Express-Miejski.pl

Wysokie kary dla osób przechodzących przez tory kolejowe

komendant Zygmunt Ilnicki przy nowoczesnym samochodzie fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

PKP wydają wojnę osobom przechodzącym przez tory kolejowe w niedozwolonych miejscach. Wszystko po to, aby zmniejszyć liczbę wypadków. Tylko w pierwszej połowie tego roku na torach w całym kraju zginęło 147 osób.

Najbardziej niebezpiecznie jest na przejazdach kolejowych i nielegalnych przejściach we Wrocławiu m.in. na terenach działkowych przy ulicy Klecińskiej i na Psim Polu. Niebezpiecznie jest również w Malczycach, w okolicach Środy Śląskiej i na węźle w Brzegu Dolnym.

- Akcję „Zatrzymaj się i żyj” prowadzimy od 8 lat. W tym roku zwiększone zostaną kontrole osób przechodzących przez tory. Wypadków jest sporo. Niestety nie skutkują tablice ostrzegawcze montowane przy torach – informuje Jan Maga, dyrektor Polskich Linii Kolejowych SA we Wrocławiu.

Tabor kolejowy jest systematycznie unowocześniany. Po zmodernizowanych torowiskach szybciej jeżdżą pociągi. Skład poruszający się z prędkością 160 kilometrów na godzinę w ciągu 10 sekund pokonuje odcinek 450 metrów.

- Zmienia się, więc rzeczywistość w stosunku do wcześniejszej relatywnej oceny faktycznej odległości pociągu – podkreśla dyrektor. Codziennie na polskie tory wyjeżdża ponad 6 tysięcy składów towarowych i pasażerskich.

 Śmierć na torach

 Przykładem we Wrocławiu jest nielegalne przejście przy ulicy Klecińskiej. Ludzie skracają sobie tędy drogę idąc na ogródki. Działkowcy chcą, aby PKP w tym miejscu zamontowało barierki.

- To bardzo niebezpieczne miejsce. Było już tu wiele tragedii. I choć PKP zagradza przejście, to i tak ludzie tędy przechodzą. Najlepszym rozwiązaniem byłby montaż barierek umożliwiających bezpieczne przejście – mówi Jolanta Kosela z ogródków działkowych przy Klecińskiej.

W ciągu ostatnich kilku lat w tym miejscu doszło do wielu śmiertelnych potrąceń. Pociągi pasażerskie rozwijają w tym miejscu prędkość 80 km na godzinę. Rok temu w lipcu 59-letni działkowicz został potrącony przez pociąg relacji Wrocław – Jelenia Góra. Mężczyzna zginął na miejscu.

- Pamiętam motocyklistę, którego zabił pociąg. Później skład potrącił rowerzystę. Kilka lat temu karetka zderzyła się z pociągiem. Zginął też działkowicz, który był kierowcą MPK– opowiada Stanisław Plichta, mieszkaniec Klecińskiej.

 Mandaty nawet do 500 złotych

 Straż Ochrony Kolei (SOK) zapowiada częste kontrole i mandaty dla osób przechodzących przez tory w niedozwolonych miejscach na całym Dolnym Śląsku. Mandatem w wysokości nawet 500 złotych może zostać ukarana matka, która przez tory przeciąga wózek z dzieckiem.

- W tym roku będziemy kontrolować wiele miejsc. Oprócz mandatów sokiści udzielają też pouczeń. Przypominam, że SOK ma wiele uprawnień m.in. do legitymowania ludzi i nawet użycia broni palnej – zaznacza Zygmunt Ilnicki, komendant SOK we Wrocławiu.

Jedną z metod ma być nowoczesny pojazd wyposażony w kamery, magafon i system maskujący. Osoby przechodzące przez tory będą filmowane. Dziewięć zakupionych takich pojazdów już patroluje największe węzły kolejowe w Polsce.

- Potrącenie człowieka przez pociąg szczególnie ze skutkiem śmiertelnym wstrzymuje ruch kolejowy nawet na kilka godzin. Obowiązkowa procedura angażuje policję, prokuraturę, pogotowie ratunkowe oraz służby kolejowe. Często wymaga też uruchomienia komunikacji zastępczej – tłumaczy Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych SA w Polsce.

W Polsce w pierwszej połowie 2012 roku na skutek nieostrożnych zachowań na torach doszło do 147 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, z czego 45 osób zostało rannych. W ruchu kolejowym wypadki spowodowały opóźnienia ponad trzech tysięcy pociągów.

 

Jacek Bomersbach

64

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wysokie kary dla osób przechodzących przez tory kolejowe

  2012-10-13 12:30:57

  Jacek Bomersbach

  PKP na Dolnym Śląsku wydają wojnę osobom przechodzącym przez tory kolejowe w niedozwolonych miejscach. Wszystko po to, aby zmniejszyć liczbę wypadków. W pierwszej połowie tego roku na torach w całym kraju zginęło 147 osób.

 • 2012-10-13 12:48:30

  gość: ~Plich

  Kolejne represje i wyciąganie pieniędzy od biednych działkowców. Cóż trzeba dziękować Tuskowi.

 • 2012-10-13 13:33:35

  gość: ~Piecyk

  Ja myślę że wieczorem przez tory kolejowe na stacji w Ząbkowicach Śląskich jest bezpiecznie przejśc ponieważ ostatni pociąg czy jak kto woli szynobus odjeżdża ok.21.30 a później długo długo nic.

 • 2012-10-13 13:41:52

  gość: ~Do powyżej

  Tym, że w nocy nie jeżdżą pociągi nie przekona się funkcjonariuszy SOK.

 • 2012-10-13 17:50:15

  gość: ~Rafał

  Jakim prawem mogą oni dawać komukolwiek mandaty, większość wypadków na torach to samobójstwa. PKP szuka pieniędzy to nie tędy droga!! Na zwykłej drodze dużo większy ruch jest i jakoś mogę przejść.....

 • 2014-04-11 11:03:09

  gość: ~Bodziu

  Na zwykłej drodze jest dużo większy ruch i jakoś możesz przejść?
  Ale tylko w wyznaczonym miejscu. Za przechodzenie przez jezdnię w miejscu do tego nie przeznaczonym również możesz zostać ukarany mandatem.

 • 2012-10-13 18:53:56

  gość: ~???

  A panowie kolejarze kiedy zaczną sprzątać dworce czy perony? O śmierdzących kiblach w pociągach już nawet nie wspominam. Szkoda, że społeczeństwo nie może wystawiać mandaty...

 • 2012-10-13 20:46:48

  gość: ~kodak

  Ha ha tylko karac mandatami.Dworzec w Zabkowicach sl wyglada oplakanie,zarosniete tory,brud i s...d,budynek zamkniety toalety brak.Kogo ukarac za taki stan w powiatowym miescie?

 • 2012-10-15 15:25:30

  gość: ~Sib

  Trzy pociągi na krzyż zostały już w tej Polsce a oni mandatami straszą. Dworce porządkować!

 • 2012-10-15 15:58:02

  gość: ~Pasażer

  "KTO MA W GŁOWIE olej TEN IDZIE NA KOLEJ'-nic nie traciło na swojej aktualności to powiedzenie,mimo że pierwszy raz usłyszałem z dwie dekady temu!

 • 2012-10-16 09:21:26

  gość: ~JHH

  Chyba w niedalekiej przyszłości będzie KARA ŚMIERCI za próbę samobójczą, a dożywocie za niepłacenie podatku deszczowego. Uratować nas może od tych idiotyzmów tylko zmiana ordynacji wyborczej na JEDNOMANDATOWĄ. Dołączcie do zwolenników tej opcji na > www.zmieleni.pl

 • 2012-10-16 18:07:26

  gość: ~pasażer

  PKP - Płać Koleżko Płać
  bo na wypłaty nie ma skąd brać

 • 2014-02-21 23:35:07

  gość: ~tommekkw

  Jak najbardziej chodzi o wyrwanie kasy - kolejowego podatku do państwa. Na Dw. Warszawa Zachodnia jest dzikie przejście przez tory. Wyłapują tam ludzi i wlepiają mandat na 500zł, a wystarczyłoby załatać dwu metrowy kawałek siatką którą 10lat temu jakiś wandal przeciął która teraz jest przykryła ziemią na głębokość 15 cm.

  Polska to jednak jeszcze "stary bezmyślny i śmierdzący komunizm".

  We wszystkich państwach na zachód od polski to najpierw naprawia się zniszczone ogrodzenie to wtedy dopiero wystawia się mandat.

