Express-Miejski.pl

Proponowana reforma KRUS

istock.com fot.: istock.com

We wtorek, w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych EFRWP, odbyła się konferencja, na której przedstawiono koncepcję reformy systemu ubezpieczeń społecznych rolników w Polsce. Spotkaniu towarzyszyła debata, podczas której rozmawiano na temat możliwych zmian i płynących z nich korzyści.

Impulsem do przygotowania raportu był brak propozycji konkretnych rozwiązań w dotychczasowej debacie na temat KRUS-u. Medialna i polityczna dyskusja, dotycząca rolniczych emerytur, to jak dotychczas niewiele wnoszące rozważania dwóch skrajnych rozwiązań: utrzymania statusu quo KRUS-u oraz likwidacji tej instytucji. Podczas wtorkowej konferencji Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, wraz ze współautorami raportu – Jarosławem Nenemanem i Mariuszem Plichem, przedstawili koncepcję, która zakłada zdecydowane, lecz jednocześnie ewolucyjne zmiany obecnego systemu.

Podstawą propozycji reformy jest zdefiniowanie rolnika, uprawnionego do korzystania z systemu ubezpieczenia społecznego rolników, jako osoby, która czerpie minimum 50 proc. przychodów z działalności rolniczej. W nowym systemie rolników podzielono na trzy grupy:

 • grupa 1

znaleźliby się w niej rolnicy o niskich przychodach, potrzebujący wsparcia; ich rozliczanie odbywałoby się wedle starych zasad;

 • grupa 2

to gospodarstwa osiągające wyższe przychody; rozwiązaniem dla tej grupy były system hybrydowy – składka proporcjonalna do osiąganego przychodu (nie niższa niż obecna składka KRUS, ale nie wyższa niż obecna składka ZUS, płacona przez osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą);

 • grupa 3

objęłaby ona rolników o wysokich przychodach, którzy płaciliby składki ubezpieczeniowe tak jak osób fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą.

Rolnicy w grupie drugiej i trzeciej w zamian za wyższe składki otrzymywaliby wyższe emerytury.

Obecny system emerytur rolniczych to duże obciążenie dla państwa. Jest on nie tylko kosztowny, lecz także niesprawiedliwy, bo umożliwiający spore nadużycia – mówi Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Należy w końcu zmierzyć się z potrzebą zmian. Reforma systemu ubezpieczeń rolniczych jest bowiem niezbędna: nie tylko z powodów budżetowych, ale także dlatego, że zmieniają się potrzeby rolników i sytuacja na polskiej wsidodaje.

Eksperci, biorący udział w debacie, pozytywnie zaopiniowali propozycję reformy, która mogłaby przynieść 2-3 mld zł dodatkowych przychodów rocznie. Nowy system zakłada „zasilenie” ZUS-u składkami pseudorolników. Z kolei KRUS zyskałby środki z podwyższonych składek średnio i dobrze zarabiających gospodarstw (co zmniejszy jednocześnie dotację państwa na przyszłe emerytury rolnicze).

O EFRWP:

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczął działalność w 1990 roku, na mocy umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Fundacja od ponad dwóch dekad pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności. Obecnie nie tylko wspiera rozwój infrastruktury technicznej, ale także – poprzez różne narzędzia finansowe – pomaga przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Fundacja duży nacisk kładzie także na rozwój infrastruktury społecznej, co czyni poprzez program grantowy wspierający aktywność i samoorganizację lokalnych społeczności czy wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

O FIR: 

W ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych (FIR) powoływane są zespoły specjalistów, które wypracowują oryginalne rozwiązania oraz stanowiska Fundacji w zakresie istotnych spraw z punktu widzenia rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce, a także w Unii Europejskiej.
Forum współpracuje m.in. z: Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Fundacją Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, specjalistami z instytucji naukowych i państwowych oraz z niezależnymi ekspertami. Działalność FIR koncentruje się na przygotowywaniu raportów i analiz oraz organizacji licznych spotkań, debat i konferencji. 

mat.prasowe

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Proponowana reforma KRUS

  2012-10-12 09:22:32

  mat.prasowe

  We wtorek, w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych EFRWP, odbyła się konferencja, na której przedstawiono koncepcję reformy systemu ubezpieczeń społecznych rolników w Polsce. Spotkaniu towarzyszyła debata, podczas której rozmawiano na temat możliwych zmian i płynących z nich korzyści.

 • 2015-08-03 11:15:17

  gość: ~PS

  ostatnio dodany post

  Wszyscy prowadzący małą działalnośc gospodarczą np fryzjer, murarz, sklepikarz , powinni być w Krusie, a bogaci rolnicy (milionerzy) powinni płacić podwyższony skaładki na tych "bedaków"
  Jak wybory przegra PSL a wygra PiS to wszystko naprawi.

REKLAMA