Express-Miejski.pl

Wypuszczą do dolnośląskich rzek kilkaset tysięcy pstrągów

1 kwietnia do dolnośląskich rzek zostaną wypuszczone pstrągi fot.: WFOŚIGW Wrocław

W kwietniu do dolnośląskich rzek trafią młode pstrągi potokowe. To kolejny etap akcji ratowania tego gatunku ryb. Od 2007 roku do rzek wpuszczono ich około 5 mln.

W Polsce pstrągi potokowe zagrożone są przez susze, nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników, zanieczyszczenia ściekami komunalnymi i zabudowę hydrotechniczną. Podczas tegorocznej akcji do dolnośląskich rzek zostanie wypuszczonych blisko 200 tys. pstrągów i trzy razy więcej „narybku", aby podtrzymać liczebność populacji.

Prawie 200 tys. około dwuletnich ryb z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej zostanie przewiezione i wypuszczone do rzek: Nysa Kłodzka, Biała Lądecka, Ścinawka, Bystrzyca, Szybka i Dzika Orlica oraz ich dopływów. Wędkarze przetransportują też z ośrodka w Ścinawce blisko 600 tys. sztuk kilkumiesięcznych ryb fachowo nazywanych „wylęgiem żerującym". W tym okresie życia pstrągi mierzą zaledwie kilka centymetrów i ważą około 0,3 grama. Ten „narybek" trafi do potoków, będących dopływami rzek. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. Swoje gody odbywa jesienią. Jednej samicy zazwyczaj towarzyszy kilka samców. Ikra jest składana do zagłębień, które wykopują samice w żwirze pokrywającym dno.

Od 2007 roku wędkarze z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego wypuścili do rzek i zbiorników wodnych łącznie kilka milionów pstrągów potokowych, węgorzy, sandaczy, sumów, linów, karasi, jazi, boleni, linów, lipieni, świnek i brzan. Zarybiano takie zbiorniki wodne jak: Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 1,7 mln złotych. Łączna wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 0,8 mln złotych.

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA