Express-Miejski.pl

Coraz częściej palimy marihuanę i zażywamy ecstasy

Testy do wykrywania narkotyków są od kilkunastu lat dostępne w aptekach fot.: bom

Psychiatrzy biją na alarm! Polska w czołówce europejskich krajów pod względem spożycia narkotyków. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

Polska znajduje się w czołówce krajów pod względów zażywania ecstasy (pierwsze Holandia) i marihuany (drugie po Francji). Według specjalistów z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków aż siedemnaście procent młodych Polaków w wieku 15 - 34 lata paliło marihuanę. Dostęp do konopi nie jest w naszym kraju utrudniony. Pojawia się też coraz więcej nieznanych substancji chemicznych tzw. dopalaczy, które można kupić w sieci.

- Powinniśmy wykorzystywać internet do celów informacyjnych i profilaktycznych, bo zapobiegając problemom zmniejszymy skalę uzależnień – apeluje Dorota Bąk, redaktorka naczelna serwisu www.uzaleznienie.com.pl.

Najczęściej młodzi ludzie sięgają po przetwory z konopi indyjskich, kokainę, amfetaminy i ecstasy. Mimo że spadła liczba osób używających heroinę, to zwiększył się wskaźnik wstrzykiwania amfetaminy dożylnie. Niedawno do systemu wczesnego ostrzegania Unii Europejskiej wpływa średnio jedno zgłoszenie tygodniowo dotyczące nowej substancji. W ubiegłym roku państwa członkowskie zgłosiły aż 73 nowe substancje psychoaktywne. Niektóre z nich sprzedaje się bezpośrednio na rynku narkotyków nielegalnych, natomiast dopalacze są dostępne w ogólnej sprzedaży, głównie w internecie. Według psychiatrów Polska znajduje się w czołówce krajów pod względem zażywania ecstasy i amfetamin, jednak młodzi Polacy najczęściej stosują marihuanę, do której dostęp w naszym kraju jest dość łatwy. Na świecie rozpowszechnia się także metamfetamina. Heroina jest zastępowana innymi substancjami chemicznymi o podobnym działaniu, a co roku odnotowuje się kolejne zgony z powodu zażywania ecstasy.

- Choć Internet niesie pewne zagrożenia, to świetnie nadaje się do celów edukacyjnych i profilaktycznych. Pozwala docierać do ludzi, którzy mają utrudniony dostęp do oferty terapeutycznej lub z różnych względów obawiają się wizyty w poradni – podkreśla Dorota Bąk.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii to coroczne święto walki z narkomanią, obchodzone 26 czerwca. Ustanowiło je ONZ. 

Jacek Bomersbach

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Coraz częściej palimy marihuanę i zażywamy ecstasy

  2013-07-01 14:08:13

  Jacek Bomersbach

  Psychiatrzy biją na alarm! Polska w czołówce europejskich krajów pod względem spożycia narkotyków. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

 • 2013-07-01 14:22:26

  gość: ~GF

  Autor zapomniał dodać, że alkohol to również narkotyk i do tej pory zmarło po nim miliony młodych ludzi. Narkotyk ten zalegalizowało państwo polskie. Po marihuanie nie odnotowano jeszcze przypadków zgonów. Ani jednego.

 • 2013-07-01 15:39:23

  gość: ~ugibugi

  Psychiatrzy bija na alarm, a że niby psychotropy są lepsze? Uzależniają , niszczą wątrobe i ryją beret. A jak w dzisiejszych czasach nie oszaleć? O pracę ciężko, a jak już jest to za najniższą krajową. Po opłaceniu rachunków zęby w ściane. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi jest znerwicowanych i szukających chwili relaksu. Pewnie wolą zapalić ziółko niż pójść do psychiatry, który tylko przypisuje psychotropy, bo w du..e ma twoje problemy.

 • 2013-07-01 16:21:21

  gość: ~Brothers

  Marihuana jest zalegalizowana w każdym normalnym kraju i jest o wiele zdrowsza niż jakieś psychotropy, które przepisuje psychiatra. W Polsce tysiące dzieci siedzi w więzieniach bo posiadali lufkę po marihuanie. To jest największy skandal

 • 2013-07-01 22:35:08

  gość: ~studencik

  Na dłuższą metę gandzia też nie jest zdrowa. Nie mam nic przeciwko temu, żeby była legalna, ale nie pieprzcie głupot, że to samo zdrowie, bo urodziła ją matka ziemia itp. W swoim życiu przejarałem dużo i wiem jaki to ma wpływ na postrzeganie świata zewnętrznego. Po pierwsze człowiek głupieje, traci kontakt z rzeczywistością. Chodzi przymulony, nie potraf się wysłowić. Jak zauważyłem te czynniki u siebie to przestałem palić nałogowo. Teraz palę od czasu mniej więcej co 2 miesiące. Moje problemy zniknęły. Czuję się świetnie, nie myślę tylko o jednym (żeby sobie przy*ebać bucha w płuco). Potrafię cieszyć się z małych rzeczy, których wcześniej nie byłem nawet w stanie zauważyć bo byłem oślepiony przez Marię Janinę. Cieszę się, że doszedłem do tego sam, bo wiem że jest to niezdrowe i nie dam się złamać przez teksty małolatów, co palili to 3 razy i już chcą na marsze chodzić. Używka jak każda inna, może mniej szkodliwa jednak na dłuższą metę szkodliwa. Opanujcie się dzieciaki i nie jarajcie tego tyle, mózg wam się zgąbczy.

 • 2013-07-01 23:09:44

  gość: ~DES

  Mózg to się topi po alkoholu, i nikt ciebie do palenia marihuany nie namawia. Skończyły się czasy wciskania ludziom ciemnoty, że dilerzy stoją pod szkołami - bo nigdy nie stali. Narkotykami tylko i wyłącznie handlują uczniowie. W Polsce tysiące ludzi siedzi w więzieniach za posiadanie lufki albo pół grama trawy - to deb...ilizm. Zresztą zobaczycie jak oceni to historia.

 • 2013-07-02 16:02:56

  gość: ~dynia

  A uczeń handlujący prochami to nie diler??? Tysiące za gram trawy w więźniu?? Ogarnij się

 • 2013-07-02 18:27:11

  gość: ~Egz

  Uczeń to oczywiście diler, ale ludziom ciemnotę wciskali, że dilerzy stoją pod szkołami i na siłę biednym dzieciom wciskają narkotyki. Tymczasem biedne dzieci same sobie handlowały narkotykami. Taka jest prawda. Stąd w Polsce narodziła się tzw. fobia narkotykowa. Dlatego m.in. tysiące młodych ludzi siedzi w więzieniach, bo posiadali śladowe ilości narkotyków.

 • 2013-07-02 19:52:59

  gość: ~studencik

  Panie ~DES,

  Widzę, że ciężko Panu przyjąć słowa krytyki. Wnioskuję, że bardzo lubisz palić, nie przeszkadza mi to. W swoim poście nie krytykowałem ludzi, którzy palą, a przedstawiłem swoją opinię na ten temat. Z Marysią znam się od przeszło 10 lat, można powiedzieć że był czas kiedy byłem nią zachwycony, ale minęło to. W pewnym momencie zacząłem zauważać więcej wad niż zalet, dlatego przestałem.

  Alkohol jest także używką i trzeba z nim uważać (nieco bardziej) bo skutki zażywania są straszne. Jestem za legalizacją, niech dadzą ludziom wolny wybór. Ja przejrzałem na oczy i cieszę się z każdego dnia. Wiem, że po kilkudniowym maratonie z "jarankiem" ciężko spojrzeć pozytywnie na świat kiedy "worek jest pusty".

  Pozdrawiam, życzę udanych wakacji i urlopów.

 • 2013-07-03 08:40:27

  gość: ~dynia

  Wczoraj wydany został wyrok w sprawie młodej kobiety,która "ujarana" prowadziła auto i zabiła dwóch chłopców. Zwolennicy legalizacji powinni pogadać z rodzicami tych dzieci i z tą kobietą.

 • 2013-07-03 13:03:00

  gość: ~answer

  Nie "ujarana", tylko pod wplywem amfetaminy. Różnica zasadnicza.

 • 2013-07-03 16:20:54

  gość: ~studencik

  I po co mieszasz i prowokujesz? To dwa różne narkotyki. Niebo i piekło. Po drugie to nie wina narkotyków, a idiotki, która wsiadła za kółko pod wpływem.

 • 2013-07-03 19:24:52

  gość: ~hj

  A jakby na trzeźwo zabiła to by było ok? Mogła zabić na trzeźwo

 • 2018-09-02 19:59:36

  gość: ~martyna96

  ostatnio dodany post

  Każdemu z czystym sercem mogę polecić dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl lub www.terapia-leczenie.pl albo też fajną alternatywę dla kogoś kto woli nie wychodzić z domu : Terapia przez Skype http://www.terapiaprzezinternet.com

  www.ukraina-pracownicy.pl

REKLAMA