Express-Miejski.pl

IPN przygotował gadżety przypominające o akcji "Burza" i Powstaniu Warszawskim

Plakat fot.: IPN

1 sierpnia 2016 roku miją 72 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. Specjalnie na tę okazję Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy gadżety.

W Polsce w przyszły poniedziałek o godz. 17 zatrzyma się ruch uliczny, zawyją syreny, a my uczcimy pamięć poległych w powstaniu. Myśli pobiegną kolejny raz ku 63 powstańczym dniom. Przypomnijmy światu o zrywie wolności!

4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-radziecką na Wołyniu. Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji „Burza” – operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowity rząd Rzeczypospolitej.

– Walka AK z Niemcami miała być dowodem na to, że Polacy nie złożyli broni. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia AK, następnie jednak polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanych komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji niepodległościowych było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy – Warszawy. Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było właśnie tym wołaniem. Wołaniem, którego jednak nikt nie chciał słuchać – mówi Katarzyna Maziej-Choińska z IPN.

Specjalnie na tę okazję Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy gadżety:

– filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę czy plecak;

– trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód;

– biało-czerwona opaska odblaskowa.

Akcja jest pod patronatem honorowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Jak zdobyć artykuły?

To proste: w dniach 25 lipca – 3 sierpnia w wybranych miastach na hasło „Burza. Bitwa o Polskę” każdy otrzyma darmowy pakiet artykułów powstańczych – naklejkę filcową, naklejkę na samochód oraz opaskę. 

We Wrocławiu pakiety można odbierać we wskazanych miejscach:

1. Siedziba Oddziału IPN przy ul. Sołtysowickiej 21A (Ochrona), 25 – 29 lipca i 1 sierpnia w godz. od 8 do 16.

2. Siedziba Oddziału IPN przy pl. Strzeleckim 25 (Sekretariat), 25 – 29 lipca i 1 sierpnia w godz. od 9 do 14.

3. Siedziba Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Dolny Śląsk, Pl. Solny 14A, 26 – 29 lipca, w godz. od 10 do 13.

4. Siedziba Stowarzyszenia Odra-Niemen, ul. Gen. Tadeusza Kościuszki 35 F (wejście przez bramę 37), I piętro, 25 – 29 lipca, w godz. od 9 do 17.

em

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • IPN przygotował gadżety przypominające o akcji "Burza" i Powstaniu Warszawskim

  2016-07-27 23:11:00

  em

  1 sierpnia 2016 roku miją 72 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. Specjalnie na tę okazję Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy gadżety.

 • 2016-07-30 12:54:09

  gość: ~aaa

  ostatnio dodany post

  To straszne.

REKLAMA