Express-Miejski.pl

Naturę pająka można porównać do potwora z „Obcego”

hodowcy pająków fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pająka można delikatnie wziąć w ręce, trzeba to jednak zrobić ostrożnie i z wyczuciem. Trzymając zwierzę na dłoni nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Są jednak gatunki, które trudno poskromić.

Trzech mieszkańców Sobótki hoduje w terrariach duże ptaszniki. Hodowcy są znawcami gatunku, karmią je i rozmnażają. Są pewni, że nic złego nie może się wydarzyć.

- To interesujące stworzenia, których człowiek dokładnie jeszcze nie poznał. To organizmy nieprzewidywalne i doskonałe. Ich naturę można porównać do „obcego” z filmów Ridleya Scotta – opowiada Łukasz Wrzesiński, który w domu trzyma jednego z największych i najbardziej agresywnych pająków na świecie.

Ptasznik potrafi przegryźć pojemnik z cienkiej pleksi lub zaatakować człowieka skacząc na wysokość 20 cm. Większe osobniki upolują szczura lub nawet małego kurczaka, mniejsze żywią się myszami i świerszczami. Człowiek, aby dorównać prędkości poruszania się pająka, musiałby biec z szybkością 14 metrów na sekundę.

Śmierć po 3 minutach

Nieagresywnego ptasznika można delikatnie wziąć na ręce, trzeba to robić ostrożnie i z wyczuciem. Trzymając zwierzę na dłoni nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Są jednak gatunki, które trudno jest poskromić.

 – Najniebezpieczniejszy jest afrykański atrax. To szybki i agresywny pająk, wstrzyknięty przez niego jad potrafi zabić człowieka w ciągu zaledwie 3 minut – tłumaczy Michał Szafrański, student informatyki, który rozmnaża pająki. Michał wymienia również zalety włochatych i wiele pozytywnych cech. Podoba mu się ich cudowne ubarwienie oraz czystość.

- Codziennie przez 2 godziny spędzają czas na porannej toalecie. Bardzo ciekawie to wygląda. Pająk myjąc się staje na dwóch odnóżach, pozostałe używa do czyszczenia ciała – opowiada hodowca.

Pozbyć się lęku

Zdaniem Daniela Staszczaka, hodowcy z Rogowa Sobóckiego, od pająków można wiele się nauczyć.

Ptasznik jest doskonałym budowniczym. Oprócz kopania nor w ziemi potrafi ulepić z pajęczyny domek. Zwierzęta budują również tunele przypominające labirynty.

Hodując i poznając pająki wiele osób wyzbyło się arachnofobii – panicznego lęku przed pająkami i owadami. W naszym klimacie ptasznik nie ma szans na przeżycie. Samica ptasznika jest większa od samca i żyje nawet 20 lat. Największy pająk świata osiąga długość do 35 cm.

 

 

 

 

 

Jacek Bomersbach

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Naturę pająka można porównać do potwora z „Obcego”

  2013-06-04 13:10:34

  Jacek Bomersbach

  Pająka można delikatnie wziąć w ręce, trzeba to jednak zrobić ostrożnie i z wyczuciem. Trzymając zwierzę na dłoni nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Są jednak gatunki, które trudno poskromić.

 • 2013-06-04 16:05:20

  gość: ~obcy

  atrax robustus jest pająkiem Australijskim w 1979 roku wyprodukowano antidotum na jego jad , od tego momentu po jego ukąszeniu nikt nie umarł

 • 2013-06-04 17:22:17

  gość: ~mirek

  Nie ma czegoś takiego, jak aracheofobia. Polecam dokładniejsze sprawdzenie terminologii. Lęk przed pająkami, to arachnofobia.
  P.S. Pająka traktuje się papciem. Tylko i wyłącznie.

 • 2013-06-04 19:19:06

  gość: ~CV

  arachnofobia - to lęk przed pająkami. Po drugie nie ma żadnej szczepionki do dziś.

 • 2013-06-04 20:17:13

  gość: ~cc

  SZCZEPIONKI SĄ NA INNE PAJĄKI MAŁO JADOWITE. PODOBNIE JAK NA WĘŻE DO TEJ PORY NIE MA SZCZEPIONKI NA CZARNĄ MAMBĘ - NAJGROŹNIEJSZEGO WĘŻA

 • 2018-09-11 16:15:35

  gość: ~Hodowca z głową na karku

  ostatnio dodany post

  Artykuł bzdurny... połowa informacji manipulowana żeby brzmiało bardziej sensacyjne druga połowa błędna.

REKLAMA