  Jedyne słuszne wyjście z tej sytuacji to wyjechać na zachód. Może nie jest tam tak klorowo jak opowiadają niektórzy, ale w POLSCE JEST TYKO CZARNO BIAŁO. Ciekawe skąd ZUS-u będzie brał na emerytury za 10lat. Panie Tusk i Kaczyński, gdakajcie dalej ale nie oszukujcie już więcej POLSKIEGO NARODU - MAMY WAS JUŻ DOSYĆ!!!!!!!!

 • 2014-04-14 10:05:34

  gość: ~KOT

  Sokisci z Krosna to darmozjady. Parokrotnie odwoływaem sie od niesłusznego i całkowicie bezpodstawnego mandatu jaki otrzymałem w sierpniu 2013 na stacji PKP Krosno. Ruch pociagów był w tym czasie wstrzymany i prezchodziłem prezjsciem słuzbowym wiec nie mozna mowic tutaj o wykroczeniu. Gdybym prezchodzil prez tory w miejscu nie wyznaczonym to jest inna sprawa. SOK nie zajmuje sie tym do czego jest powołany i tyle. Osoby odpowiedzialne za opisany proceder winny byc ukarane a madat anulowany i zwrócona jego kwota. Niestety Pan Komendat z Przemysla czy z Warszawy absolutnie nie poczuwaja sie do naprawienia wyrzadzonej mi krzywdy tylko ja mam kierowac sprwae do sadu na własny koszt Oni mnie zatrzymali wzieli peniadze z mandatu a ja mam teraz SOK skarzyc do sadu i sam wydac na to pieniadze. To jest po prostu smieszne. BEZPRAWIE i JESZCE RAZ BEAZPRAWIE !!!

 • 2014-04-14 11:02:23

  gość: ~Miłośnik SOKU

  W sobotni wieczór 12 kwietnia 2014 roku grupa młodych ludzi postanowiła sobie urządzić imprezę. Niefortunnie, na miejsce balangi wybrali... tory kolejowe w okolicach stacji Włodzisław Śląski. Na szczęście zanim doszło do tragedii Straż Ochrony Kolejowej przerwała zabawę.Na imprezowiczów natknął się pociąg relacji Chałupki – Rybnik, który musiał zatrzymać się przed osobami przebywającymi na torach.Skierowani na miejsce funkcjonariusze SOK, po przybyciu zastali grupę młodzieży, która przebywała na torowisku i spożywała alkohol. Na widok patrolu osoby rozbiegły się w różnych kierunkach. Funkcjonariusze ujęli 5 osób w wieku: 21, 17 i 16 lat, mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego, 17-letnia mieszkanka Jastrzębia Zdroju i 15-letni mieszkaniec Pszowa. Zostali oni przekazani funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląski.
  Kuriozalna sprawa , w tym przypadku powinni ukarać na maksa i dopiero przekazać policji ( zagrożenie w ruchu lądowym - sprawa karna ). W twoim przypadku powinno skończyć się na pouczeniu i spisaniu danych osobowych . Przy drugiej wpadce można ukarać. Przejście służbowe służy do korzystania przez pracowników PKP w czasie pracy, nie dla osób postronnych. Reasumując , wszystko zależy od człowieka i jego podejścia do drugiego. Ten soczek chciał podkreślić swoją ważną pozycję wśród innych , a może zaczął fermentować i dał upust swojej " mocy " :))

 • 2014-04-14 13:19:59

  gość: ~TM

  powtarzamRuch pociagów był w tym czasie wstrzymany i prezchodziłem prezjsciem słuzbowym , czyli w miejscu dozwolonym i zato mandat??????????????. Dostepne prezjscie , tj rozwalajaca sie kladka owszsem jest ale chodzenie po niej griz spadnieciem na tory. Pisałem juz o tym wiele razy i był tam TV. Zaleezy mi tam zeby SOK nauczyc rozumu czym sie powinni zajmowac a czy nie .Sam napisałes ze co najwyzej pouczenie. Ja im nie pouszce tej sprway . Sam Pan Komendant powinien za to odpowiedziec. Sprawe prowadził TVP Rzeszów a teraz napisałem do TVN.

 • 2014-04-14 13:30:37

  gość: ~TK

  Sokisci z Krosna to darmozjady. Parokrotnie odwoływaem sie od niesłusznego i całkowicie bezpodstawnego mandatu jaki otrzymałem w sierpniu 2013 na stacji PKP Krosno. Ruch pociagów był w tym czasie wstrzymany i prezchodziłem prezjsciem słuzbowym wiec nie mozna mowic tutaj o wykroczeniu. Gdybym prezchodzil prez tory w miejscu nie wyznaczonym to jest inna sprawa. Dostepne prezjscie tdla paszerów to rozwalona kładka nad torami na ktorej uginaj sie dechy pod ciezarem czloweka. strach chodzic . Sprwa była wielokrotnit opisywana do UTK i do NIK .
  SOK nie zajmuje sie tym do czego jest powołany i tyle.
  Darmozjady i jeszce raz darmozjady. ja moge tylko obiecacze Osoby odpowiedzialne za opisany proceder winny byc ukarane a madat anulowany i zwrócona jego kwota.
  Niestety Pan Komendat SOK z Przemysla oraz Warszawy absolutnie nie poczuwaja sie do naprawienia wyrzadzonej mi krzywdy tylko ja mam kierowac sprwae do sadu na własny koszt. Oni mnie zatrzymali, wzieli peniadze z mandatu, a ja mam teraz SOK skarzyc do sadu i sam wydac na to pieniadze.
  To jest po prostu smieszne. BEZPRAWIE i JESZCE RAZ BEAZPRAWIE !!!

 • 2014-04-14 21:24:53

  gość: ~Miłośnik SOKU

  Radziłbym tak , o ile kładka dla pieszych stwarza zagrożenie dla dla życia pieszych , należy powiadomić pisemnie wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego. Jest sprawą klarowną , Zarządca infrastruktury PKP nie wywiązuje się z właściwego utrzymania stanu technicznego obiektu , a chodzić trzeba. Wystąpiłbym z pismem do Prezesa PLK SA w Warszawie opisując całe zdarzenie ( któremu podlegają dziarscy sokiści ) o anulowanie kary i wytyczenie bezpiecznego przejścia do czasu naprawy kładki przez zarządcę obiektu.

 • 2014-05-05 13:57:02

  gość: ~KOT

  Wielokrotnie sprawa ta była poruszana.Pisałem do Głownego Komendanta SOK , Prezesa PLK , do Prezesa UTK oarz Prezesa NIK. Mówiac krótko nic to nie dało. Co poniektórzy umyli od w/w rece , a ja mandat musiałem zapłacićniesłusznie .
  Powtarzan co najwazniejsze ,ze w momencie kiedy prezchodziłem furtka w miejscu dozwolonym dla pracowników PKP, był wstrzymany ruch pociagów i dalej tam nie jedz zadne pociagi a PKP Prezwozy Regionalne na Linii kolejowej Zagórz - Jasło uruchomiło komunikacje autobusowa. Mozna to zreszta sprawdzić. Ale prosciej jest wlepic mandat.
  Cała sprawe opisałem tez do TVP 3 RZESZÓW , TVN oraz gazety regionalnej Nowiny .
  Oprocz tego jest to wszytko opisane tez na stronie regionalnej http://www.krosnocity.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=9346

  Wszystko sie zgadza co Pan pisze. Ale niestety tak sie składa ze po prostu niektóre potrole SOK jak widac nie zajmuja sie tym czym zajmowac sie powinny . PLK i SOK bez p[ytania powinny zwrócic i anulowac Niestety nie stac mnie na załozenie sprawy sadowej w Rzeszowie czy Krośnie, która mam na pewno wygraną. Mandat był 50 zł . Koszt podrózy i paliwa tam i z powrotem , adwokat, koszty sadowe to wyjdzie wiecej chociaz jak poisałem tym darmozjadom nie moge podarowac i Pam komendant Powinien sie zato tłumaczyć . Pozdrwiam F.Nowacki

 • 2014-05-05 13:59:39

  gość: ~KOT

  Moze zna Pan adres gdzie mozna jeszce napiosac to jeszce wysle ten swój materiał moze to cos da ale nie sadze . Pozdr. F. Nowacki

 • 2014-05-06 08:24:51

  gość: ~TK

  Ani Kary i mandatu nikt nie anuluje a najbardziej to wzburza się Szanowny Pan Komendant Sokół z Komendy Głownej SOK w Warszawie . Pisze ze zostam ujęty prez patrol fukcjonariuszy SOK. Nie byłem ani nie jestem zadnym łobuzem czy kryminalista zeby mnie ujmowac siła bo tylko takich ludzi to dotyczy. Wielokrotnie pisałem do tego człowieka ale to jest twardy i uparty zawodnik i nie wygra sie z nim. Wiem ,ze racja jest po mojej stronie i mandat powinien byc zwrócony. Pinny byc wysokie kary dla pracowników SOK za bezpodstawne mandaty a nie dla czlowieka ktory zabrudził wycieraczke na prezjciu dozwolonym. Pozdr F. Nowacki

 • 2014-05-07 14:22:32

  gość: ~TK

  ".......W tym roku będziemy kontrolować wiele miejsc. Oprócz mandatów sokiści udzielają też pouczeń. Przypominam, że SOK ma wiele uprawnień m.in. do legitymowania ludzi i nawet użycia broni palnej – zaznacza Zygmunt Ilnicki, komendant SOK we Wrocławiu.
  Jedną z metod ma być nowoczesny pojazd wyposażony w kamery, megafon i system maskujący. Osoby przechodzące przez tory będą filmowane. Dziewięć zakupionych takich pojazdów już patroluje największe węzły kolejowe w Polsce ......." POWINNI BYC SKONTROLOWANI FUNKCJONARIUSZE SOK, KTÓRZY WYSTAWIAJĄ BEZPODSTAWNE MANDATY I TRZEBA TEN PROCEDER UKRÓCIĆ. POWINNO TO BYC ZAREJESTROWANE NA FILMIE . NO I WTEDY TAKICH DELIKWENTÓW PANÓW FUNKCJONARIUSZY DO SOLIDNEGO UKARANIA.

 • 2014-05-08 14:57:17

  gość: ~PKP

  CZAS NAJWYZSZY UKRÓCIC PROCEDER WYSTAWIANA BEZPODSTAWNYCH MANDATÓW SOK . FUNKCJONARIUSZE SOK, KTÓRZY WYSTAWIAJĄ BEZPODSTAWNE MANDATY POWINNO TO BYC ZAREJESTROWANE NA FILMIE .WTEDY TAKICH DELIKWENTÓW PANÓW FUNKCJONARIUSZY DO SOLIDNEGO UKARANIA.

 • 2014-05-12 13:35:15

  gość: ~TM

  CZAS NAJWYZSZY UKRÓCIC PROCEDER WYSTAWIANA BEZPODSTAWNYCH MANDATÓW SOK . PONIEWAZ UWAZAJA ZE SA NIETYKALNI POWINNI BYC KARANI . ZA TAKIE COS ODPOWIDZA NIE CO CO OTRZYMUJA BEZPODSTAWNY MANDAT TYLKO FUNCJONARIUSZE SOK.

 • 2014-05-23 08:08:49

  gość: ~KP

  TAK JEST . CZAS NAJWYZSZY UKRÓCIC PROCEDER WYSTAWIANA BEZPODSTAWNYCH MANDATÓW SOK . PONIEWAZ UWAZAJA ZE SA NIETYKALNI POWINNI BYC KARANI . ZA TAKIE COS ODPOWIDZA NIE CI CO OTRZYMUJA BEZPODSTAWNY MANDAT TYLKO FUNCJONARIUSZE SOK I PAN KOMENDANT BEDZIE SIE TŁUMACZYŁ.

 • 2014-05-28 14:47:07

  gość: ~LG

  KUPA DARMOZJADÓW CI SOKIŚCI Z KROSNA. POWINEN SIE KTOS TYM ZJAC I UKRÓCIC TEN PROCEDER ZYŁY ZŁOTA SOKISTÓW.

 • 2015-04-08 14:40:31

  gość: ~obywatel

  Mieszkam blisko torów i właśnie tamtędy mam skrót do pracy i nie tylko ,i ciekawe jak będą respektować mandaty jak ja jestem osobą niepełnosprawną . Ludzie pomóżcie co robić trzasnęli mi na ścieżce znak wielki że ślepy by zauważył . Kurde nie wiem co robić gdzie się z tym zgłosić abym mógł dostać jakieś pozwolenie .

 • 2015-05-27 13:49:17

  gość: ~TOROWY

  KONIEC BEZKARNOSCI PANÓW SOKISTÓW W KROŚNIE. PANOWIE SOKISCI ZAPŁACA Z WŁASNEJ KIESZENI ZA POBRANE BEZPRAWNIE MANDATY. Na dworcu PKP Krosno nie kusują zadne pociagi a sokisci zgarnija bepodstawne mandaty. Ja w sierpniu dostałem mandat 50 zł od tych sokistów za to ze przechodziłem furtka dla drzuzyn konduktorskich i pracowników PKP a nie przez spróchniałą kładke na dworcu PKP Krosno Na tej kladce to mozna kark skrecic. Nikt sie tym nie intersuje tylko sokisci wlepiaja bezzasadne mandaty chyba po to zeby wesprezc budzet miasta. Ale ja SOK tego nie prezpuszce i zapłaco funkcjonariusze z własnej kieszeni. Osoby odpowiedzialne za ten caly proceder beda ukarane. Dosyc bezkarnosci sokustow. Nie bedzie tak zeby niewinnym ludziom wystawiac manadaty bo postawili noge na wycieraczce furtki dla druzyn konduktorskich i placa za to 50 zł.

 • 2015-06-03 08:34:13

  gość: ~TOR

  Na dworcu PKP Krosno nie kusują zadne pociagi a sokisci zgarnija bepodstawne mandaty. Ja w sierpniu dostałem mandat 50 zł od tych sokistów za to ze przechodziłem furtka dla drzuzyn konduktorskich i pracowników PKP a nie przez spróchniałą kładke na dworcu PKP Krosno Na tej kladce to mozna kark skrecic. Nikt sie tym nie intersuje tylko sokisci wlepiaja bezzasadne mandaty chyba po to zeby wesprezc budzet miasta. Ale ja SOK tego nie prezpuszce i zapłaco funkcjonariusze z własnej kieszeni. Osoby odpowiedzialne za ten caly proceder beda ukarane. Dosyc bezkarnosci sokustow. Nie bedzie tak zeby niewinnym ludziom wystawiac manadaty bo postawili noge na wycieraczce furtki dla druzyn konduktorskich i placa za to 50 zł.

 • 2015-11-30 12:54:46

  gość: ~TOROWY

  CZAS NAJWYZSZY UKRÓCIC PROCEDER WYSTAWIANA BEZPODSTAWNYCH MANDATÓW SOK . FUNKCJONARIUSZE SOK, KTÓRZY WYSTAWIAJĄ BEZPODSTAWNE MANDATY POWINNO TO BYC ZAREJESTROWANE NA FILMIE .WTEDY TAKICH DELIKWENTÓW PANÓW FUNKCJONARIUSZY DO SOLIDNEGO UKARANIA.

 • 2016-07-13 14:32:30

  gość: ~TOR

  CZAS NAJWYZSZY UKRÓCIC PROCEDER WYSTAWIANA BEZPODSTAWNYCH MANDATÓW SOK . FUNKCJONARIUSZE SOK, KTÓRZY WYSTAWIAJĄ BEZPODSTAWNE MANDATY POWINNO TO BYC ZAREJESTROWANE NA FILMIE .WTEDY TAKICH DELIKWENTÓW PANÓW FUNKCJONARIUSZY DO SOLIDNEGO UKARANIA.

 • 2016-04-25 14:25:14

  gość: ~ichnowski

  odszedł na wieczny patrol
  http://www.krksmg.pl/wspomnienie,1486,art.html

 • 2016-07-14 16:25:34

  gość: ~re

  trzeba mieć motorek w d. to się ucieknie

 • 2016-09-27 09:02:56

  gość: ~TOR 1

  Przepisy o przechodzeniu przez tory to tak naprwade stworzyła obecna świta dyrektorków i Prezesiaków z PKP PLK.
  Zrobili przepisy wygodne dla siebie i zeby kase zgarniac. Pod swoje zarządzanie jeszcze wcisneli SOK, zeby sokisci mogli wiecej kasy zgarniac ale od niewinnych ludzi.
  Szkoda gadać . Nie ma z kim rozmawiac na ten temat.

 • 2016-09-27 10:44:08

  gość: ~Bardzianka

  W Bardzie powinni naprawić megafon na stacji PKP bo żle slychać , albo zbyt cicho albo szumi a to jest wazne bo zmiana wjadu na tor pierwszy pociągu który zawsze jest na torze drugim jest bardzo wazna w ostatniej chwili ludzie przechodża i to jest prawdziwe zagrożenie , albo niech wisza kartki z informacjami przy moście.
  Most kolejowy nad torami w Bardzie powinien być odnowiony, nieprzyjemnie sie idzie po tych deskach.
  Wymagania owszem , kary ok. Zabezpieczcie podróżnych, aby było wyraznie przejżyscie slychać i widac oraz bezpiecznie przechodzic przez most!!!!.
  Jak ktoś rzadko jężdzi naprawde nie wie o zmianach.

 • 2016-10-27 09:03:50

  gość: ~TOROMISTRZ

  Przepisy o przechodzeniu przez tory to tak naprwade stworzyła obecna świta dyrektorków i Prezesiaków z PKP PLK.
  Zrobili przepisy wygodne dla siebie i zeby kase zgarniac. Pod swoje zarządzanie jeszcze wcisneli SOK, zeby sokisci mogli wiecej kasy zgarniac ale od niewinnych ludzi.
  Szkoda gadać . Nie ma z kim rozmawiac na ten temat

 • 2017-04-28 09:03:03

  gość: ~TOROMISTRZ 2

  KONIEC BEZKARNOŚCI SOKISTÓW W KROŚNIE. SPRAWA TA CIĄGNIE SIĘ 4 LATA. WRESZCIE DZIARSCY SOKIŚCI DOCZEKALI SIĘ NAGRODY I OTRZYMALI UPOMNIENIA ZA SWOJE WYCZYNY W KROŚNIE. O OPISANYM ZDARZENIU ZOSTAŁY POWIADOMIONE NAJWYŻSZE URZĘDY CENTRALNE W WARSZAWIE, ZARZĄD PKP PLK ORAZ UTK PKP W WARSZAWIE . ZA WYSTAWIONE BEZPODSTAWNE MANDATY NA DWORCU PKP KROSNO ZAPŁACĄ Z WŁASNEJ KIESZENI.

 • 2017-04-28 11:02:47

  gość: ~TOR 3

  KONIEC BEZKARNOŚCI SOKISTÓW W KROŚNIE. SPRAWA TA CIĄGNIE SIĘ 4 LATA. WRESZCIE DZIARSCY SOKIŚCI DOCZEKALI SIĘ NAGRODY I OTRZYMALI UPOMNIENIA ZA SWOJE WYCZYNY W KROŚNIE. O OPISANYM ZDARZENIU ZOSTAŁY POWIADOMIONE NAJWYŻSZE URZĘDY CENTRALNE W WARSZAWIE, ZARZĄD PKP PLK ORAZ UTK PKP W WARSZAWIE . ZA WYSTAWIONE BEZPODSTAWNE MANDATY NA DWORCU PKP KROSNO ZAPŁACĄ Z WŁASNEJ KIESZENI.

 • 2017-04-28 11:10:01

  gość: ~TOR 1

  KONIEC BEZKARNOŚCI SOKISTÓW W KROŚNIE. SPRAWA TA CIĄGNIE SIĘ 4 LATA. WRESZCIE DZIARSCY SOKIŚCI DOCZEKALI SIĘ NAGRODY I OTRZYMALI UPOMNIENIA ZA SWOJE WYCZYNY W KROŚNIE. O OPISANYM ZDARZENIU ZOSTAŁY POWIADOMIONE NAJWYŻSZE URZĘDY CENTRALNE W WARSZAWIE, ZARZĄD PKP PLK ORAZ UTK PKP W WARSZAWIE . ZA WYSTAWIONE BEZPODSTAWNE MANDATY NA DWORCU PKP KROSNO ZAPŁACĄ Z WŁASNEJ KIESZENI.

 • 2017-06-30 09:43:50

  gość: ~ET 22

  KONIEC BEZKARNOŚCI SOKISTÓW W KROŚNIE. SPRAWA TA CIĄGNIE SIĘ 4 LATA. WRESZCIE DZIARSCY SOKIŚCI DOCZEKALI SIĘ NAGRODY I OTRZYMALI UPOMNIENIA ZA SWOJE WYCZYNY W KROŚNIE. O OPISANYM ZDARZENIU ZOSTAŁY POWIADOMIONE NAJWYŻSZE URZĘDY CENTRALNE W WARSZAWIE, ZARZĄD PKP PLK ORAZ UTK PKP W WARSZAWIE . ZA WYSTAWIONE BEZPODSTAWNE MANDATY NA DWORCU PKP KROSNO ZAPŁACĄ Z WŁASNEJ KIESZENI.

 • 2017-06-30 09:44:20

  gość: ~ET 22

  KONIEC BEZKARNOŚCI SOKISTÓW W KROŚNIE. SPRAWA TA CIĄGNIE SIĘ 4 LATA. WRESZCIE DZIARSCY SOKIŚCI DOCZEKALI SIĘ NAGRODY I OTRZYMALI UPOMNIENIA ZA SWOJE WYCZYNY W KROŚNIE. O OPISANYM ZDARZENIU ZOSTAŁY POWIADOMIONE NAJWYŻSZE URZĘDY CENTRALNE W WARSZAWIE, ZARZĄD PKP PLK ORAZ UTK PKP W WARSZAWIE . ZA WYSTAWIONE BEZPODSTAWNE MANDATY NA DWORCU PKP KROSNO ZAPŁACĄ Z WŁASNEJ KIESZENI.

 • 2019-06-19 14:17:39

  gość: ~PKP

  Sokisci z Krosna to darmozjady. Parokrotnie odwoływaem sie od niesłusznego i całkowicie bezpodstawnego mandatu jaki otrzymałem w sierpniu 2013 na stacji PKP Krosno. Ruch pociagów był w tym czasie wstrzymany i prezchodziłem prezjsciem słuzbowym wiec nie mozna mowic tutaj o wykroczeniu. Gdybym prezchodzil prez tory w miejscu nie wyznaczonym to jest inna sprawa. SOK nie zajmuje sie tym do czego jest powołany i tyle. Osoby odpowiedzialne za opisany proceder winny byc ukarane a madat anulowany i zwrócona jego kwota. Niestety Pan Komendat z Przemysla czy z Warszawy absolutnie nie poczuwaja sie do naprawienia wyrzadzonej mi krzywdy tylko ja mam kierowac sprwae do sadu na własny koszt Oni mnie zatrzymali wzieli peniadze z mandatu a ja mam teraz SOK skarzyc do sadu i sam wydac na to pieniadze. To jest po prostu smieszne. BEZPRAWIE i JESZCE RAZ BEAZPRAWIE !!!

 • 2019-06-22 18:31:06

  gość: ~INMichael

  Porn Video Sex Porn Videos.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos,Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://hotvideo24.com.pl - Polskie dobre pornosy,sex filmy i filmiki porno.
  https://porn-center.com - Big database of free porn and sex videos. Watch for free.
  https://xxxpornvideostube.org - XXX Video Tube Porn Videos Tube - XXX Porn Videos Tube.
  https://himmangood.com - Big collection of free porn and sex videos.Watch for free now!
  https://videosexo24.com - Filmes Pornos - Porn movies - best sex videos and porn movies.Watch free.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Thank You.

 • 2019-06-23 08:13:04

  gość: ~Waldek

  Mnie jak złapali musiał smarować rozjazdy za darmo , pół roku.

 • 2019-06-27 15:41:59

  gość: ~MHJamesAK

  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://porn-videos24.com - Watch Best Porn Videos and Sex Movie for Free.
  https://cougarpornic.com - The best free movies and porn videos. Watch the best sex movies for free.
  https://gay-porns.com - Free Gay Porn Videos.Watch a big collection of gay porn movies.
  https://sessovideo24.com - Film porno - I migliori video di sesso e film porno.Guarda gratis.
  https://pornmehd.com - Porn HD - Best Porn HD Movies.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2019-07-05 18:22:11

  gość: ~JimmyGW

  XXX Videos Porn XXX
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://pornozdarma24.cz - Porno Zdarma.Porn Filmy - nejlepší sex videa a porno filmy.Sledujte zdarma.
  https://pornmehd.com - Porn HD - Best Porn HD Movies.
  https://anime-hentai24.com - Anime Porn Free XXX Hentai Porn Stream.
  https://booloo24.com - Porn Movies XXX - Booloo XXX Movies.
  https://pornkickme.com - Big porn collection of the best amateur porn movies.Watch the best porn videos for free.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2019-08-10 22:25:01

  gość: ~OANathan

  XXX Videos Porn XXX
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://porno-hd.it - Best porno hd videos and sex movies. Watch best porn videos for free.
  https://sex-filmleri.com - Porno Filmler - Porno Movies - Best Sex Videos and Porn Movies.
  https://japanesexxx24.com - Japanese XXX Japan Video XXX Uncensored - Japanese XXX.
  https://pornmehd.com - Porn HD - Best Porn HD Movies.
  https://xxxhomemadeporns.com - Homemade Porn Video XXX Stream Tube Video - XXX Homemade Porn Tube.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2019-09-16 15:19:36

