Express-Miejski.pl

Kary dla kierowców za rozmowy przez komórkę

Kary za rozmowy przez komórkę fot.: bom

W ciągu dwóch miesięcy policja ukarała ponad 13 tysięcy kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiali przez komórkę. Wszystkich ukarano 66 tysiącami punktów karnych.

Mandaty to efekt wprowadzonego nowego taryfikatora punktów karnych, który zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu. Obowiązuje on od 9 czerwca. Od tego czasu posypały się mandaty za inne przewinienia m.in. za przewóz dzieci bez fotelika i przewożenie pasażera bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Nowy taryfikator zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym, jak również za wykroczenia najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu. Przykładowo za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu kierowca otrzyma 5 punktów karnych (wcześniej było 0 punktów), za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami kierowca otrzyma 4 punkty (wcześniej był 1 punkt), a za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 punktów (wcześniej były 3 punkty).

- W związku ze zbliżającym się końcem wakacji policjanci zapowiadają wzmożone kontrole na drogach. Wiele osób właśnie teraz planuje powrót z urlopów. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSWiA) i drogówka apelują o zachowanie ostrożności na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków – informuje Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.

Podczas długiego, sierpniowego weekendu w całej Polsce doszło do 405 wypadków, w których zginęło 41 osób, a 548 zostało rannych. W tym roku na polskich drogach zginęło już ponad cztery tysiące osób.

bom

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kary dla kierowców za rozmowy przez komórkę

  2012-08-29 11:52:16

  bom

  W ciągu dwóch miesięcy policja ukarała ponad 13 tysięcy kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiali przez komórkę. Wszystkich ukarano 66 tysiącami punktów karnych.

 • 2012-08-29 12:24:11

  gość: ~FD

  Kompletny debilizm władzy. Policja i Tusk nie wiedzą, jak pieniądze wyciągać od obywateli. Gdzie ja żyję? W Anglii nie do pomyślenia, aby wprowadzić takie przepisy

 • 2012-08-30 03:25:00

  gość: ~Bladas

  Hmmm-dla mnie to Ty kolego debilizmem podjezdzasz-wedlug Ciebie w UK mozna rozmawiac przez telefon podczas jazdy samochodem ? Mylisz sie,dostaniesz kare pieniezna+punkty karne,wiec nie pisz durnych tekstow ze tylko w Polsce mamy takie przepisy

  http://www.mojawyspa.co.uk/artykuly/29148/Wyzsze-mandaty-za-niebezpieczna-jazde


  pozdr

 • 2012-08-29 13:45:12

  gość: ~elka

  A może warto się przyjrzeć matkom pchającym wózek z dzieckiem przez jezdnie, która zajęta jest rozmową przez komórkę?!
  Naraża siebie i przede wszystkim dziecko.

 • 2012-08-30 08:21:38

  gość: ~setka

  Sama jestem młodą matką i jak widzę inne matki z wózkami, które nie dość że gadają przez telefon komórkowy przechodząc przez przejście, to jeszcze - mimo czasami ograniczonej widoczności - pchają ten wózek przed siebie bez dokładnego upewnienia się czy aby na pewno nic nie jedzie.

  Z drugiej strony naprawdę warto kupić zestaw do samochodu i nie rozmawiać w czasie prowadzenia samochodu - czasami ktoś inny może spowodować zagrożenie na drodze, a my wtedy mamy utrudnione zadanie i reakcję, bo przecież jedna ręka zajęta.

  I jeszcze jedno - sama staram się jeździć bardzo przepisowo autem, a moją motywacją jest to, aby nie dać zarobić policji na mnie i nie łatać moim kosztem dziury budżetowej ;)

 • 2012-08-31 00:11:15

  gość: ~lu

  Co to znaczy "moim kosztem"? Jest ustanowione prawo,łamiesz je-płacisz.Jeździsz zgodnie z przepisami nie musisz wydawać kasy.I co ważniejsze,należności z mandatów nie zgarnia Policja,więc nie Ty dajesz im zarobić.

 • 2012-09-10 23:19:51

  gość: ~kasia

  a policja to nie firma, utrzymuje sie z budzetu, podatkow NASZYCH

 • 2012-09-11 09:09:20

  gość: ~Kierowca

  ostatnio dodany post

  Doskonale wiem ze pieniadze za mandaty nie ida do policji tylko do urzedu skarbowego i tam sa juz dzielone itd.ale chodzi tez o to ze jak karac to wszystkich i policjantow tez.Bo bardzo czesto widac jadacy radiowoz i rozmawiajacego kierowce ktory trzyma komorke przy uchu nie mowiac juz o szybkosci z jaka sie porusza.

REKLAMA