Express-Miejski.pl

Od 1 lipca wchodzi Wspólny System Segregacji Odpadów

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: MŚ

Od soboty będziemy dzielić śmieci na cztery frakcje. Aby ułatwić segregację Ministerstwo Środowiska przygotowało specjalne grafiki, które będą nalepiane na pojemniki.

Do kosza lub worka niebieskiego będziemy wrzucać papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne i kolorowe), do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji. Dlaczego segregacja jest ważna? Bo recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych. Umożliwia on wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii.

- Większość towarów, które kupujemy w sklepach jest z plastiku, szkła, papieru, aluminium i innych metali - czyli rzeczy, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem. Ciekawostką jest, że 35 plastikowych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być również przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe. Robi się z niego namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury – mówi Filip Maćkowiak z dolnośląskiej fundacji ekologicznej.

Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy.

Dzięki recyklingowi zmniejszamy ponadto zużycie surowców, których zasoby są ograniczone oraz zmniejszamy emisję szkodliwych substancji do środowiska. Szczegółowe informacje nt. Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów, który będzie obowiązywały od 1 lipca 2017 dostępne są na stronie naszesmieci.mos.gov.pl.

bom

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Od 1 lipca wchodzi Wspólny System Segregacji Odpadów

    2017-07-02 20:43:18

    gość: ~Gregor

    ostatnio dodany post

    Ja już dawno segreguję śmieci......na te co palę w dzień i na te co palę w nocy..

REKLAMA