Express-Miejski.pl

Ile panien i kawalerów w powiatach? Prezentujemy statystyki

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

  

Ponad połowa (56 proc.) Polaków w wieku 15 lat i więcej żyje w formalnym związku. Statystycznie rzecz biorąc, panna poszukująca męża powinna pojechać na Sejneńszczyznę, a kawaler w poszukiwaniu żony – do Poznania.

Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku (dotyczących osób w wieku 15 lat i więcej) mężatek wśród kobiet jest nieco mniej (54 proc. kobiet) niż żonatych wśród mężczyzn (58 proc. mężczyzn). Co trzeci mężczyzna jest kawalerem (34 proc.), a co czwarta kobieta panną (24 proc.) 

Kawalerów mamy w Polsce 5,3 mln, panien – 4,1 mln. Niezamężnych kobiet najwięcej mieszka w dużych miastach: Poznaniu (30 proc. kobiet w 15 lat i więcej), Krakowie (29 proc.) i Sopocie (29 proc.). Najmniej panien mieszka natomiast w województwach łódzkim i świętokrzyskim, rekordowo mało w powiecie zawierciańskim (19 proc.). Najwięcej kawalerów można spotkać w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim (39.7 proc.). Najwięcej żonatych panów mieszka w powiatach takich jak legionowski (64 proc.) i piaseczyński (63 proc.) czy poznański (63 proc.).

Największy odsetek osób żyjących w formalnym związku mieszka na Śląsku – w Żorach (65 proc. żonatych mężczyzn i 63 proc. zamężnych kobiet ) oraz w powiatach rybnickim (65 proc. mężczyzn i 62 proc. kobiet) i wodzisławskim (64 proc. i 60 proc. kobiet). 

Powiat ząbkowicki powiatem kawalerów

W powiecie ząbkowickim 27.1 proc. kobiet posiada status panny. Co ciekawe, aż 38.8 proc. mężczyzn zamieszkałych na terenie powiatu ząbkowickiego to kawalerowie. To jeden z wyższych wyników w kraju i wraz z powiatem lwóweckim najwyższy w województwie dolnośląskim.

Procentowo nieco więcej związków formalnych zawierają zameldowani w powiecie kłodzkim. Tam 26.2 proc. kobiet nie wyszło za mąż, żonaty średnio nie jest co trzeci-czwarty facet (37.1 proc.). Statystycznie pod względem zamężnych i żonatych najbliżej średniej kraju wypada Środa Śląska. Panien w tym powiecie jest 22.8 proc., a kawalerów 34.2 proc.

W województwie dolnośląskim niezamężnych kobiet jest 25.2 proc. zaś kawalerów 34.7 proc.

sm. / Express-Miejski.pl / Moja Polis

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA