Express-Miejski.pl

Matura 2017 w kraju: Egzaminu dojrzałości nie zdał co piąty uczeń

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

Świadectwo dojrzałości uzyskało 78,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 14,8 proc. abiturientów ma prawo do poprawki w sierpniu. 

Są już wyniki tegorocznych matur. Podobnie jak w latach poprzednich lepiej wypadli uczniowie liceów. Wśród nich maturę zdało 84,4 proc., a prawo do poprawki ma 10,7 proc. Wśród tegorocznych absolwentów z techników egzamin dojrzałości pomyślnie przeszło 67,9 proc. uczniów, a prawo do poprawki ma 22,4 proc.

W liceach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 59 proc. punktów, na rozszerzonym, wybieranym tylko przez chętnych - 52 proc.), z matematyki - 87 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 60 proc., na rozszerzonym - 47 proc.), a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 95 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 77 proc., na rozszerzonym - 65 proc.). 

W technikach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 96 proc. uczniów (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 51 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych - 36 proc.), z matematyki - 75 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 45 proc., na rozszerzonym - 17 proc.), a z angielskiego - 89 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 61 proc., na rozszerzonym - 46 proc.).

Uczniowie podczas egzaminów maturalnych obowiązkowo musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. 

Ponadto musieli napisać także test z przedmiotu dodatkowego, który zdawany jest na poziomie rozszerzonym. Jego wynik nie ma jednak wpływu na otrzymanie świadectwa dojrzałości.

Aby zdać maturę, maturzysta musi otrzymać z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania; w przypadku przedmiotów dodatkowych nie ma progu zaliczeniowego. Zdanie matury otwiera uczniom możliwość dostania się na studia.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA