Express-Miejski.pl

Czy warto ubezpieczyć zwierzęta domowe? Na czym polega takie ubezpieczenie i czy warto je posiadać?

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Wielu mieszkańców Białegostoku decydujących się na zakup polisy mieszkaniowej rozważa kwestię objęcia w jej ramach ochroną zwierząt domowych. 

Ubezpieczenie zwierząt domowych – czym jest?

Ubezpieczenie zwierząt domowych najczęściej występuje jako dodatek do polisy mieszkaniowej. Zwierzęta domowe da się objąć ochroną w polisie mieszkaniowej na różne sposoby – w zależności od konkretnych potrzeb. Jak podpowiadają eksperci ubezpieczeniowi z www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/czy-mozna-ubezpieczyc-zwierzeta-domowe, dotyczy to nie tylko psów i kotów, ale też m.in. szynszyli, papug, chomików, ryb akwariowych czy nawet pszczół.

Na czym polega ubezpieczenie zwierząt domowych?

Zwierzęta domowe w polisach mieszkaniowych należą do kategorii ruchomości domowych, co oznacza, że z ubezpieczeniowego punktu widzenia są traktowane tak samo, jak mienie ruchome. Zapewnia im to ochronę od wielu zdarzeń, w wyniku których mogą ucierpieć, np. doznać uszczerbku na zdrowiu czy ponieść śmierć.

Uwzględniając zwierzęta domowe w polisie mieszkaniowej, ubezpieczony może liczyć na finansowe wsparcie ze strony ubezpieczyciela w takich sytuacjach jak m.in. wypadek, choroba, zranienie, zgon oraz kradzież. W omawianym przypadku bardzo przydatne okazują się również poniższe dodatki:

  • OC w życiu prywatnym – chroni właściciela polisy przed szkodami spowodowanymi przez zwierzę, np. gdy pies pogryzie sąsiada,
  • home assistance – wsparcie w ramach tego pakietu polega m.in. na zapewnieniu zwierzęciu opieki na czas pobytu właściciela w szpitalu, możliwości skorzystania z usług weterynaryjnych na preferencyjnych warunkach etc. (w zależności od wybranego wariantu pakietu).

Jakie zwierzęta można ubezpieczyć?

Lista zwierząt, które można objąć ochroną z polisy mieszkaniowej, ustalana jest przez każde towarzystwo indywidualnie. Przeważnie znajdują się na niej m.in. psy, koty, świnki morskie, chomiki, ryby akwariowe, papugi, myszy i żółwie.

Ochroną z reguły nie można objąć np. zwierząt dzikich i półdzikich, hodowanych na handel, wykorzystywanych do celów komercyjnych, egzotycznych czy koni wyścigowych. Pełny katalog zwierząt podlegających i niepodlegających ochronie zamieszczony jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Przed czym polisa chroni domowe zwierzęta?

Polisa chroni zwierzęta domowe w takim zakresie, co pozostałe ruchomości domowe. Wszystko zależy więc od dodatkowych ryzyk uwzględnionych w polisie. Im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, tym lepiej chronione są zwierzęta. Warto zadbać o to, aby w polisie nie zabrakło m.in. kradzieży z włamaniem, zalania, eksplozji czy powodzi. Dobrym rozwiązaniem jest też włączenie dodatków chroniących zwierzęta przed celowym otruciem oraz wypadkami komunikacyjnymi.

Wyłączenia odpowiedzialności – o tym musisz pamiętać

Każda polisa mieszkaniowa zawierza wyłączenia odpowiedzialności – czyli sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie przejmuje finansowej odpowiedzialności za szkodę. Ich wykaz znajduje się w OWU.

W przypadku zwierząt domowych istnieje parę standardowych wyłączeń, np. ucieczka zwierzęcia z domu, śmierć z przyczyn naturalnych lub wskutek nabytej choroby, szkody powstałe przy przeprowadzkach lub podczas przenoszenia przez zwierzę chorób etc.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA