Express-Miejski.pl

Dodatkowe koszty pożyczki – na co musimy uważać?

Dodatkowe koszty pożyczki – na co musimy uważać? fot.: mat. pras.

  

Czasami spotykają nas nagłe sytuacje, przez które jesteśmy zmuszeni poszukać zewnętrznego wsparcia finansowego. Bardzo pomocne w takich sytuacjach są firmy pożyczkowe, które pożyczą nam pieniądze szybko, łatwo, bezproblemowo. Zazwyczaj kiedy potrzebujemy gotówki, towarzyszy nam pośpiech, który nie pozwala na zbyt dokładne zapoznanie się z warunkami pożyczkodawcy. Co prawda, łatwiej jest uzyskać zobowiązanie w firmie pożyczkowej niż w banku, lecz musimy liczyć się z prowizjami, odsetkami i innymi kosztami, które są niejako opłatą za szybką i bezproblemową pożyczkę. Podpisując umowę pożyczkową musimy być świadomi, że będziemy zobowiązani oddać więcej niż pożyczyliśmy – w końcu na tym zarabia sektor pozabankowy.

Monit – czym jest i ile kosztuje?

Jeśli nie spłacamy chwilówki online w terminie i borykamy się z dużymi opóźnieniami, to w naszej skrzynce mailowej lub pocztowej znajdą się wezwania do zapłaty, które nazywamy monitami. Zadaniem monitu jest upomnienie dłużnika, że nie wywiązuje się z umowy i nie spłaca zobowiązania w wyznaczonym czasie. Jednocześnie firma pożyczkowa ponagla nas do zmiany sytuacji, która może nieść ze sobą bardzo nieprzyjemne dla nas konsekwencje. Można więc traktować monit jako wyciągnięcie ręki przez wierzyciela, który chce zmobilizować nas do poprawy bez stosowania radykalnych środków.

Jednakże, pomoc ta nie jest bezpłatna i bezinteresowna. W przypadku jeszcze większego pogorszenia się sytuacji dłużnika, liczne monity posłużą jako dowód w postępowaniu sądowym. Jaki jest koszt monitu? Każdy pożyczkodawca ma swoją własną tabelę opłat i prowizji, w której na pewno znajdziemy informację na ten temat. Opłata za monit, jaką wyegzekwuje od nas wierzyciel jest zależna od jego rodzaju, gdyż upomnienia mogą docierać do nas drogą mailową, telefoniczną bądź listowną. Nie bez znaczenia jest też fakt, ile razy klient instytucji finansowej wezwany został do spłaty. Zazwyczaj koszty mobilnego monitu wahają się od 5 do 12 zł, lecz ponaglenia listowne kosztować mogą nawet 40zł.

Uwaga na misselling!

Misselling to sprzedaż produktu lub usługi, która nie jest dostosowana do potrzeb klienta. Przedstawiciele niektórych firm starają się nakłonić klienta do wykupienia dodatkowej usługi, przy czym przedstawiają sprawę w tak zawiły sposób, że większość z nas będzie pewna, że jest to usługa nam niezbędna i tym samym zdecydujemy się na dodatkowe koszty. Czasami mamy do czynienia z sytuacjami, gdzie do pożyczki pozabankowej jest oferowane ubezpieczenie od utraty pracy osobie, która jest emerytowana. Warto zatem dokładnie czytać umowy, żeby uniknąć tego typu problemów.

Koszty pozaodsetkowe, czyli co?

O ile słyszy się o odsetkach, o tyle o kosztach poza odsetkami już mniej. Odsetkami się interesujemy i chcemy wiedzieć jaką finalną kwotę zobowiązujemy się oddać. Jednak pożyczkodawcy oprócz jasno przedstawionych odsetek, w umowach zawierają koszty dodatkowe, takie jak prowizje, marże, opłaty administracyjne lub za rozpatrzenie wniosku. Lista mogłaby być jeszcze dłuższa, gdyż każdy pożyczkodawca wymyśla coraz to inne opłaty, które może nie są zbyt wysokie, lecz zsumowane razem dają pokaźną sumę, która, w przypadku finansowych kłopotów klienta, może być dużym dodatkowym obciążeniem.

Jaki jest cel opłaty weryfikacyjnej?

Z opłatą, z którą spotkamy się u każdej firmy pożyczkowej prowadzącej swoją działalność w internecie, jest opłata weryfikacyjna. Przelew weryfikacyjny pozwala na stwierdzenie czy faktycznie jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy – musi być on dokonany z konta osoby, która widnieje w dokumentach aplikacyjnych o pożyczkę online. Koszty opłaty weryfikacyjnej są symboliczne - wynoszą zazwyczaj 1gr lub 1zł i bez uiszczenia takiej zapłaty nie możemy złożyć nawet wniosku o zobowiązanie.

Opłata weryfikacyjna ma również na celu chronić nas przed oszustami. Do niedawna żadnej trudności nie sprawiało podszywanie się pod kogoś w internecie i udawanie osoby, którą się nie jest. Sektor FinTech musiał poradzić sobie z tym problemem, gdyż coraz więcej pojawiało się sytuacji, gdzie zostało zaciągnięte zobowiązanie na osobę, która padła ofiarą kradzieży danych osobowych. Wprowadzono więc obowiązek weryfikacji tożsamości potencjalnego klienta poprzez dokonanie przelewu, który będzie potwierdzeniem tożsamości przyszłego pożyczkobiorcy.

SilesianSeo.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA