Express-Miejski.pl

Mieszkańcy Dolnego Śląska wykształceni. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w Twoim powiecie

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Dolny Śląsk na czwartym miejscu w Polsce pod względem mieszkańców z wykształceniem wyższym. Powiat ząbkowicki jest w tej kategorii prawie najgorszy w województwie.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które zebrał i przeanalizował portal Moja Polis wynika, że statystycznie prawie co szósty Dolnoślązak posiada wykształcenie wyższe. Średnią zdecydowanie zawyżają mieszkańcy powiatu wrocławskiego. W powiecie ząbkowickim tylko co dziesiąty mieszkaniec posiada wykształcenie wyższe (10.04 proc.). W województwie mniejszy odsetek obywateli z ukończoną uczelnią wyższą ma tylko powiat kamiennogórski (9.64 proc.). W powiecie kłodzkim 10.84. proc. obywateli może pochwalić się wykształceniem wyższym, w średzkim 11.59 proc.

Na Dolnym Śląsku jak i praktycznie w całej Polsce bardziej wykształcone są kobiety. W powiecie ząbkowickim wykształcenie wyższe ma 12.33 proc. z nich. (mężczyźni ledwie 7.58 proc). Podobnie wygląda sytuacja w powiecie kłodzkim, gdzie wykształcenie wyższe posiada prawie co ósma kobieta i co jedenasty mężczyzna. W powiecie średzkim kobiet, które ukończyły szkołę wyższą jest 13.86 proc., a mężczyzn tylko 9.23 proc.

W Polsce zdecydowanie najwięcej wykształconych ludzi mieszka w Warszawie i ościennych powiatach. Najmniej w powiecie monieckim na Podlasiu, gdzie tylko 7.8 proc. mieszkańców posiada wykształcenie wyższe.

sm. / Express-Miejski.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkańcy Dolnego Śląska wykształceni. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w Twoim powiecie

  2016-02-26 10:21:27

  sm. / Express-Miejski.pl

  Dolny Śląsk na czwartym miejscu w Polsce pod względem mieszkańców z wykształceniem wyższym. Powiat ząbkowicki jest w tej kategorii prawie najgorszy w województwie.

 • 2016-03-03 18:12:53

  gość: ~Janusz

  Wykształcenie a "wykształcenie" to jest różnica. Niestety, absolwenci których wypuszczają obecnie wrocławskie wyższe szkoły gotowania na gazie to jest "wykształcenie" tylko papierowe, tj. tytuł magistra i same piątki w indeksie, a w życiu kompletna sierota. Dawna matura więcej znaczy niż obecny tytuł magistra. Więc może sobie być we Wrocławiu nawet 50% mieszkańców z wykształceniem wyższym. Co z tego, taka osoba wyjedzie do pracy poza Wrocław (gdzie nie ma tatusia, który załatwi podsadkę) i gubi się w rzeczach, które zrobi każdy człowiek po zawodówce. Ale ona nie umie, bo jest "specjalistą od zarzondzania" z zawodu. Poczytajcie w internecie artykuły, jak nisko spadł w rankingach Uniwersytet Wrocławski, gdzie w ostatnich kilku latach liczba studentów spadła blisko o połowę. To nie jest obniżenie poziomu, to jest katastrofa!

 • 2016-06-09 21:47:23

  gość: ~PROFDRYHAB

  Rosjanie mówią "Mnogo uczonych a mądrych brak"

 • 2016-06-10 07:41:11

  gość: ~Wykształciuch

  Jeśli uważasz, że osoba po studiach nie zrobi tego, co człowiek po zawodówce , to masz rację.Skończyłam studia i faktycznie nie umiem spawać, nie znam się na mechanice, nie umiem murować i tynkować itd. Znam jednak kilka osób z wykształceniem zawodowym,które nijak nie są w stanie prowadzić księgowości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tudzież samodzielnie wypełnić wniosku o dofinansowanie.Ciekawe dlaczego?Przecież to banalnie proste:-)
  Co do obniżenia się poziomu nauczania na polskich wyższych uczelniach-to fakt, ale dotyczy on wszystkich szkól w Polsce.Uczelnie , chcąc przetrwać, musiały dostosować się do bardzo niskiego poziomu intelektualnego młodych ludzi.Uniwersytet Wrocławski nie wypada w rankingach najgorzej-od lat jest to pierwsza 4 lub 5.

 • 2016-06-10 09:17:25

  gość: ~Jarek

  A w czym jest dobry powiat zabkowicki ?

 • 2016-06-21 12:12:49

  gość: ~Student

  Pracodawcy nawet nie patrzą na prywatne wyższe wykształcenie.Zresztą to humanisci np politolodzy, socjologowie, filologowie,menadżerowie,ha..ha..ha...

 • 2016-06-22 20:56:49

  gość: ~mgr

  ostatnio dodany post

  To miło, że nasze województwo ma czym się pochwalić. Lepiej wykształceniem niż przestępstwami.

REKLAMA