 Już 17 grudnia we wspaniałych wnętrzach Hali Stulecia odbędzie się multiwidowisko „Niebo” - ostatnia część „Kwartetu Flow” opowiadającego historię Wrocławia i jego mieszkańców. To spektakl będący kulminacją projektu i zarazem Ceremonią Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. To jednocześnie pierwsze wydarzenie Kwartetu, które rozegra się pod dachem – największym dachem Wrocławia, należącym do Hali Stulecia. „Niebo” jest historią trzech pokoleń kobiet, mieszkanek Wrocławia, ucieleśniających niezwykłą drogę, jaką przeszło miasto w XX wieku. 

NIEBO W HALI STULECIA
Na scenie wystąpią mieszkańcy Wrocławia, którzy swoją opowieść o mieście rozpoczęli w 2015 roku, wspólnie tworząc projekt „Mosty” – performance na 27 wrocławskich mostach i kładkach. Teraz, na zakończenie swojej niezwykłej przygody, stali się współtwórcami widowiska, które zobaczyć będą mogły tysiące osób. Ponownie ujrzymy Duchy Wrocławia. Stalowe konstrukcje, przebudzone na początku tego roku, staną się scenograficzną bazą spektaklu; niemymi, ale ekspresyjnymi świadkami historii Breslau/Wrocławia. Przestrzeń Hali wypełni się muzyką, którą mogliśmy usłyszeć podczas styczniowej „Ceremonii Otwarcia” oraz w czerwcu tego roku, w trakcie rozgrywającego się nad brzegami Odry efektownego multiwidowiska „Flow”.

Niebo

„Niebo” to przede wszystkim tworzący je ludzie i ich doświadczenia. Tak  jak i poprzednie części Kwartetu, widowisko zostało wymyślone i zaprojektowane przez Chrisa Baldwina, który już od „Przebudzenia” pracuje z grupą współreżyserujących z nim asystentów – Mary Sadowską, Piotrem Łukaszczykiem
i Kamilem Przybosiem. Nad oprawą muzyczną „Kwartetu Flow” czuwa kompozytor Paweł Romańczuk oraz dyrygent Alan Urbanek. W spektaklu udział wezmą także powracające do Wrocławia orkiestra oraz chóry z Polski i Izraela, które wcześniej wystąpiły podczas czerwcowego „Flow”. - Przygotowanie tych czterech projektów zajęło nam aż trzy lata. Pozwoliło zaangażować mieszkańców i artystów z kilkunastu krajów oraz specjalistów z wielu dziedzin technologii i kultury –napisał dla Gazety ESK Chris Baldwin.

Nie bez znaczenia jest też budynek, w którym rozegra się spektakl. Podobnie jak główne bohaterki, tak też Hala Stulecia, miejsce które przetrwało burzliwy XX wiek, jest symbolem historycznym – zarówno Niemiec, Polski jak i Europy. Niezwykła konstrukcja Hali oraz wykorzystanie gry świateł i dźwięku włączy widownię w wydarzenia przedstawiane na scenie i da poczucie pełnego uczestnictwa w opowiadanej historii.
 

GDZIE I KIEDY
Multiwidowisko „Niebo” odbędzie się 17 grudnia 2016 roku w Hali Stulecia. Na sobotnie popołudnie zaplanowano dwa pokazy – o godzinie 14.30 (z myślą o rodzinach z dziećmi) oraz o 19.00. Dodatkowo, w piątek, 16 grudnia, o godzinie 19.30 odbędzie się otwarta dla mediów i mieszkańców próba generalna widowiska.

Czas trwania: około 60 minut.

Otwarcie bram: godzinę przed spektaklem (odpowiednio godz. 13:30 i 18:00).

DARMOWE BILETY
Wstęp na widowisko jest bezpłatny, jednak z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują wejściówki, które odbierać można w szcześciu miejscach we Wrocławiu:

  • InfoPunkt Barbara – ul.  Świdnicka 8C, Wrocław. Czynne: poniedziałek – niedziela  8.00-20.00

  • Impart (kasa)– ul. Mazowiecka 17, Wrocław. Czynne: poniedziałek – piątek 12.00-18.00

  • Ośrodek Kultury i Sztuki (OKiS) – Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej - Rynek, Ratusz 24, Wrocław. Czynne: poniedziałek – piątek w godz. 9.00-17.00

  • Centrum Informacji Turystycznej – Rynek 14, Wrocław. Czynne: poniedziałek – niedziela 9.00-19.00

  • ODT Światowid (sekretariat) - ul.  Sempołowskiej 54, 50-001 Wrocław. Czynne: poniedziałek – piątek 9.30 – 19.00

  • Wrocławski Teatr Współczesny (kasa) -  ul. Rzeźnicza 12, Wrocław. Czynne: wtorek - sobota 12.00-19.00

ESK / ogłoszenie płatne

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA