Express-Miejski.pl

Światowy dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia fot.: sx

Każdy z nas ma swojego pluszowego misia. Czy to ukryty w szafie czy też wyeksponowany na półce przypomina lata dzieciństwa i przywołuje uśmiech na twarzy.

Można się do niego przytulić, można po nim skakać, rzucac nim o ścianę, można zamęczyć go zastrzykami, przebierać ciągle w nowe sukienki, bandażować głowę, nawet wydłubać mu oko a on i tak nadal będzie nas kochał.

Czy wyobrażamy sobie nasze życie bez misów? Współczesne misie różnią się od tych, które pamiętamy z dzieciństwa ale ciągle jest to ten sam miś, przytulanka, przyjaciel,maskotka.

Kariera misia-zabawki rozpoczęła się w końcu XIX wieku. Margarete Steiff - niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć ich konstrukcję i założyć firmę produkującą takie zabawki w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz, 10 km od granicy bawarskiej.

Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903. Zainteresowały one Amerykanów i 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Firma Steiffa nadal istnieje i nadal zajmuje się produkcją pluszowych zabawek.

Miś stał się bohaterem utworów dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek.

U nas też mamy swojego misowego bohatera polskich bajek - Misia Uszatka. Kto nie zna sympatycznego i mądrego misia z klapniętym uszkiem. Jego trafne spostrzeżenia i uwagi utkwiły w pamięci wielu oglądającym.

Światowy Dzień Pluszowego Misia jest wspaniałym pomysłem. Organizowane są konkursy i festyny. Przedszkola, szkoły oraz biblioteki tego dnia łączą zabawę z nauką. Jest to świetna okazja do odkurzenia swojego misia i odnalezienia w sobie choć na jeden dzień dziecka. Przytulmy się do misia i zatrzymajmy na chwilę w codziennym biegu.

djemila

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Światowy dzień Pluszowego Misia

    2010-11-25 09:14:27

    djemila

    ostatnio dodany post

    Każdy z nas ma swojego pluszowego misia. Czy to ukryty w szafie czy też wyeksponowany na półce przypomina lata dzieciństwa i przywołuje uśmiech na twarzy.

REKLAMA