Express-Miejski.pl

Kleszcze atakują z ukrycia

	Dorosłe samice kleszczy są długości 3–4 mm, natomiast samce — 2,5 mm

Dorosłe samice kleszczy są długości 3–4 mm, natomiast samce — 2,5 mm fot.: sxc.hu

Istnieje wiele rodzajów kleszczy. Występują w krajach europejskich. Żerują zarówno latem, jak i zimą. Pasożyt po ukąszeniu może stać się bardzo niebezpieczny.

Kleszcze przywierają do ciała zarówno ludzkiego jak i zwierzęcego. Wędrują po nim szukając dobrze ukrwionego, wilgotnego miejsca. Pasożyty te najczęściej wgryzają się w okolice pach, dołów podkolanowych, uszu, głowy czy genitaliów.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Ze względu na mały rozmiar i wagę kleszcza oraz to, że wtryskuje on substancje znieczulające nie odczuwamy zazwyczaj jego ukąszenia. Ważne jest, aby od razu po zauważeniu ugryzienia wyciągnąć kleszcza z ciała, ponieważ jest on roznosicielem bardzo groźnego wirusa WZM  czyli kleszczowego zapalenia mózgu, które mniej więcej u co dziesiątego chorego może powodować poważne zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Kleszcze przenoszą też chorobę Boreliozę, atakującą wiele narządów. Bywa ona trudna do rozpoznania i leczenia.

Jak uchronić się przed ukąszeniem?

Aby uchronić się przed chorobami przenoszonymi przez pasożyty należy poddać się szczepieniom ochronnym. Natomiast jeśli nie chcemy, aby kleszcz nas ukąsił powinniśmy stosownie się ubierać. Na spacer po lesie czy parku wybierajmy jasne ciuchy. Najlepiej z długimi rękawami i nogawkami. Stopy bezwzględnie powinny by zakryte, co uniemożliwi zwierzęciu dotarcie do skóry. Istnieją także preparaty, które odstraszają pajęczaki. Można je kupić w aptece. One również stanowią dobrą ochronę przed ugryzieniem. Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć ciało. Zalecana jest także dokładna kąpiel.

Gdzie występują kleszcze?

Kleszcze lubią przebywać w wysokiej trawie czy w gęstych krzakach. Dlatego należy unikać takich miejsc. Ilość kleszczy z roku na rok globalnie się zwiększa, więc szczególnie powinniśmy się chronić. Pajęczaki te są spotykane nie tylko w lasach, ale i w parkach, na łąkach, trawnikach czy ogródkach działkowych. Młode i bardzo małe formy kleszczy (nimfy) mogą przebywać na pniach drzewnych oraz leżących gałązkach i patykach. Dlatego siadanie na zwalonych drzewach i zbieranie chrustu bywa szczególnie niebezpieczne.

Jak usunąć kleszcza?

Należy usunąć kleszcza jak najszybciej chwytając go jak najbliżej skóry. Najlepiej pęsetą. Pajęczak musi wyjść z ciała gospodarza w całości, ale nie można go tak po prostu wyrwać. Należy go delikatnie wykręcać.

Pod żadnym pozorem nie wolno zgniatać pasożyta, nie przypalać, nie smarować tłuszczami, benzyną, środkami dezynfekującymi ani innymi substancjami, ponieważ czynności te mogą powodować zwracanie treści pokarmowych przez kleszcze, co może podnieść ryzyko infekcji przenoszonymi przez nie drobnoustrojami. Po wyciągnięciu kleszcza, ranę trzeba zdezynfekować. Jeśli kleszcz wgryzł się zbyt głęboko lub pojawiły się niepokojące zmiany skórne powinniśmy zasięgną rady specjalisty.

NFZ nie refunduje usuwania kleszczy!

Pogotowia ani szpitale nie mają podpisanych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) na usuwanie tych pasożytów ze względu na to, że ukąszenie kleszcza nie jest urazem czy stanem zagrożenia życia.  Kleszcza powinien usunąć lekarz rodzinny.

 

Katarzyna Mendak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA