Express-Miejski.pl

Czy Polacy przestrzegają podstawowych zasad higieny?

zdjęcie ilustracyjne fot.: 123rf.com

O prawidłowej higienie mówi się dużo i często, mimo to badania pokazują, że ponad połowa Polaków myje się tylko raz dziennie.

Podobna liczba ankietowanych nie używa na co dzień antyperspirantu i nie wymienia regularnie szczoteczki do zębów. Czy to znaczy, że nie lubimy o siebie dbać?

Konsumpcja kosmetyczna z roku na rok wzrasta. Kuszą nas produkty o nowoczesnych technologiach i ulepszonych formułach. Jeśli słuchać by wszystkich porad pielęgnacyjnych, łazienka powinna dosłownie uginać się pod różnego rodzaju preparatami – osobnymi do każdej części ciała i na inny problem. Tymczasem raport TNS OBOP z 2017 roku pokazuje, że mimo iż Polacy lubią kupować coraz to nowe kosmetyki, wcale nie są takimi czyścioszkami.

Ciało

Co najmniej dwa razy dziennie myje się zaledwie 27% badanych w wieku najczęściej do 39 lat. Aż 11% deklaruje branie prysznica… co drugi dzień. Pocieszający jest jednak fakt, że aby pozbyć się woni potu, w pierwszej kolejności 65% Polaków bierze kąpiel, a nie próbuje maskować przykry zapach perfumami.

Jednocześnie ponad połowa naszych rodaków nie uznaje antyperspirantów. Co ciekawe, najczęściej sięgają po nie wyłącznie ci ankietowani, którzy myją się rano i wieczorem każdego dnia. Można więc pokusić się o wniosek, że im rzadziej ktoś bierze prysznic, tym rzadziej używa też dezodorantu.

Interesujące są również statystyki dotyczące włosów. Aż 17% respondentów przyznaje, że stosuje szampon tylko raz w tygodniu, choć większość osób robi to co drugi lub trzeci dzień.

Dłonie

Polacy mają też problem z systematycznym i prawidłowym myciem rąk. Główna zasada mówi, że im częściej, tym lepiej (oczywiście w granicach rozsądku, aby nie podrażnić dłoni i nie pozbawić ich całkowicie warstwy ochronnej). Większość ankietowanych nie ma pojęcia, ile razy w ciągu dnia sięga po wodę z mydłem. 1/5 z nich twierdzi, że robi to zaledwie 3–5 razy i krócej niż przez wymagane 40 sekund. A kiedy odczuwamy przymus umycia rąk? Po wyjściu z toalety (87%), przed posiłkiem (80%), po przyjściu z dworu (73%) oraz po kontakcie ze zwierzętami (53%).

Jama ustna

Lepiej niż w dbaniu o ciało jest z higieną jamy ustnej. 75% Polaków myje zęby dwa razy dziennie (jeśli raz, to zazwyczaj wieczorem). Niestety, jest też minus – badani rzadko kiedy regularnie wymieniają swoje szczoteczki. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zdeformowane włosie nie czyści już dobrze z płytki nazębnej, co sprzyja próchnicy. Poza tym przy długotrwałym użytkowaniu (powyżej 2–3 miesięcy) rozwijają się na nim bakterie.

Choć wszyscy jesteśmy zabiegani i zmęczeni, dbanie o siebie nie powinno być czymś, z czego rezygnujemy w pierwszej kolejności. Codzienna i staranna pielęgnacja to nie tylko gwarant świeżości, lecz także komfortu i pewności siebie. Wszystkie niezbędne kosmetyki i przybory pomagające utrzymać higienę na wysokim poziomie znajdziesz w drogerii internetowej MAKEUP, która działa w wielu krajach Europy.

mat. sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA