Express-Miejski.pl

Gumowe bransoletki niebezpieczne dla zdrowia

Bransoletki tworzone z gumek recepturek fot.: Express-Miejski.pl (Katarzyna Mendak)

Ostatnio modne stało się wśród dzieci tworzenie biżuterii, zwłaszcza bransoletek z gumek recepturek. Jak się okazuje niektóre zestawy są szkodliwe dla zdrowia.

Szał na tworzenie ozdób z kolorowych gumeczek w ubiegłym roku ogarnął całą Amerykę. Niebawem także polskie dzieci zaczęły robić bransoletki, wisiorki czy pierścionki w tenże sposób.

Zarówno w sklepach, jak i za pośrednictwem internetu można kupić całe zestawy do tworzenia biżuterii. Mimo, że zabawka ta rozwija w najmłodszych kreatywność, a nasze pociechy nie spędzają czasu przed komputerem czy telewizorem jest jedno ale, które zaniepokoiło już wielu rodziców.

Na co zwracać uwagę przy kupnie zestawu?

Przy zakupie gumek należy zwracać szczególną uwagę na to z jakich materiałów są one zrobione. Gadżety dołączone do zestawu nie powinny zawierać lateksu. Produkt winien spełniać normę EN71 dotyczącą bezpieczeństwa zabawek oraz posiadać certyfikat jakości CE. Przypominamy, że takie zestawy są przeznaczone dla dzieci powyżej 8 roku życia, ponieważ zawierają one bardzo małe elementy, które mogą zostać połknięte przez młodsze dzieci pozostawione bez opieki. Takie wymagania spełniają oryginalne produkty, za które trzeba zapłacić około 50 zł. Niestety oprócz takich zestawów powstały także ich podróbki, które kosztują dużo mniej. Można je nabyć już za 2 złote. Jest to znaczna różnica, jednakże tańsze zamienniki niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwo.

Dlaczego tańsze zamienniki są niebezpieczne?

Naukowcy wykryli w podrobionych zestawach groźne dla zdrowia substancje, które mogą doprowadzić do alergii, zmian skórnych, zbyt wczesnego dojrzewania, a nawet do bezpłodności! Tańsze bransoletki zawierają nawet w 50 procentach składu tak zwane ftalany. Niepokojące jest to, że dopuszczalna norma tej substancji w składzie wynosi 0,1 procenta. - Ftalany zawarte w takich gumkach mogą dawać objawy alergii kontaktowej, tj. zmian na skórze pod postacią rumienia, obrzęku, wysięku, czy pojawiania się strupów i złuszczania skóry. Często tym objawom towarzyszy silny świąd. Stosowanie gumek noszonych na nadgarstkach i okolicach kostek może również z powodu ucisku spowodować zaburzenia krążenia w kończynach – mówi dla portalu Fakt.pl dr Teresa Piela, pediatra.

Czym są ftalany?

Ftalany to substancje zawarte często w tworzywach sztucznych, kosmetykach, środkach czystości, a nawet wykładzinach PCV. Mamy z nimi kontakt każdego dnia. Są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Powodują przewlekłe choroby. Mogą także zaburzyć równowagę hormonalną.
Ftalany zawarte w takich gumkach mogą dawać objawy alergii kontaktowej, tj. zmian na skórze pod postacią rumienia, obrzęku, wysięku, czy pojawiania się strupów i złuszczania skóry. Często tym objawom towarzyszy silny świąd. Stosowanie gumek noszonych na nadgarstkach i okolicach kostek może również z powodu ucisku spowodować zaburzenia krążenia w kończynach – mówi dr Teresa Piela, pediatra

Katarzyna Mendak

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gumowe bransoletki niebezpieczne dla zdrowia

  2014-10-01 11:18:43

  Katarzyna Mendak

  Ostatnio modne stało się wśród dzieci tworzenie biżuterii, zwłaszcza bransoletek z gumek recepturek. Jak się okazuje niektóre zestawy są szkodliwe dla zdrowia.

 • 2014-10-02 09:44:54

  gość: ~toja

  Czyli te z Chińskiego marketu są szkodliwe?

 • 2014-10-02 10:28:07

  gość: ~aaa

  ostatnio dodany post

  Jeśli produkt z chińskiego marketu nie spełnia normy EN71, możliwe, że zawiera szkodliwe substancje. Najlepiej odpowiednich zabawek szukać w internecie lub oryginalnych sklepach, które sprzedają produkty znanych firm. Niestety oszczędzając na zabawkach dla dzieci możemy nieświadomie robić im krzywdę.

REKLAMA