Express-Miejski.pl

Strażacy protestują, ale mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od początku czerwca strażacy z dolnośląskich komend Państwowej Straży Pożarnej przyłączyli się do protestu trwającego w niektórych częściach kraju już od końcówki marca.

Ogólnopolska Akcja Protestacyjna Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" jest odpowiedzią na bierność rządu w sprawie postulatów zgłaszanych już kilka lat temu. Chodzi przede wszystkim o podwyżkę uposażeń i zwiększenia budżetów powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej. - Płace strażaków nie zmieniły się od 2008 roku. Ponadto strażacy domagają się też pełnej odpłatności za nadgodziny, gdyż obecnie otrzymują tylko 60 proc. stawki godzinowej. Co więcej, strażak, który awansuje na wyższy stopień lub stanowisko wcale nie otrzymuje większego wynagrodzenia, a zwiększana jest mu liczba obowiązków czy też zakres odpowiedzialności - komentuje Wiesław Wojciechowski, szef zarządu SW NSZZ "Solidarność" PSP województwa dolnośląskiego.

Mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni

Procedura powiadmiania i dysponowania strażaków do akcji wciąż wygląda tak samo jak dotychczas. Protest nie ma bowiem żadnego wpływu na działania Państwowych Straży Pożarnych. Mieszkańcy mogą być więc spokojni. Strażacy z Ząbkowic Śląskich i Środy Śląskiej, gdzie odbywa się protest, pracują tak jak dotychczas, a numer 998 jest do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy.

- Mieszkańcy nie odczują protestu w żaden sposób, zachowana będzie gotowość bojowa i strażacy będą normalnie wykonywać swoje obowiązki, gdyż to ślubowaliśmy - zapewnia Wojciechowski.

Oflagowane siedziby PSP i samochody

Obecnie wszystkie komendy biorące udział w proteście wywieszają na terenie swoich siedzib flagi związkowe, a także oflagowują wozy płótnami z napisami „Akcja Protestacyjna” lub „Ogólnopolska Akcja Protestacyjna".

Oprócz komendy w Ząbkowicach Śląskich w akcji protestacyjnej biorą udział strażacy ze Środy Śląskiej. - Wywiesiliśmy na drzwiach naszych samochodów kartki A4 z napisem akcja protestacyjna i jednoczymy się z innymi protestującymi. Poza tym nic się nie zmieniło, pracujemy tak samo jak dotychczas i niesiemy pomoc potrzebującym - komentuje Dariusz Domaradzki, rzecznik prasowy średzkiej straży pożarnej.

Nie protestują natomiast strażacy w Kłodzku, chociaż nie wykluczają takiej ewentualności. - Na chwilę obecną w naszej komendzie nie ma protestu, ale oczywiście solidaryzujemy się z komendami protestującymi, które walczą w imieniu wszystkich strażaków, w tym też nas - wyjaśnia Janusz Marnik z komendy straży pożarnej w Kłodzku.

Strażacy w całym kraju nie wykluczają ostrzejszych form protestu i liczą na zrozumienie oraz wsparcie społeczeństwa.

sm. / Express-Miejski.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strażacy protestują, ale mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni

  2015-06-11 16:27:28

  sm. / Express-Miejski.pl

  Od początku czerwca strażacy z dolnośląskich komend Państwowej Straży Pożarnej przyłączyli się do protestu trwającego w niektórych częściach kraju już od końcówki marca.

 • 2015-06-12 12:59:16

  gość: ~mieszkaniec

  tyle pieniędzy biorą, do akcji jeżdżą siedmioma wozami i jeszcze im mało??

 • 2015-06-12 16:01:29

  gość: ~szegeregedre

  Koledzy z Kłodzka nie protestują bo w swojej komendzie nie mają struktury związkowej Solidarność.
  ps.a mogliby mieć ale....... .

 • 2015-06-12 16:52:26

  gość: ~pytam

  ale?

 • 2015-06-14 10:37:51

  gość: ~emeryt strazak

  z tego co wiem to zdecydowana wiekszosc strazakow glosowala na specjaliste od kur i popieraja platforme wiec dlaczego protestuja przeciw swoim???

 • 2015-06-14 11:38:53

  gość: ~sikawkowy

  inprezujecie z Orzeszkiem z Platformy niby Obywatelskiej i z Dominikiem kiedys z PSL teraz zPO to niech wam dadza mozecie to przeciez zalatwic przy wodeczce-dwa razy odwiedzal Zabkowice byly/na szczescie/ prezydent Komorowski ksywa gajowy -bul to czego mu nie zgaszliscie ze malo zarabiacie tylko mu klaskaliscie to macie......wala!!!!!!!!!!!!!!!!! no i dobrze tak wam!!!!!

 • 2015-06-15 10:22:23

  gość: ~Janina

  ostatnio dodany post

  Jak PiS dojdzie do władzy to całe to towarzystwo protestujących weżmie za twarz i będzie prawo i sprawiedliwość, Ta liberalno wolnosciowa polityka obecnego rządu już rozzuchwaliła ludzi.

REKLAMA