  gość: ~Thomasjeops

  HD Videos Porn HD
  Free Porn HD Videos
  Sex HD 100% Free Porn Movies
  Porn HD Video Sex Porn Videos.
  Sex HD Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  HD Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn HD,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video HD
  HD Movies, HD Video Tube
  https://porn.goshow.tv/en/porn-videos/255373/sexy-teen-with-boyfriend
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://porn.goshow.tv/en - Free HD Porn.Best Free Porn HD Videos & Movies.Watch now best Porn HD Videos.Porn entertainment in the highest quality.Every day new free porn videos in HD quality.
  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2019-10-05 22:56:04

  gość: ~CharlesGob

  XXX Videos Porn XXX
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://japantubexxx24.com - Japan Tube XXX Japanese Porn XXX Tube Japan Porn.
  https://pornkickme.com - Big porn collection of the best amateur porn movies.Watch the best porn videos for free.
  https://chinaxxxporn.com - China Porn Chinese XXX Porn - ChinaXXXPorn.com.
  https://xxxmilftubexxx.com - XXX MILF Free Porn Videos and XXX Mom Sex Tube - XXXMilfTubeXXX.
  https://kostenlosporno24.de - Porno filme - Beste Kostenlos Porno und Pornofilme.Schauen Sie kostenlos zu.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2019-10-14 17:16:25

  gość: ~Josephwom

  XXX Videos Porn XXX
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://videosexo24.com - Filmes Pornos - Porn movies - best sex videos and porn movies.Watch free.
  https://xxxmilftubexxx.com - XXX MILF Free Porn Videos and XXX Mom Sex Tube - XXXMilfTubeXXX.
  https://xxxjapanvideo24.com - Porn Japan Free Japan XXX Porn Tube Japanese XXX Porn.
  https://rusexporn.ru - Russian Sex. The best porn from Russia.
  https://booloo24.com - Porn Movies XXX - Booloo XXX Movies.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2019-12-03 16:19:19

  gość: ~RalphDof

  XXX Videos Porn XXX
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://xxxteenxxx24.com - XXX Teen Porn Young XXX Hot Teen Videos - XXXTeenXXX.
  https://pornozdarma24.cz - Porno Zdarma.Porn Filmy - nejlepší sex videa a porno filmy.Sledujte zdarma.
  https://porn-videos24.com - Watch Best Porn Videos and Sex Movie for Free.
  https://xxxjapanxxx24.com - XXXJapanXXX - Free XXX Japan Porn & XXX Japanese Movies- XXXJapanXXX.
  https://anime-hentai24.com - Anime Porn Free XXX Hentai Porn Stream.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2019-12-31 12:37:13

  gość: ~Floydthock

  XXX Videos Porn XXX
  Free XXX Porn Tube & Videos.
  Best XXX Video & Movies.
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://chinaxxxporn.com - China Porn Chinese XXX Porn - ChinaXXXPorn.com.
  https://xxxstreamxxx.com - XXX Porn Stream Free XXX Porn Movies Online, Video XXX Porn Streaming - XXX Stream XXX.
  https://anime-hentai24.com - Anime Porn Free XXX Hentai Porn Stream.
  https://xxxpornxxx24.com - XXX Porn Video XXXPorn Movies XXX Uncensored - XXX Porn XXX.
  https://japaneseuncensored.com - XXX Japanese Uncensored Video XXX Japan Video Uncensored - Japanese Uncensored.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2020-03-11 09:35:55

  gość: ~WallaceRor

  XXX Videos Porn XXX
  Free XXX Porn Tube & Videos.
  Best XXX Video & Movies.
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://pornsexload.com - Amateur Porn Tube. We are specialists in amateur porn movies.On the website you can find thousands of the best amateur porn movies.
  https://pornofilms24.fr - Porn Movies - Meilleurs vidéos de sexe et films porno.Regarder gratuitement.
  https://pornkickme.com - Big porn collection of the best amateur porn movies.Watch the best porn videos for free.
  https://xxxasianporn24.com - Free Asian Porn Tube Videos. Watch now best Asian Porn Movies.
  https://porn-tube24.com - Porn Tube Free Porntube.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2020-04-25 15:45:04

  gość: ~RaymondTus

  XXX Videos Porn XXX
  XXX Porn Tube Videos XXX Movies XXX
  Free XXX Porn Tube & Videos.
  Best XXX Video & Movies.
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://momteensporn.com - Best porn videos with Milfs and teenagers.Watch free porn.
  https://anime-hentai24.com - Anime Porn Free XXX Hentai Porn Stream.
  https://xxxjaptubexxx.com - XXX Jap Tube Video XXX Japan Video XXX - XXX JapTube XXX.
  https://xxxhomeporntube.com - XXX Home Porn Home Porn Tube Video Porn Tube.
  https://xxxcomxxx.com - XXX COM XXX Free XXX Tube Video & XXX Movies - XXXCOMXXX.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2020-05-23 00:00:09

  gość: ~AngeloAlive

  Porn Free Porn Tube
  Porn Movies and XXX Movies
  XXX Videos Porn XXX
  XXX Porn Tube Videos XXX Movies XXX
  Hot Porn Video and Porn Movies.
  Free XXX Porn Tube & Videos.
  Best XXX Video & Movies.
  Porn XXX Video Sex Porn Videos.
  Sex XXX Sex Movies Porn Movie.
  Watch now the best free porn!!
  Porn Tube, 100% Free
  XXX Videos, Sex Movies, Porn Videos
  Porn XXX,Free Sex,Porn HD,Porn Movies
  Porn Videos Tube, Porn Video XXX
  XXX Movies, XXX Video Tube
  Best Porn Websites. Watch Best Porn Videos for FREE:
  https://xxxpornyou24.com - XXXPorn You - Free XXX Porn - You XXX Porn - XXX Porn You.
  https://pornhd.xxx - PornHD Watch Free Porn HD Videos PornHD XXX.
  https://xxxpornxxx24.com - XXX Porn Video XXXPorn Movies XXX Uncensored - XXX Porn XXX.
  https://sex9.com.pl - Sex i darmowe porno. Ogladaj sex filmy na sex9.com.pl.
  https://chinaporn24.com - China Porn Free XXX China Porn - China Porn.

  Have fun watching porn on best porn websites.
  Have a nice watch :)
  Thank you :D

 • 2020-05-27 11:31:25

  gość: ~Lelandboync

  Indian Porn Desi India Porn
  Free Indian Porn
  Desi Indian Porn
  Indian Videos and Movies
  Porn Indian
  India XXX Porn Movies.
  Indian Porn Tube Videos
  https://indianporn777.com/channels/7/fetish/ - Watch Fetish Indian Porn videos.Discover the big collection of Fetish India video and movies.
  https://indianporn777.com/channels/26/slave/ - Watch Slave Indian Porn videos.Discover the big collection of Slave India video and movies.
  https://indianporn777.com/channels/17/pornstar/ - Watch Pornstar Indian Porn videos.Discover the big collection of Pornstar India video and movies.

  Watch best Indian porn videos for free!

 • 2020-07-14 10:41:48

  gość: ~StevenNeD

  Profitable enterprises can attain a big potential audience by means of their marketing methods. Today, it's very easy to do exactly that on-line. With good online video marketing articles, you may market your self to everyone in minutes. The guidelines in this post can help.
  http://kino-arc.ru/user/Degn42Bernard/

  If you build a movie for marketing purposes keep it under 2 moments. You desire your target market to view the entire meaning, and should it be too much time you may potentially drop people as they simply click away from. You could always continue a thought or message in the follow up online video as needed.

  Don't only depend on video lessons in your marketing strategy. They can be excellent marketing equipment, however, they should not substitute your other marketing tactics. Video tutorials should never change articles development like content creation or running a blog. Videos must just be used to boost the articles with your marketing campaign and to develop your website link collection.

  If you're promoting a product or service, produce a online video which tells your potential customers how to operate the merchandise. You can start with opening the package, manage by means of the way to use it with each other, after which demonstrate to them how they can utilize it. This makes them enjoy simply how much you regard your clients.
  http://web.sfusd.edu/Services/research_public/Lists/Sample%20Copy/DispForm.aspx?ID=208434

  Within your online video marketing, permit the audience know why it is basically that you offer the service or product that you just do. They can easily see everything you supply, but inform them the reason behind it. Available, traditional and candid connection engenders believe in, which engages new audience and preserves prior purchasers.

  Videos have to be private to trap the viewer's consideration. Be entertaining, friendly, calm and comfortable as well as your watchers won't affect the funnel, as it were. The greater number of available and sincere you will be, the better gotten you will end up. Stick with topics you're genuinely excited about as that will appear with your attitude.

  Make sure that your video lessons are advertised inside a two-collapse fashion. Let your existing central viewers recognize that new content is up, by way of your website and e-mail or newsletter list. Even so, also make sure to market it to new visitors by means of social websites content and search engine optimization techniques within your budget.
  https://borchun.name/user/Terkildsen60Blom/

  When anyone openly asks a matter within the feedback on the video lessons, take into account when you can respond to them in another video. If you feel about this, you are able to develop a humorous solution which supplies these with the information they seek plus a entertaining movie if other individuals would like to see, each of the better!

  Recall what strength marketing with video has around other social websites varieties. Youtube, Facebook or myspace and blog sites are all written text methods. Only by means of movie information your feeling, as well as may come by means of. Body language is said to be virtually all connection, and lacking a in person getting together with, a video is the up coming-best bet.
  http://daf.csulb.edu/cgi-bin/rd.pl?u=https://www.storeboard.com/blogs/beauty-and-fashion/and1055;and1086;and1088;and1085;and1086;-and1051;and1091;and1095;and1096;and1077;and1077;-and1087;and1086;and1088;and1085;and1086;-and1074;and1080;and1076;and1077;and1086;/3169265

  Ensure that your video lessons have summaries or even transcripts of the articles. Search engines like google could not yet tune in to or see video clips to directory them effectively. So, a thorough description inside the text message or program code will be the best option at having your video clip rated effectively.

  If you are just getting started with online video marketing, then get yourself a video clip up as soon as you can. Researching techniques and strategies and learning hypothesis and organizing is actually all excellent. Nevertheless, there is absolutely no more efficient trainer than trial and error. Get your initially video clip up and you may become familiar with a good deal.

  You should now have an improved understanding of the way to get noticed easily with video lessons. You will learn the opportunity to develop a world-large market. Advertising through video tutorials will allow you to get on track in order to meet your desired goals.
  Links:
  http://dreempics.com/user/Walsh06Blom/
  http://mobilefun.com.ua/user/Farrell80Berg/
  http://igourmand.ru/user/Walsh80Blom/

 • 2020-07-21 22:27:07

  gość: ~GeorgeWef

  Productive businesses can achieve a big target audience via their marketing techniques. Nowadays, it's straightforward to do just that on the web. With good video marketing information, you can promote on your own around the world within a few minutes. The guidelines in this post can help.
  https://www.blackplanet.com/walteryu4/message/21501184

  When you develop a online video for advertising uses keep it under 2 moments. You need your potential audience to view the whole message, and when it is a long time you may potentially drop audiences since they just click off of. You can always continue a considered or meaning in a follow up movie if required.

  Don't only depend upon video lessons within your advertising campaign. They can be great advertising resources, even so, they ought to not replace your other advertising and marketing tactics. Videos should never swap information production like article writing or operating a blog. Videos should just be utilized to increase the content material within your marketing campaign and to build up your weblink stock portfolio.

  If you're offering something, create a movie which shows your clients how to operate the merchandise. You can start with launching the box, run by way of how to place it jointly, then show them how they may make use of it. This may cause them value just how much you value your clients.
  https://www.aacc21stcenturycenter.org/members/bentoncoyne5/activity/682319/

  Inside your video marketing, permit the audience know why it is basically that you supply the services or products that you just do. They could easily see what you provide, but let them know the reason behind it. Available, authentic and honest communication engenders have confidence in, which engages new market and retains earlier customers.

  Video clips should be personalized to catch the viewer's consideration. Be exciting, helpful, calm and assured as well as your watchers won't modify the route, as they say. The greater wide open and truthful you might be, the better obtained you will end up. Stick with subject areas you're really keen about as that can appear within your manner.

  Make sure that your video clips are advertised in the two-collapse trend. Let your overall core audience understand that new content is up, through your website and email or e-zine checklist. Nonetheless, also be sure to market it to new visitors by way of social networking blogposts and search engine optimisation methods affordable.
  http://b3.zcubes.com/v.aspx?mid=4710287

  When anybody asks a matter within the remarks in your videos, take into account provided you can respond to them in yet another movie. If you believe regarding it, you may think of a amusing solution which supplies all of them with the info they search for together with a entertaining movie if other individuals want to observe, all of the much better!

  Keep in mind what power marketing with video has around other social media forms. Tweets, Fb and blogs are text message sources. Only via video content material your passion, as well as will come by way of. Body terminology is said to be the vast majority of conversation, and short of a face to face meeting, a video is the after that-best choice.
  https://telegra.ph/Porno-Video-Seks-filmy-07-12-3

  Ensure your video tutorials have summaries and even transcripts from the content material. The search engines could not yet listen to or observe video lessons to crawl them precisely. So, a thorough information inside the text message or code will probably be your best bet at getting your video positioned effectively.

  If you are just getting started with video marketing, then get yourself a online video up once you can. Learning techniques and strategies and understanding idea and preparing will be all very good. However, there is no more potent educator than testing. Buy your initially video clip up and you will study a good deal.

  You need to will have a much better comprehension of ways to get discovered easily with video clips. You will learn the opportunity to develop a planet-wide target audience. Advertising via video tutorials will assist you to get on monitor to satisfy your goals.
  Links:
  https://enetget.com/post/840346_http-www-linkagogo-com-go-to-url-108568178-http-sqworl-com-6ud13u-https-getpocke.html
  http://sdharms.com/members/mcallisterwalter6/activity/82591/
  https://www.storeboard.com/blogs/business/and1055;and1086;and1088;and1085;and1086;-and1042;and1080;and1076;and1077;and1086;-and1057;and1077;and1082;and1089;-and1092;and1080;and1083;and1100;and1084;and1099;/3187582

 • 2020-07-29 13:10:02

  gość: ~Stevenjoche

  Successful businesses can easily attain a huge potential audience by way of their marketing techniques. At present, it's straightforward to just do that on the internet. With excellent video marketing articles, you are able to encourage yourself around the globe in minutes. The guidelines on this page will help.
  http://awaker.info/home.php?mod=space&uid=832481

  If you build a movie for marketing and advertising uses ensure that is stays under 2 minutes. You would like your target market to view the complete message, and if it is too long you may possibly shed people while they click off of. You could always carry on a believed or information within a follow up online video if needed.

  Don't only rely on video tutorials within your marketing campaign. They may be excellent marketing and advertising tools, however, they need to not substitute your other advertising tactics. Video lessons should not change content material production like article writing or operating a blog. Video tutorials ought to just be utilized to improve the content material in your advertising campaign and to build up your link portfolio.

  If you're selling something, create a online video which conveys your prospects ways to use the product. You can start with opening the package, manage via the best way to input it with each other, and then demonstrate to them how they can use it. This makes them take pleasure in exactly how much you admiration your prospects.
  https://forums.ppsspp.org/member.php?action=profile&uid=233709

  With your marketing with video, let the audience know why it is that you simply supply the goods and services that you do. They may quickly see everything you provide, but make sure they know the explanation for it. Wide open, traditional and truthful connection engenders believe in, which engages new target audience and maintains previous customers.

  Video lessons should be private to catch the viewer's attention. Be entertaining, pleasant, quiet and self-confident as well as your watchers won't modify the station, as we say. The greater open up and truthful you will be, the better acquired you will be. Stick to topics you're really excited about as that may come out within your manner.

  Be sure that your video tutorials are marketed in the two-fold style. Allow your overall core audience understand that new content articles are up, via your site and e-mail or newsletter listing. Nevertheless, also ensure that you promote it to new readers through social media blogposts and search engine optimization strategies affordable.
  http://www.fndtech.com/bbs/home.php?mod=space&uid=669422

  Every time anybody asks a matter within the feedback on the video tutorials, take into account provided you can answer them in one more video. If you believe regarding it, it is possible to think of a humorous answer which offers them the info they seek together with a entertaining movie if others wish to observe, every one of the greater!

  Keep in mind what strength video marketing has around other social media marketing types. Youtube, Fb and weblogs are common written text methods. Only through movie content your emotion, as well as will come via. Entire body language is reported to be the vast majority of connection, and short of a one on one reaching, a video is the up coming-best bet.
  http://www.chubbychannel.com/forum/user-432699.html

  Ensure your videos have summaries and even transcripts of the articles. Search engines like google are not able to but pay attention to or observe videos to index them correctly. So, a thorough description in the text message or rule will likely be your best bet at having your movie positioned nicely.

  When you are just starting video marketing, then get a video up as soon as you can. Studying strategies and studying theory and preparation is perhaps all good. However, there is absolutely no more efficient instructor than trial and error. Obtain your very first movie up and you will learn a lot.

  You ought to have an improved understanding of the way to get discovered easily with video clips. You will discover the cabability to develop a world-wide viewers. Marketing by way of video lessons will help you hop on path in order to meet your goals.
  Links:
  http://olm.nicht-wahr.de/mybb/member.php?action=profile&uid=1215053
  http://appdev.163.ca/dz163/home.php?mod=space&uid=2661830
  http://drscottstevenson.com/forum/user-43510.html

 • 2020-08-10 13:33:25

  gość: ~DennisEreno

  Successful companies can reach a large target audience via their marketing techniques. Nowadays, it's very easy to accomplish that on the internet. With good online video marketing articles, it is possible to promote oneself around the globe in minutes. The information on this page can help.
  https://torgi.gov.ru/forum/user/profile/1105309.page

  When you produce a online video for marketing and advertising uses make it under 2 minutes or so. You want your potential audience to observe the complete meaning, and should it be too much time you will possibly drop viewers as they click off. You could always continue a imagined or concept in a follow-up video if needed.

  Don't only depend on videos inside your marketing campaign. They may be great advertising and marketing equipment, nonetheless, they must not substitute your other advertising and marketing methods. Video tutorials should never swap information development like content creation or running a blog. Video tutorials should just be employed to boost the information with your marketing plan and to build up your link stock portfolio.

  If you're selling an item, develop a movie which shows your clients how to operate the item. Start with opening the box, work by means of the way to place it jointly, after which suggest to them how they can apply it. This makes them value how much you admiration your prospects.
  https://otzyvoff.ru/user/KastrupPape87/

  Inside your video marketing, permit the audience know why it is basically that you supply the service or product that you simply do. They may very easily see the things you provide, but inform them the true reason for it. Wide open, genuine and truthful interaction engenders have confidence in, which engages new target audience and retains previous customers.

  Video clips have to be individual to hook the viewer's attention. Be enjoyable, pleasant, relax and self-confident and your watchers won't modify the route, as we say. The better open up and sincere you will be, the better acquired you will be. Stick with subjects you're truly enthusiastic about as which will come out with your attitude.

  Ensure your videos are advertised inside a two-retract fashion. Let your existing key viewers know that new content articles are up, by way of your website and electronic mail or news letter collection. Even so, also be sure to advertise it to new readers by means of social media marketing content and search engine optimisation tactics affordable.
  http://www.educacional.com.br/recursos/redirect.asp?url=https://blogfreely.net/jordan54ratliff/xxx-stream-free-xxx-porn-865n

  When any person openly asks a matter in the remarks on your own video tutorials, take into account whenever you can answer them in yet another movie. If you feel about it, it is possible to think of a hilarious answer which gives them with the info they look for along with a fun movie if other people want to watch, each of the far better!

  Bear in mind what power online video marketing has above other social media marketing kinds. Flickr, Fb and blogs and forums are typical text mediums. Only by way of video clip information your feeling, and energy may come via. System vocabulary is said to be virtually all interaction, and short of a in person getting together with, a relevant video is your following-best choice.
  http://irinacake.ru/user/KastrupRiddle61/

  Ensure that your videos have summaries and even transcripts of your content. The major search engines could not yet listen to or view video clips to list them accurately. So, an intensive description inside the text message or code will likely be your best option at obtaining your video clip positioned well.

  In case you are just starting online video marketing, then have a video clip up when you can. Studying strategies and studying concept and organizing will be all great. Even so, there is not any far better educator than experimentation. Get the very first online video up and you will learn a great deal.

  You should now have a greater comprehension of ways to get observed rapidly with videos. You will discover the capability to create a entire world-broad market. Advertising and marketing via video lessons will assist you to jump on keep track of to meet your goals.
  Links:
  http://galaxy-gamers.ru/user/BekkerKastrup65/
  http://www.nafttech.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1143584
  https://bekkergood56.picturepush.com/profile

 • 2020-08-18 11:06:56

  gość: ~Jamesiroke

  Successful companies can easily attain a huge target audience by means of their marketing methods. At present, it's simple to do exactly that online. With excellent marketing with video articles, you may encourage oneself to the world quickly. The tips in this post will help.
  https://championsleage.review/wiki/XXX_Japan_Free_Japan_Porn

  If you create a video clip for advertising and marketing reasons keep it below 2 moments. You desire your target market to view the full information, and when it is too much time you can expect to possibly get rid of people as they click on away from. You could always proceed a thought or information inside a follow-up movie if required.

  Don't only depend upon video clips with your advertising campaign. They can be wonderful marketing and advertising resources, even so, they must not change your other marketing and advertising tactics. Videos should not swap information development like content creation or running a blog. Video tutorials need to simply be employed to increase the content material within your advertising campaign and to develop your link portfolio.

  If you're promoting a product, produce a video clip which shows your potential customers ways to use the product. Start with opening the package, operate by way of the best way to use it collectively, and then show them how they can use it. This may cause them value simply how much you admiration your potential customers.
  https://manchesterclopedia.win/wiki/XXX_Japan_Free_Japan_Porn

  Within your online video marketing, allow the audience know why it is basically that you offer the goods and services you do. They are able to quickly see whatever you offer you, but let them know the explanation for it. Wide open, authentic and candid conversation engenders rely on, which engages new target audience and preserves prior buyers.

  Video tutorials have to be individual to hook the viewer's focus. Be entertaining, helpful, calm and assured plus your watchers won't affect the station, as it were. The better open and genuine you happen to be, the more effective obtained you will be. Stick to issues you're genuinely excited about as that will appear within your manner.

  Ensure your video lessons are publicized inside a two-collapse trend. Enable your existing primary market realize that new content articles are up, by means of your blog site and e-mail or news letter list. Nonetheless, also make sure to market it to new visitors through social media posts and seo methods affordable.
  https://nerdgaming.science/wiki/XXX_Japan_Free_Japan_Porn

  Whenever any person openly asks a question inside the feedback in your video clips, consider whenever you can answer them in another video clip. If you believe about it, you may develop a hilarious respond to which provides these with the details they seek out along with a exciting online video if others wish to observe, every one of the far better!

  Keep in mind what power video marketing has around other social media marketing forms. Flickr, Facebook and blogs and forums are common text message methods. Only through movie articles your feeling, and energy may come by way of. Body vocabulary is reported to be the majority of interaction, and short of a one on one reaching, a youtube video is your after that-best option.
  https://dokuwiki.stream/wiki/XXX_Japan_Free_Japan_Porn

  Be sure that your video clips have summaries as well as transcripts in the content material. The search engines are unable to yet listen to or view video clips to list them correctly. So, a complete information from the written text or code is going to be your best bet at getting the online video ranked well.

  In case you are just getting started with video marketing, then obtain a video clip up once you can. Learning strategies and studying theory and preparing will be all good. Nevertheless, there is no more effective educator than trial and error. Get your very first video up and you may learn a good deal.

  You should have a much better comprehension of the way to get seen easily with video clips. You will learn the ability to develop a world-wide audience. Marketing and advertising by way of video clips will assist you to hop on track to satisfy your targets.
  Links:
  https://valetinowiki.racing/wiki/XXX_Japan_Free_Japan_Porn
  https://wifidb.science/wiki/XXX_Japan_Free_Japan_Porn
  https://timeoftheworld.date/wiki/XXX_Japan_Free_Japan_Porn

 • 2020-08-19 16:08:31

  gość: ~RodneyRug

  Successful companies can easily get to a big audience through their marketing methods. Today, it's simple to just do that on the internet. With good online video marketing articles, it is possible to advertise on your own to the world quickly. The tips in this article will assist.
  https://null-bytes.review/wiki/XXX_Porn_You_XXX

  When you create a movie for marketing purposes ensure that it stays beneath 2 a few minutes. You would like your potential audience to look at the full message, and should it be very long you are going to most likely shed audiences while they just click away from. You could carry on a considered or meaning in a follow up video if necessary.

  Don't only count on videos within your marketing campaign. These are great advertising and marketing resources, nonetheless, they must not replace your other advertising and marketing techniques. Video clips ought not replace information production like article writing or operating a blog. Video clips should merely be employed to boost the content material within your marketing strategy and to build up your website link stock portfolio.

  If you're promoting something, create a video which tells your clients how to use the merchandise. Start with launching the package, work by way of the way to place it jointly, then prove to them how they can apply it. This will make them enjoy exactly how much you regard your prospects.
  https://italentos.win/wiki/XXX_Porn_You_XXX

  In your online video marketing, permit the audience know why it is that you simply provide you with the services or products you do. They could easily see the things you supply, but make sure they know the true reason for it. Wide open, genuine and candid conversation engenders have confidence in, which engages new target audience and preserves earlier consumers.

  Video clips should be personalized to capture the viewer's attention. Be entertaining, pleasant, calm and comfortable plus your watchers won't alter the channel, as it were. The more available and honest you might be, the greater received you will end up. Stay with issues you're truly keen about as that may come out with your manner.

