Express-Miejski.pl

Z soboty na niedzielę śpimy godzinę dłużej. Nie zapomnij o zmianie czasu

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. 26 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na 2, dzięki czemu będziemy spać godzinę dłużej.

Czas zimowy będzie obowiązywał do 29 marca przyszłego roku. Wówczas wskazówki przestawimy godzinę do przodu. Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku kalendarzowym ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Zmiana czasu na zimowy spowoduje, że osoby podróżujące nocnymi pociągami będą jechały godzinę dłużej. O godzinie 3 w nocy pociągi zatrzymają się na najbliższej możliwej stacji na godzinę. Po 60-minutowej przerwie udadzą się w dalszą podróż, aby dotrzeć do stacji docelowej zgodnie z rozkładem jazdy.

Naukowcy, ekonomiści i lekarze spierają się o wady i zalety zmiany czasu. Wśród zalet wymienia się głównie oszczędności i aktywność wśród społeczeństwa – im dłużej na dworze jest jasno tym ludzie częściej wychodzą z domów. Zwolennicy zmiany czasu powołują się również na statystyki drogowe - w okresie od marca do października spada ilość zabitych osób na drogach - jest widniej w godzinach szczytu, więc nie ma problemu choćby z oceną odległości.

Zdaniem krytyków dwukrotne przestawienie zegara w ciągu roku rozregulowuje nasz zegar biologiczny, przez co jesteśmy mniej wydajni w pracy, popełniamy więcej błędów i zwiększa się liczba wypadków w czasie pracy. Ponadto lekarze wiążą też zmianę czasu na letni ze zwiększoną ilością zawałów.

Zmianę czasu - na letni lub zimowy - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Z soboty na niedzielę śpimy godzinę dłużej. Nie zapomnij o zmianie czasu

  2014-10-24 08:37:36

  Express-Miejski.pl

  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. 26 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na 2, dzięki czemu będziemy spać godzinę dłużej.

 • 2014-10-24 23:36:05

  gość: ~dedek

  ostatnio dodany post

  Ja śpię krócej, bo później idę spać ;)
  rodzicielstwo bliskości

REKLAMA