Express-Miejski.pl

Mieszkańcy oddychają rakotwórczym pyłem. Raport z konferencji

Aż 70 procent domów w Polsce wykorzystuje tzw. kopciuchy - najbardziej prymitywne piece emitujące duże ilości pyłów i substancji rakotwórczych fot.: PT

  Zanieczyszczenia powietrza dymem z prymitywnych pieców występują coraz częściej w Kłodzku, Środzie Śląskiej, Ząbkowicach Śląskich i innych miejscowościach w naszym regionie.

O zanieczyszczeniach mówiono na konferencji „Ograniczenie niskiej emisji w gminach”, którą zorganizowano we Wrocławiu. Wzięło w niej udział ponad 80 przedstawicieli dolnośląskich gmin. Przedstawiono dane dotyczące zanieczyszczeń powietrza, propozycje rozwiązań problemu oraz możliwości finansowania proekologicznych inwestycji.

- Aż 70 procent domów w Polsce wykorzystuje tzw. kopciuchy - najbardziej prymitywne piece emitujące duże ilości pyłów i substancji rakotwórczych. Wrzuca się do nich wszystko: śmieci (np. plastikowe butelki czy lakierowane drewno), w tym też odpady węglowe z wysoką zawartością siarki, chloru czy popiołu – tłumaczył Krzysztof Smoliński z wrocławskiej fundacji Ekorozwoju.

Według ekologów i naukowców z ochrony środowiska najpoważniejsze źródło zanieczyszczeń powietrza w gminach i miastach stanowią kotły i domowe piece. Innym dużym trucicielem jest ruch samochodowy (w polskich miastach przypada znacznie więcej samochodów na mieszkańców niż w innych krajach Europy) oraz zakłady przemysłowe i energetyczne. Część mieszkańców Dolnego Śląska, szczególnie w okresie grzewczym od lat narażona jest na oddziaływanie złej jakości powietrza na ich zdrowie.

- Kłodzko, Środa Śląska, Nowa Ruda, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec czy Złotoryja, to tylko niektóre z dolnośląskich gmin, gdzie występują obszary przekroczeń dobowych stężeń groźnego dla zdrowia pyłu zawieszonego – mówił Paweł Karpiński z wydziału środowiska wrocławskiego urzędu marszałkowskiego.

Aby walczyć z problemem władze województwa w lutym 2014 roku przyjęły program ochrony powietrza, w którym wskazane są wszystkie zagrożenia i propozycje działań służących ograniczeniu niskiej emisji na Dolnym Śląsku. Zdaniem Krzysztofa Smolnickiego w Polsce w ciągu roku z powodu zanieczyszczonego powietrza życie traci ok. 45 tys. osób. Organizatorzy konferencji przekonywali, że dolnośląskie gminy powinny inwestować w jakość powietrza. Zarząd województwa w Regionalnym  Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 przeznaczy blisko 40 milionów złotych na dofinansowanie inwestycji związanych z ograniczeniem niskiej emisji. Są to m.in. projekty zakładające podłączanie do sieci ciepłowniczej zakładów przemysłowych, spółek miejskich i budynków użyteczności publicznej.

Jacek Bomersbach

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkańcy oddychają rakotwórczym pyłem. Raport z konferencji

  2016-01-13 18:31:14

  Jacek Bomersbach

  Zanieczyszczenia powietrza pyłem z prymitywnych pieców dotykają coraz częściej Kłodzka, Środę Śląską, Ząbkowice Śląskie i inne miejscowości w naszym regionie.

 • 2016-01-13 19:39:15

  gość: ~świeżość

  To ze mieszkańcy oddychają takim powietrzem wszyscy to wiemy a dokładniej widzimy a nawet czujemy. Tylko co zwykli ludzie maja zrobić ? Czym maja ogrzewać swoje mieszkania ? Gdzie jest straż miejska która mogłaby kontrolować co ludzie wrzucają do pieca ? Pozniej sie dziwimy ze tyle osób w Polsce choruje na raka i inne choroby np dróg oddechowych. To nas powoli zabija. Politycy i władze samorządowe musza pomyśleć o alternatywnych źródłach ogrzewania. Inaczej nic z tego nie będzie bo malo kogo stac na ogrzewanie gazem nie mówiąc juz o prądzie. Coś wreszcie trzeba zrobić z tym problemem.

 • 2016-01-13 20:03:16

  gość: ~irek

  To tylko gadanie. Proszę bardzo. Co można zmienić odnośnie ogrzewania w np takich Ziebicach czy Ząbkowicach. Tam nie ma żadnych elektrociepłowni do których można by podłączyć mieszkańców. Co można zrobić ? Bo ja nie mam pojecia. A ludzi nie stać na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. A ze ludzie palą śmieci to od kontrolowania tego jest służba jaką jest straż miejska ! Jeszcze nie słyszałem żeby kogoś sprawdzili. Jezeli sie mylę (ale nie sadze) to przepraszam.

 • 2016-01-13 20:22:00

  gość: ~wujekdobrarada

  Był tu kiedyś artykuł, że w gminie Ząbkowice skontrolowali cztery rodziny, w tym dwie, które paliły niby podejrzanymi śmieciami, ale okazało się, że wszystko było w porządku. A jak było naprawdę? Wystarczy mieć połapane tu i ówdzie, dobrze z panami ze straży miejskiej porozmawiać i tyle. A że powietrze zanieczyszczone? zawsze było tu, jest i będzie - mieszkamy w takim miejscu, gdzie niestety jest to nieuniknione.

 • 2016-01-14 00:18:47

  gość: ~Marian

  W Środzie Śl na rynku nie ma czym oddychać ,ale burmistrz tego nie zauważa.

 • 2016-01-15 08:13:35

  gość: ~ręceopadają

  Straże Miejskie w naszych miastach są od wyższych celów, karania babć za sra...ce psy, kierowców za złe parkowanie i wożeniem gminnych urzędników. A to, że ktoś pali śmieciami czy nie odśnieża chodnika to drobnostka. Bo czymże jest wdepnięcie w psie gó..no, czy konieczność ominięcia zaparkowanego na przejściu samochodu wobec złamania nogi na śliskim chodniku czy raka od wdychania toksycznego dymu przez cała zimę.

 • 2018-03-01 14:23:02

  gość: ~Całą prawda

  W jednym bloku na ul kolejowej mieszkańcy chcieli żeby burmistrz gmina podłonczyli instalacje gazowa żeby było ekologicznie i burmistrz odpowiedział zeby zrobili na własny koszt a fakturę wystawili na gminę i to jest dbanie o swoich mieszkańców robi się rynki place targowe autobusy ekologiczne a co z ustawą smogowa biedna gmina .

 • 2016-01-14 14:30:22

  gość: ~obiektywny

  A dlaczego czepiają się pieców,samochodów,a nic nie mówią o samolotach,które setkami latają nad naszym województwem spalając setki ton paliwa?

 • 2016-01-14 15:41:49

  gość: ~atomek

  W Bardzie w zimie wdychamy to co ludziska w piecach spalają a latem to co się z oczyszczalni ścieków ulatnia. Wokoło góry i nie ma gdzie to odparować

 • 2016-01-15 13:30:57

  gość: ~Maria

  Czy w Środzie Śl strażnicy są potrzebni? Proszę podać jedną przyczynę, Co robią strażnicy.NIC!

 • 2016-01-17 09:05:10

  gość: ~Marian

  Sporym problemem jest stopień zanieczyszczenia rakotwórczym benzo(a)pirenem, który "króluje" zwłaszcza w mniejszych miastach. Miastem o największym zanieczyszczeniu powietrza jest Nowa Ruda (Dolnośląskie), gdzie zanotowano rekordową wartość stężenia BaP - 17 ng/m3.

 • 2018-03-02 08:31:54

  gość: ~antek

  ostatnio dodany post

  jakas sluzba powstala w srodzie sl i wykonuja prace za straz miejska chyba kz chrzescijanski

 • 2018-02-23 00:39:03

  gość: ~tato

  najgorzej jest w rynku sredzkim,sam plastic szmaty I najgorszej jakosci pewnie wegiel I smieci prosze ryneczek o reakcje

REKLAMA