Express-Miejski.pl

Dane adresowe mogą uratować życie

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Posiadanie rzetelnej bazy adresowej to kluczowe narzędzie w codziennej pracy tysięcy pracowników służb ratunkowych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie.

Trwa kampania informacyjna dot. aktualizacji przez samorządy danych adresowych.

W ubiegłym tygodniu ruszyła kampania informacyjna Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK), której głównym celem jest promocja roli i ogromnej wagi aktualnych rejestrów adresowych. Akcja odbywa się pod hasłem: „Każdy adres jest ważny”.

Zapewnienie aktualnych i wiarygodnych danych adresowych to jeden z priorytetów działalności GUGIK. – Od jakości tych danych zależy między innymi skuteczność niesienia pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest nasze mienie, zdrowie lub życie – mówi rzecznik prasowy GUGiK, Jakub Giza.

Sprawna praca ratowników medycznych to przede wszystkim dobra orientacja w terenie, która pozwala maksymalnie skrócić  czas dotarcia do poszkodowanego (osoby w stanie zagrożenia życia). – Dostęp do aktualnej bazy danych adresowych przez zespoły ratownictwa medycznego jest kluczowe. Bardzo często okazuje się bowiem, że od tego czy ratownicy trafią pod właściwy adres zależy ludzkie życie – mówi Ireneusz Szafraniec, rzecznik prasowy Polskiej Rady Ratownictwa Medycznego. – Szczególnie na wsiach zdarzają się przypadki braku numerów budynków i dyspozytor a co za tym idzie również zespół karetki nie jest w stanie zlokalizować dokładnie miejsca zgłoszenia – dodaje.

A jak to wygląda w praktyce? Służby Ratunkowe, takie jak: Państwowe Ratownictwo Medyczne, ale także Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego posługują się bazami danych zawierającymi dane specyficzne dla konkretnej służby, ale również całym szeregiem danych mapowych i danych przestrzennych umożliwiających lokalizacje zjawisk, zdarzeń i wzajemnych zależności między nimi. Bieżący dostęp do najbardziej aktualnych zbiorów zapewnia im przygotowany przez GUGiK Uniwersalny Moduł Mapowy. Moduł ten to zrealizowane z myślą o pracy ww. służb specjalne oprogramowanie, które zawiera dane przestrzenne, dane lokalizacyjne, adresowe obudowane szeregiem narzędzi analitycznych, umożliwiających ich sprawne wykorzystanie. Zawarte w  nim rekordy dotyczące lokalizacji adresów są na bieżąco aktualizowane przez samorządy.

– Niewpisanie do bazy nawet jednego adresu może skończyć się tragedią. Przykład, do czego może doprowadzić taka sytuacja, będzie tematem jednego z trzech, przygotowywanych w ramach kampanii informacyjnej spotów – mówi Jakub Giza. Przedstawiona w nim zostanie sytuacja, w której ratownicy medyczni mogą nie zdążyć udzielić pomocy, gdyż adres pod który mają dotrzeć nie znajduje się w bazie. Przez to dojazd na miejsc zdarzenia trwa znacznie dłużej.

Kampania informacyjna odbywa się w ramach projektu „TERYT 3 – Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych – Etap I”. TERYT3 to projekt polegający na rozbudowie istniejących systemów do prowadzenia rejestrów adresowych, obejmujących ewidencję miejscowości, ulic i adresów (EMUIA) oraz państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG).

Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na dostęp do wiarygodnych informacji dotyczących właściwości miejscowej oraz lokalizacji obiektów w terenie. Poziom aktualności oraz referencyjność tych danych odgrywa znaczącą rolę między innymi w podejmowaniu przez gminy, miasta czy powiaty decyzji dotyczących rozwoju infrastruktury czy planowania przestrzennego.

O projekcie TERYT 3 więcej informacji można znaleźć na stronach www.gugik.gov.pl oraz www.emuia.gugik.gov.pl

sm. / Express-Miejski.pl / GUGIK

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dane adresowe mogą uratować życie

  2015-11-18 10:54:39

  sm. / Express-Miejski.pl / GUG

  Posiadanie rzetelnej bazy adresowej to kluczowe narzędzie w codziennej pracy tysięcy pracowników służb ratunkowych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie.

 • 2015-11-19 14:12:23

  gość: ~Fiodor

  Bardzo dobra kampania, nawet nie wiedziałem, że tyle służb korzysta z takich danych adresowych. Mam nadzieję, że przyniesie to rezultaty.

 • 2015-11-27 11:23:45

  gość: ~Irek22

  ostatnio dodany post

  Bardzo dobrze, że teraz jest tak głośno o tym. Sam jestem ratownikiem i wiem, że aby dotrzeć na miejsce potrzeba dokładnego adresu. Liczy się każda sekunda.

REKLAMA