Express-Miejski.pl

Od czwartku ruszają Dni Twierdzy Kłodzkiej

fot.: Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji

Tegoroczne jubileuszowe Dni Twierdzy rozpoczną się już w czwartek, 12 sierpnia. Od godziny 16 na kłodzkim Rynku rozpocznie się barwna i taneczna prezentacja sztuki ludowej z całego świata.

W ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Sceny Świata zaprezentują się formacje z Meksyku, Czech, Słowenii, Ukrainy i Polski.

W następnym dniu (piątek, 13 sierpnia), już od samego rana, na zabytkowym Rynku rozłożą swoje stragany i kramy kupcy i rzemieślnicy – rozpocznie się IV Jarmark Forteczny, podczas którego na rynku znów zrobi się gwarno i tłoczno. Kupić i zasmakować będzie można lokalnych przysmaków, regionalnych nalewek, tradycyjnych potraw.  Nie zabraknie także wyrobów sztuki rękodzielniczej.

ZOBACZ GALERIĘ IV DNI TWIERDZY KŁODZKIEJ

W Muzeum Ziemi Kłodzkiej o godz. 17.00 odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Kłodzka, podczas której nastąpi nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka” JE Biskupowi Świdnickiemu Ignacemu Decowi. W uroczysty sposób zaakcentowany zostanie również jubileusz 15-lecia współpracy miast Kłodzka i Nachodu. Natomiast w końcowej części sesji Burmistrz Miasta Pułtuska wręczy burmistrzowi Kłodzka akt członkowstwa Gminy Miejskiej Kłodzko do Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich. ( więcej szczegółów w zał.)

Następnie o godz. 18.00 w Kościele Wniebowzięcia NMP w Kłodzku rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem JE Ks. Bp. Ignacego Deca.

Koncert Slovak Quartet w Muzeum Ziemi Kłodzkiej o godz. 19.30 (wstęp wolny) zakończy oficjalną część miejskich uroczystości.

Późnym wieczorem będzie można przespacerować się ulicami Kłodzka w poszukiwaniu tajemnic dawnego miasta w  towarzystwie przewodnika. Nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem to propozycja MZK. Zbiórki dla chętnych na dziedzińcu muzeum o godz. 19.30 i 21.30.  Po godz. 21.00 na dziedzińcu muzeum odbędą się pokazy dawnych walk rycerskich w wykonaniu bractw z Kłodzka i Nachodu.

PROGRAM V DNI TWIERDZY KŁODZKO

Sobota, 14 sierpnia, godz. 9.00-15.00 impreza plenerowa na ulicach wokół kłodzkiego muzeum  - Targi staroci. Na godz. 11.00 zaplanowano koncert Orkiestry Dętej Stowarzyszenia Muzyków Ziemi Kłodzkiej,  a następnie o godz. 12.00 Inscenizacja historyczna Życie  mieszczan w XVIII w.  Przeniesiemy się w czasy królowej Luizy i cara Aleksandra. W przedstawieniu wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, a w rolę ówczesnego burmistrza wcieli się obecny gospodarz Kłodzka – Bogusław Szpytma. Całości towarzyszyć będzie koncert Częstochowa Pipes & Drums, jedynego w Polsce zespołu wykonującego muzykę na szkockich dudach. Po inscenizacji żołnierze powrócą w barwnej paradzie do obozu wojskowego na Twierdzy Kłodzkiej. Armatnie wystrzały zakomunikują, że w sąsiedztwie warowni - na Stokach Bojowych stanęły naprzeciw siebie zwaśnione armie: pruska i francuska (godz. 16.00). Na oczach publiczności ponad 400 rekonstruktorów odtworzy dramatyczne wydarzenia sprzed 200 lat - bitwę o Twierdzę Kłodzką. Od wystrzałów armatnich zadrży powietrze, a zapach czarnego prochu czuć będzie jeszcze długo po zakończonym boju. Wizyta oddziału kawalerii konnej z Czech uświetni tegoroczną rekonstrukcję. Po bitwie, od godz. 17.00, nadejdzie czas na zabawę! W ramach festynu rodzinnego na twierdzy zagrają wrocławski zespół Lady Perfect, Andrzej „Piasek” Piaseczny i Ewa Farna.

Na pożegnanie V Dni Twierdzy (niedziela, 15 sierpnia) Kłodzko zaprasza na Targi staroci, natomiast o godz. 14.00 w MZK zapraszamy na wykład Piotra Rykaczewskiego nt. zegarów ludowych w Polsce zorganizowany w ramach obchodów I Dnia Zegara.

Wstęp na wszystkie wydarzenia V Dni Twierdzy jest bezpłatny. 14 sierpnia wstęp wolny na Twierdzę Kłodzką.

 

leoni / Karolina Żurek, Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Od czwartku ruszają Dni Twierdzy Kłodzkiej

  2010-08-09 20:38:47

  leoni / Karolina Żurek, Kłodzk

  Tegoroczne jubileuszowe Dni Twierdzy rozpoczną się już w czwartek, 12 sierpnia. Od godziny 16 na kłodzkim Rynku rozpocznie się barwna i taneczna prezentacja sztuki ludowej z całego świata.

 • 2010-08-10 08:42:07

  gość: ~misiek

  Byłem rok temu i było świetnie, serio. W tym roku tylko "gwiazdy" trochę nie teges... Wcześniej był Rock Bastion z muzyką rockową, a teraz to takie... nie wiem do czego to zaliczyć...

 • 2010-08-11 17:22:59

  gość: ~karo

  Rock Bastion już odbył się w tym roku w czerwcu podczas imprezy otwierającej lato w Kłodzku - Open Summer Festiwal, zgrały tam kapela z Czech oraz Łzy i punk rockowy zespół Sedes:)

 • 2010-08-11 18:26:54

  gość: ~misiek

  ostatnio dodany post

  Łzy i rock? Nieźle... Myślałem, że rock to jednak trochę inna muza ;)

REKLAMA