Express-Miejski.pl

Znamy datę otwarcia nowego dworca autobusowego we Wroclavii

Tablice informujące o godzinach odjazdów autobusów fot.: Dworzec Wrocław

7 listopada w budynku Wroclavii otwarty zostanie dworzec autobusowy. Obiekt będzie mógł obsłużyć nawet 5.4 miliona podróżnych rocznie.

Dworzec to część wielofunkcyjnego kompleksu handlowo-biurowego Wroclavia. Jednocześnie jest to jedyny w kraju podziemny dworzec autobusowy. Za jego budowę odpowiada spółka Unibail-Rodamco.

Na powierzchni 7 tys. mkw. znajduje się 15 stanowisk autobusowych zlokalizowanych na poziomie -2, które mogą obsłużyć 1000 pojazdów każdego dnia. Na poziomie 0, w głównym holu dworca do dyspozycji podróżnych są kasy biletowe oraz poczekalnie. Przemieszczanie się podróżnych pomiędzy poziomami będzie możliwe przy wykorzystaniu schodów ruchomych i wind. Natomiast o odjazdach poinformują tablice świetlne. Do dyspozycji podróżnych będą także skrzynki bagażowe, automaty z napojami i przekąskami oraz bankomaty.

To nowoczesny i praktyczny obiekt, który w pełni zaspokoi potrzeby komunikacyjne regionu. Jesteśmy przygotowani na obsługę 5,4 miliona podróżnych rocznie, to więcej niż wynosi obecne zapotrzebowanie. Dlatego już dziś zapraszam przewoźników korzystających z innych miejsc odjazdowych, w szczególności najbardziej obleganego przystanku przy ul. Dawida, do umożliwienia pasażerom korzystania z udogodnień Dworca Wrocław – mówi Krzysztof Balawejder, prezes spółki Polbus PKS, która jest operatorem dworca.

Dworzec tymczasowy nie zostanie na razie zlikwidowany. Natomiast zmieni się jego funkcja, będzie pełnił głównie rolę postoju dla autobusów. Korzystać z niego będą jednak także niektórzy z przewoźników zagranicznych.

Nowy dworzec będzie dostępny dla podróżnych 24 godziny na dobę. Dostać się do niego można wejściami od strony ulicy Suchej oraz z Wroclavii. Wjazd i wyjazd z dworca będzie zlokalizowany od strony ul. Dyrekcyjnej. 

mat. prasowe

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Znamy datę otwarcia nowego dworca autobusowego we Wroclavii

  2017-11-03 16:09:52

  gość: ~Bus

  Prezes zapomniał dodac, że zaprasza innych przewoźników, bo już przeliczył ile będą mu płacic. Polityka znana chociażby ze Środy Śląskiej. W tej polityce najmniej ważny jest pasażer. Zapomniał też dodac, że w Środzie jego klienci korzystają z budynku miejskiego dworca. W zamian nie udostępnił chociażby jednego stanowiska dla miasta. Wstyd. Ten pan nie zasługuje, żeby go reklamowac w tym mieście.

 • 2017-11-03 16:13:48

  gość: ~zabkowice

  @~Bus
  W Ząbkowicach też dworcem zarządza prywaciarz i nic dobrego z tego poki co nie wynika.

 • 2017-11-05 19:44:27

  gość: ~Prawda

  @~zabkowice
  W Środzie juz mielismy jednego prywaciarza , Zbawiciela średzkiej służby zdrowia..w konsekwencji zostaliśmy bez szpitala , Zbawiciel gryzie kraty.Tylko starosta ma się dobrze To taka krótka refleksja nt prywaciarzy!!!

 • 2017-11-05 13:28:03

  gość: ~Alina

  Ale nie znamy daty uruchomienia komunikacji gminnej.70 lat radni mysla, mysla i mysla (nie dotyczy radnego jurka)

 • 2017-11-05 14:43:42

  gość: ~obywatel

  Alina, ale którego Jurka ? Obaj siwi ale jeden z wąsami, więc którym piszesz?

 • 2017-11-05 15:33:01

  gość: ~STOP marudom

  @~Alina
  Jeśli chcesz się dowiedzieć, to idź i po prostu zapytaj. Np. na sesji w dniu 7.11. Autobusy zjeżdżają zgodnie z zamówieniami, więc zapewne są jakieś daty planowanego uruchomienia. Ja też czekam na uruchomienie ale jestem cierpliwy, gdy widzę, że coś się dzieje. Właśnie skończyło się obiecywanie i projekt wchodzi w życie. Oczywiście też wolałbym, aby już autobusy były na mieście. Rozumiem, że też cieszysz się, że Środa Śląska wreszcie doczekała się własnej komunikacji. Ja się cieszę. Gmina w swoich zadaniach ma wpisany obowiązek zapewnienia komunikacji zbiorowej dla mieszkańców. I wolę, żeby dokładać do tego przedsięwzięcia niż być zakładnikiem chciwego monopolisty. Oczekuję, że do grudniowych świąt autobusy wyjadą.

 • 2017-11-05 18:40:13

  gość: ~Kamyk

  @~STOP marudom
  Ja mysle ze w grudniu 2018 zaraz po rozstrzygnieciu przetargu na budowe stadionu ale przed powstaniem szpitala.

 • 2017-11-05 20:08:07

  gość: ~STOP marudom

  @~Kamyk
  Następny maruda!
  Człowieku, zastanów się a potem pisz. Wszędzie obowiązują procedury. Były przetargi, autobusy docierają, wszystko idzie do przodu. Idź i zapytaj, albo jak jesteś tchórzem, to poproś redakcję aby zapytała za ciebie. Wtedy dowiesz się kiedy autobusy zaczną jeździć. A stadion? Odpowiedz na pytanie, czy chciałbyś być frajerem i zapłacić firmom trzy razy tyle ile warta jest robota, bo za tyle zgłosili się w przetargu. Teraz firmy dyktują warunki, co nie oznacza, że trzeba teraz przepłacać. Budżet nie jest z gumy. Ja pierwszy oskarżyłbym burmistrza o niegospodarność, gdyby przystał na te bandyckie ceny, które proponują firmy. I ten nieszczęsny szpital. Zadanie własne powiatu. Gmina może się w to włączyć jak pojawi się jakaś propozycja rozwiązania sprawy ze strony starosty i rady powiatu. Interesuj się tym co się dzieje w gminie i powiecie. Pisanie bzdur niczemu nie służy.

 • 2017-11-06 08:59:41

  gość: ~Alina

  @~STOP marudom radni maja teraz na glowie uchwale o podniesieniu sobie diet.A komunikacja nie ruszy w ciagu 3 miesiecy, to po co pytac, zeby uslyszec o procedowaniu i zjezdzaniu itd. ? Oni sami nie wiedza kiedy..juz 3 lata proceduja i zjezdzaja a np z Ciechowa nie ma czym dojechac na dworzec kolejowy a kadencja juz sie konczy. Niech proceduja dalej...a na koniec okarze sie ze sie nie da.

 • 2017-11-06 11:37:00

  gość: ~STOP marudom

  @~Alina
  Widzę, że jesteś lepiej zorientowana od nas wszystkich o tym, co się dzieje w radzie. Znasz Jurków i wiesz nad jakimi uchwałami pracują. Czy zatem twój wpis, że komunikacja nie ruszy w ciągu 3 miesięcy jest pewna, czy tak sobie wymyśliłaś? Jako zainteresowany tematem, chciałbym to zweryfikować. Śledząc wszystkie komunikaty w tej sprawie było wiadome, że autobusy dotrą w listopadzie i oczekiwanie, że komunikacja ruszy wcześniej było abstrakcją. A komunikacja powstaje właśnie dlatego, żeby można było dojechać z różnych zakątków gminy do Środy, czy na dworzec. Teraz przewoźnikom prywatnym nie można narzucić, którędy mają jeździć. Od początku pomysł własnej komunikacji w Środzie był krytykowany. Miałem wrażenie, że najczęściej przez innych przewoźników, taksówkarzy i stałych krytyków obecnego burmistrza, chociaż tylko on podjął ryzyko wdrożenia planu w życie. Do tej pory wszyscy się bali. Jak słychać, w coraz większej ilości miast i gmin powstają własne komunikacje. Więc pytam, czy lepiej jak mieszkańcy będą mieli wpływ na komunikację, czy lepiej błagać o busa prywatnych przewoźników za wywindowane ceny biletów?

 • 2017-11-05 14:12:47

  gość: ~takitam

  "Na powierzchni 7 tys. mkw. znajduje się 15 stanowisk autobusowych"
  To tyle na portalu EM, a całość po prostu skopiowana i wklejona z Gazety Wrocławskiej.


  Natomiast gdzie indziej możemy przeczytać:
  "na 71 tys. mkw. powierzchni użytkowej centrum handlowego przypada 7 tys. mkw. powierzchni dworca, na których zorganizowano 14 stanowisk (11 odjazdowych, 3 przyjazdowe i jedno zapasowe).
  Funkcja komunikacyjna została zepchnięta dosłownie pod ziemię, ponieważ dworzec mieści się w podziemnej kondygnacji.
  W priorytetowaniu inwestycji również dostrzeżemy lidera - najpierw otworzyła się galeria handlowa, później, 7 listopada 2017 roku, zostanie uruchomiony dworzec."


  Proszę sobie poczytać, co Wrocławianie (na przeróżnych forach) piszą o tym "wynalazku".


  Ja napiszę tak:
  11 stanowisk dla autobusów na dworcu autobusowym w tak dużym mieście jak Wrocław, to czysta kpina i ktoś powinien za to siedzieć.

  Miałem okazję kilka razy oglądać dworce autobusowe w Łodzi i Krakowie i oczywiście korzystać z nich.

  Przykładowo taki Kraków, to dworzec (autobusowy) dwukondygnacyjny.
  Na górnej kondygnacji 15 stanowisk, a na dolnej 20 i .... mimo to twierdzę, że jest ich ... za mało.

  Dworzec Łódź Fabryczna, to 24 stanowiska dla autobusów.

  Natomiast Wrocław, to (przypomnę) 11 odjazdowych, 3 przyjazdowe i jedno zapasowe.
  Za to jest kolejna, 10 razy większa niż Dworzec galeria handlowa.
  Żeby śmieszniej było, to wejścia na ten dworzec zostały tak zaprojektowane, żeby przez galerię było najszybciej i najłatwiej, więc tych wejść jest trochę + TYLKO JEDNO wejście które pomija galerię, tak więc podróżni którzy nie mają zamiaru oglądać galerii bo się śpieszą i mają w d_pie wszelakie galerie, niestety i tak będą zmuszeni do jej oglądania, tym bardziej, że jeśli zechcą kupić bilet, to ... też na terenie galerii, a nie np. w miejscu gdzie odjeżdżają autobusy.

  Czysty idiotyzm.

 • 2017-11-06 15:22:09

  gość: ~takitam

  @~takitam
  materiał prasowy a nie skopiowany. to różnica. wszyscy dostali ten sam tekst. proste jak budowa cepa

 • 2017-11-08 08:54:24

  gość: ~mieszkanka

  a może tak na łamach Expressu nasz szanowny Starosta wypowie się na temat szpitala??? Coś tu milkną wypowiedzi na ten temat, miała być pediatria i nie będzie, bawią się z nami jak w kotka i myszke! Skandal!

 • 2017-11-09 22:41:04

  gość: ~dyrdyr

  ostatnio dodany post

  Oszustwo. Miał byc dworzec, który wszystko pomieści. Myslałem, ze nawet busy ze skweru.11 stanowisk w 650tys miescie,żenada. Teraz bedą w sumie trzy miejsca odjazdu autobusów. Super. Gratulacje dla pomysłodawcy.

REKLAMA


REKLAMA