Express-Miejski.pl

Ma być lepiej z dostępem do opieki medycznej

Konferencja w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkiem w sprawie sieci szpitali fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Ogłoszono listę 45 dolnośląskich szpitali. Placówki znalazły się w systemie podstawowego zabezpieczenia świadczeń lekarskich. Opieka ma być lepiej zorganizowana.

Ideą wprowadzonych zmian jest koordynacja całego procesu leczenia pacjenta, który zostanie skierowany do szpitala. Placówki w sieci mają obowiązek zagwarantować ludziom nie tylko leczenie szpitalne, ale również dostęp do poradni specjalistycznych i rehabilitacji. Z kolei przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mają funkcjonować obok SOR-ów (Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych). Szpitale, które znalazły się w sieci mają na cztery lata zapewniony kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

- Co dla pacjenta oznacza sieć szpitali? Stabilizację i to, że nie będą musieli szukać pomocy w innych placówkach medycznych. Jeśli pacjent trafi na izbę przyjęć i zostanie zdiagnozowana u niego jakaś choroba, to później będzie leczony przez ten sam personel. Lekarze będą mieli wgląd w dokumenty od samego początku leczenie – tłumaczy Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

Do sieci zakwalifikowały się placówki szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Na liście 45 szpitali nie znalazł się placówka w Środzie Śląskiej. Powód?

- Obecny Polski Holding Medyczny wymówił nam umowę. W związku z tym powiat będzie zabezpieczony poprzez inny szpital w regionie. Wiem, że trwają rozmowy między syndykiem, starostą i PHM-em o przyszłość placówki. Wszystko zależy od właścicieli, a ściślej mówiąc od syndyka. Obecnie do 30 czerwca będzie istniał tylko oddział pediatryczny. Ogłosiliśmy konkurs na świąteczną i nocną pomoc. Teraz czekamy – mówi Andrzej Oćwieja, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ.

Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt, którego wysokość jest wyliczana na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku, ale według ceny obowiązującej na dzień wejścia w życie PSZ (Podstawowe Szpitalne Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Na liście znalazły się m.in. Szpital św. Antoniego przy ulicy Bolesława Chrobrego w Ząbkowicach Śląskich (szpital pierwszego stopnia) Strzelińskie Centrum Medyczne przy ulicy Wrocławskiej 46 w Strzelinie (szpital pierwszego stopnia), Bystrzyckie Centrum Zdrowia przy ulicy Okrzei 49 (szpital pierwszego stopnia), Specjalistyczne Centrum Medyczne przy ul. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju (szpital ogólnopolski).

Szpital pierwszego stopnia - chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i onkologia, neonatologia i pediatria. Cała sieć szpitali dostępna TUTAJ

Jacek Bomersbach

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ma być lepiej z dostępem do opieki medycznej

  2017-06-28 12:29:37

  gość: ~mieszkaniec

  będzie tak, ze w Środzie będziemy bez szpitala. W sumie to już jesteśmy

 • 2017-06-28 13:23:39

  gość: ~dsr

  Nie ma szpitala w Srodzie Śl. i nie ma odpowiedzialnych za ten stan. Wszyscy umywają ręce i czują się niewinni.

 • 2017-07-04 22:29:17

  gość: ~Lek

  ostatnio dodany post

  To PiSowski Minister Zdrowia ustala sieć szpitali.Środy Śl nie uwzględnił!

REKLAMA