Express-Miejski.pl

Przywrócą kontrole graniczne

zdjęcie ilustracyjne fot.: SG

Od 4 lipca do 2 sierpnia tymczasowo przywrócona zostanie kontrola graniczna. Ma to związek z organizacją w Polsce szczytu NATO, Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża.

Kontrola zostanie przywrócona na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, tj. z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach morskich i lotniczych, stanowiących granicę wewnętrzną strefy Schengen. W zasięgu Dolnego Śląska wskazano 75 przejść drogowych, kolejowych i rzecznych, w których można będzie przekraczać granicę państwową, a także jedno lotnisko (Wrocław – Strachowice).

Tymczasowa kontrola graniczna na granicach wewnętrznych opierać się będzie na mobilnych patrolach Straży Granicznej. Funkcjonariusze korzystać będą ze specjalistycznych pojazdów, tzw. schengenbusów, które są wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej. Kontrole na granicy wewnętrznej prowadzone będą selektywnie, wobec wytypowanych osób i w wybranych miejscach. Zakres prowadzenia kontroli będzie dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa.

Podczas przekraczania granicy obywatele Polski powinni posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, a więc dowód osobisty lub paszport. Wjeżdżający do Polski obywatele krajów należących do strefy Schengen będą musieli mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, a obywatele państw trzecich dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu w Polsce, np. wizy. Osoby, które podczas kontroli zostaną zidentyfikowane jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, nie zostaną wpuszczone do Polski i otrzymają decyzje o odmowie wjazdu.

sm. / Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Przywrócą kontrole graniczne

  2016-07-01 12:56:29

  sm. / Express-Miejski.pl

  Od 4 lipca do 2 sierpnia tymczasowo przywrócona zostanie kontrola graniczna. Ma to związek z organizacją w Polsce szczytu NATO, Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża.

 • 2016-07-15 21:25:23

  gość: ~tak

  ostatnio dodany post

  popieram takie akcje nie tylko na szczyt ale i na cały czas

  nic się nam nie stanie jak chwilkę poczekamy---będziemy bezpieczniejsi

REKLAMA