Express-Miejski.pl

Symbolika Wieczerzy Wigilijnej

Nakrycie stołu podczas Wieczerzy Wigilijnej fot.: sxc.hu

Dlaczego ubieramy choinkę na święta? W jakim celu zapalamy świece? Po co pod obrus kładziemy sianko i łamiemy się opłatkiem? Czy te czynności coś symbolizują?

Wigilia według wiary chrześcijańskiej obchodzona jest 24 grudnia. Boże Narodzenie dla wiernych jest szczególnym świętem, jednak nie najważniejszym. Pod tym względem ustępuje Wielkanocy, która oznacza zmartwychwstanie Chrystusa. Podczas Wielkiej Nocy między jednym z najważniejszych obrzędów jest święcenie pokarmów. Wszystko co znajduje się w wielkanocnym koszyczku ma swoją symbolikę. Czy w przypadku Bożego Narodzenia również obrzędy coś oznaczają czy to tylko tradycja?

Tradycja nakazuje ubrać choinkę 24 grudnia. Wówczas ustrajamy ją światełkami, bombkami, łańcuchami czy innymi ozdobami. Świąteczne drzewko przypomina nam rajskie drzewo życia. Przygotowując wieczerzę na stole nie może zabraknąć krzyża symbolizującego odkupienie win przez Chrystusa. Zapalamy także świece, których blask zaprasza do wejścia Maryję i Józefa.

Ewangelia według świętego Łukasza, którą w niejednym domu czyta się przed odmówieniem modlitwy mówi: (...) Kiedy tam przebywali nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla Nich miejsca w gospodzie.Na stole wigilijnym nie może zabraknąć sianka, które kładzione jest pod białym obrusem. Jest ono wyrazem ubóstwa w jakim urodziło się Dzieciątko Jezus.

Po odmówieniu modlitwy i przed rozpoczęciem uczty głowa rodziny jako pierwsza dzieli się z bliskimi białym opłatkiem. Łamiąc się nim z każdym uczestnikiem Wigilii wszyscy składają sobie życzenia.

Na święta Bożego narodzenia przygotowuje się 12 postnych potraw czyli tyle, ilu Jezus miał uczniów. Każda potrawa symbolizuje jednego z dwunastu apostołów. W Wigilię należy zachowywać post. Rezygnuje się wówczas ze spożywania alkoholu. Przy stole panuje rodzinna atmosfera. Telewizję zastępuje się śpiewaniem kolęd. Według tradycji Pasterka, czyli msza święta sprawowana o północy kończy świętowanie wigilijne.

Katarzyna Mendak

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA