Express-Miejski.pl

Dzisiaj Dzień Tolerancji

Dzisiaj Dzień Tolerancji

fot.: sx

Na 16 listopada przypada Dzień Tolerancji - wzajemnego szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie. Warto ten dzień potraktować jako okazję do refleksji nad samym sobą i nad postawami wobec "innych".

Tolerancja i poszanowanie to fundamentalne wartości związane z celami i zasadami ONZ. Tolerancja wymieniona jest w tekście Preambuły Karty Narodów Zjednoczonych. Także Powszechna Deklaracja Praw Człowieka rozpoczyna się stwierdzeniem, iż wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności i prawach. Obdarowani rozumem i sumieniem powinni postępować wobec siebie w duchu braterstwa. Deklaracja Milenijna ONZ potwierdza iż tolerancja, wolność i równość są fundamentalnymi wartościami niezbędnymi we współpracy międzynarodowej.

Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu różnorodności kulturowej.

Artykuł 1 Deklaracji Zasad Tolerancji brzmi:
"Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju." (UNIC Warsaw)

W Deklaracji państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:

    * Respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
    * Uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
    * Umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
    * Docenianie rozmaitości kultur;
    * Otwarcie na cudze myśli i filozofię;
    * Ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
    * Uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę

Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec "innych". Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez młodzież i kierowane do młodzieży. Wiele krajów w coraz większym stopniu charakteryzuje się różnorodnością kulturową, rasową i etniczną. Jest to sytuacja, która sprzyjać może zjawiskom związanym z nietolerancją. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinny stawiać przed sobą władze, szkoły i media.

Tyle słowniki i deklaracje a życie, jak to życie, wyznacza granice tolerancji. Czy we współczesnym świecie faktycznie istnieje tolerancja? Czy my Polacy jesteśmy tolerancyjni jako naród? Nie do końca zdajemy sobie sprawę z faktu, że tolerancja to nic innego jak świadomość, że każdy z nas - ludzi, ma prawa, w tym prawo do wolności myśli i przekonań. Tolerancja nie oznacza wszak pozbycia się własnych przekonań, poglądów i idei. Tak jak my sami chcemy, aby nasze poglądy i postawy były szanowane, tak samo szanujmy innych. Odmienność w poglądach czy wyglądzie nie oznacza prawa do osądzania innych. Nikt nam takiego prawa nie udzielił. Jak to wygląda w naszym polskim realnym świecie? Przykłady braku tolerancji mamy na każdym kroku. Może dojdzie do takiej jednak chwili, że całkowity brak tolerancji będzie skierowany jedynie do ludzi nietolerancyjnych.

dz/Express-Miejski.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Dzisiaj Dzień Tolerancji

    2010-11-16 11:00:14

    dz/Express-Miejski.pl

    Na 16 listopada przypada Dzień Tolerancji - wzajemnego szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie. Warto ten dzień potraktować jako okazję do refleksji nad samym sobą i nad postawami wobec "innych".

  • 2010-11-16 13:34:40

    gość: ~Tomasz

    Prawda, prawda.....o tolerancji można długo a jak jest to wszyscy wiedzą. Wystarczy przypomnieć sobie historię z krzyżem.... Dobry artykuł.

  • 2010-11-17 09:29:49

    gość: ~kierowca

    Osobiście nie cierpię tego słowa . To jakby szacunek i i milość bliźniego przez zaciśnięte zęby. Dobre wychowanie i przykłdy wyniesione z rodzinnego domu załatwiają sprawę defintywnie . Nie lubisz , lub nie ospowiada ci towarzystwo innych , to przynajmniej nie dokuczaj i nie wyrażaj swoich negatywnych emocji publicznie . Przede wszystkim należy pracować nad swoimi emocjami i postępowaniem .

  • 2010-11-17 13:35:27

    gość: ~kierująca

    Też tak myślę, jednak co do słowa to nie ma uzasadnienie negatywne doń nastawienie, to ludzie sprawili, że słowo to straciło dawno już swoje znaczenie i zostało wypaczone. Jednak to co ze sobą niesie jest bardzo ważne i dom oraz szkoła powinny to wpajać od małego, a dorosły człowiek, mający poukładane w głowie i znający zasady współżycia społecznego będzie umiał to słowo wprowadzić w życie. Teraz z innej beczki: kierowcy więcej tolerancji w stosunku do innych kierowców i pieszych też:)

  • 2010-11-18 00:13:09

    gość: ~Mariusz

    ostatnio dodany post

    Kierowca - Twój wpis powinien być przyklejony jako główne hasło na każdym forum.
    Pełny szacunek dla Twojej wypowiedzi !
    Pozwolę zacytować je jeszcze raz -
    " ... Nie lubisz , lub nie odpowiada ci towarzystwo innych , to przynajmniej nie dokuczaj i nie wyrażaj swoich negatywnych emocji publicznie . Przede wszystkim należy pracować nad swoimi emocjami i postępowaniem . "

REKLAMA