  Ensure your videos are advertised in the two-collapse style. Enable your overall primary viewers realize that new content articles are up, through your site and e mail or newsletter list. However, also make sure you market it to new followers by means of social networking content and search engine optimization methods within your budget.
  https://championsleage.review/wiki/XXX_Porn_You_XXX

  Anytime anybody requests a matter within the feedback on your own video tutorials, consider if you can respond to them in another online video. If you feel regarding this, you may come up with a hilarious response which supplies them with the details they search for together with a fun online video if other people would want to see, every one of the far better!

  Remember what energy video marketing has more than other social media forms. Flickr, Facebook or myspace and blogs are common written text mediums. Only via video clip information your feelings, and energy can come via. Body terminology is said to be virtually all communication, and lacking a one on one reaching, a youtube video is your following-best option.
  https://menwiki.men/wiki/XXX_Porn_You_XXX

  Be sure that your video lessons have summaries and even transcripts from the content material. Search engines like google are unable to however hear or view video clips to list them precisely. So, a comprehensive information within the text or rule will probably be the best option at getting your online video ranked effectively.

  Should you be just starting video marketing, then obtain a online video up the instant you can. Understanding techniques and strategies and studying idea and organizing is actually all great. However, there is not any more effective instructor than trial and error. Get your initially online video up and you will probably study a great deal.

  You must currently have a much better comprehension of how to get noticed rapidly with video tutorials. You will learn the capability to develop a planet-broad target audience. Marketing through videos will allow you to get on keep track of to meet your objectives.
  Links:
  https://historydb.date/wiki/XXX_Porn_You_XXX
  https://mozillabd.science/wiki/XXX_Porn_You_XXX
  https://manchesterclopedia.win/wiki/XXX_Porn_You_XXX

 • 2020-09-04 11:29:55

  gość: ~Claytonwhoge

  Effective enterprises can get to a sizable target audience by means of their marketing techniques. Today, it's straightforward to do exactly that on the web. With great online video marketing content, you may promote your self to everyone within a few minutes. The information on this page will help.
  http://applehitech.com/story.php?title=porno-darmowe-filmy-porno-5#discuss

  Whenever you produce a movie for marketing uses keep it under 2 minutes or so. You would like your potential audience to watch the entire message, and should it be too long you are going to most likely get rid of people because they just click away. You could always carry on a imagined or information in the follow up video if necessary.

  Don't only depend upon video tutorials in your marketing campaign. They may be excellent marketing resources, even so, they must not substitute your other marketing and advertising strategies. Video tutorials ought not replace content material development like content creation or running a blog. Videos should basically be used to boost the articles with your marketing campaign and to build up your website link portfolio.

  If you're marketing an item, produce a video clip which informs your prospects how to use the product. Start with starting the box, work by way of how to put it collectively, after which suggest to them how they can use it. This may cause them appreciate exactly how much you respect your prospects.
  http://domain.socialbookmark.online/story.php?title=porno-darmowe-filmy-porno-5#discuss

  With your marketing with video, enable the audience know why it is that you supply the service or product that you simply do. They can effortlessly see the things you offer, but make sure they know the reason behind it. Open up, real and honest communication engenders believe in, which engages new market and retains previous customers.

  Video lessons must be personalized to capture the viewer's consideration. Be fun, friendly, relax and comfortable plus your watchers won't alter the funnel, so to speak. The more wide open and truthful you might be, the higher obtained you will end up. Stay with subjects you're absolutely keen about as that may turn out with your attitude.

  Be sure that your video clips are marketed in a two-retract style. Allow your existing core viewers understand that new content articles are up, by means of your website and e mail or e-newsletter list. Nevertheless, also be sure to advertise it to new readers by means of social websites blogposts and search engine marketing methods affordable.
  https://0rz.tw/create?url=https%3A%2F%2Fpostheaven.net%2Frodecallahan71%2Fporno-darmowe-filmy-porno

  When any individual asks a question within the feedback on your own video tutorials, look at provided you can answer them in another video clip. If you consider about it, it is possible to come up with a funny response which supplies these with the details they seek out plus a entertaining movie if other people would want to watch, every one of the greater!

  Keep in mind what energy marketing with video has over other social media marketing varieties. Flickr, Facebook or myspace and blogs and forums are all text sources. Only through online video content material your feelings, as well as comes by means of. System language is said to be nearly all conversation, and lacking a face-to-face meeting, a video will be your following-best choice.
  https://www.instapaper.com/p/flynnmccaffrey05

  Make sure that your videos have summaries or perhaps transcripts of the information. The various search engines cannot nevertheless hear or observe videos to index them precisely. So, an intensive description within the text or computer code is going to be your best option at having your video clip positioned properly.

  In case you are just starting marketing with video, then have a video up as soon as you can. Researching techniques and strategies and understanding hypothesis and organizing is actually all good. However, there is no more potent instructor than trial and error. Buy your initially movie up and you will become familiar with a lot.

  You should will have an improved idea of getting observed rapidly with video lessons. You will discover the cabability to build a planet-large target audience. Advertising by means of videos will allow you to hop on track in order to meet your targets.
  Links:
  https://bookmark4you.win/story.php?title=porno-darmowe-filmy-porno-6#discuss
  https://bookmarkingworld.review/story.php?title=porno-darmowe-filmy-porno-5#discuss
  https://2.gp/a7jlQ

 • 2020-09-18 10:34:15

  gość: ~WilsonJOYPE

  ostatnio dodany post

  Successful organizations are able to get to a sizable target audience via their marketing methods. Nowadays, it's easy to do just that online. With good online video marketing content material, you are able to encourage your self around the world in minutes. The tips in this article will help.
  http://Ellennation.com/index.php?qa=user&qa_1=pittsmccaffrey3

  If you create a online video for advertising functions ensure that it stays below 2 a few minutes. You need your audience to view the entire information, and should it be very long you can expect to possibly get rid of audiences since they click off of. You can proceed a considered or meaning inside a followup video clip as needed.

  Don't only rely on video tutorials inside your marketing strategy. They may be fantastic marketing and advertising resources, nevertheless, they need to not substitute your other marketing strategies. Video tutorials should never change content material production like article writing or running a blog. Video clips should simply be utilized to enhance the information in your marketing plan and to produce your website link collection.

  If you're promoting an item, develop a video clip which shows your prospects ways to use the item. You can begin with launching the package, run via how you can use it together, then prove to them how they can use it. This makes them enjoy how much you respect your prospects.
  http://osclass.igatget.ru/index.php?page=user&action=pub_profile&id=29096

  Within your online video marketing, let the viewer know why it is basically that you provide you with the goods and services that you just do. They could quickly see what you supply, but inform them the reason behind it. Wide open, real and candid connection engenders have confidence in, which engages new market and preserves previous consumers.

  Videos should be personalized to catch the viewer's focus. Be enjoyable, pleasant, calm and assured plus your watchers won't alter the route, as we say. The greater number of open and genuine you are, the greater gotten you will be. Stay with subjects you're genuinely excited about as which will appear with your demeanor.

  Ensure your videos are advertised in a two-retract fashion. Permit your existing core viewers understand that new content articles are up, via your blog site and email or newsletter collection. However, also make sure to market it to new visitors by means of social media marketing content and seo tactics affordable.
  https://issuu.com/desaisnider8

  When anybody asks a subject inside the comments on your own video tutorials, think about if you can answer them in an additional video. If you believe regarding it, you are able to make a amusing solution which provides them the info they look for in addition to a entertaining movie if other individuals would want to watch, all of the much better!

  Remember what energy marketing with video has around other social media marketing varieties. Tweets, Facebook and blogs are all text sources. Only by means of video articles your feeling, and energy comes by means of. Physique terminology is reported to be the majority of communication, and lacking a face-to-face meeting, a relevant video is your next-best option.
  http://ezproxy.cityu.edu.hk/login?url=https://zenwriting.net/finnirwin89/china-xxx-video-chinese-video-b1h7

  Make sure that your videos have summaries and even transcripts from the content material. The various search engines are unable to but tune in to or see video lessons to directory them accurately. So, a thorough information from the written text or computer code will likely be the best choice at obtaining your online video ranked nicely.

  When you are just getting started with marketing with video, then get a online video up when you can. Learning techniques and strategies and learning theory and planning will be all very good. Even so, there is absolutely no far better educator than testing. Get the very first online video up and you will study a whole lot.

  You should now have a better idea of the way to get observed easily with videos. You will discover the capability to create a planet-large market. Marketing through video clips can help you jump on track to meet your desired goals.
  Links:
  http://electric-remont.ru/user/pittsdesai6/
  https://mypets24.com/user/palmlausen6/
  https://showdream.org/user/rosalausen0/

REKLAMA


REKLAMA