Express-Miejski.pl

Ostrzejsze kary za nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych

zdjęcie ilustracyjne fot.: shutterstock.com

19 listopada weszły w życie nowe przepisy, które mają przeciwdziałać nieuzasadnionemu blokowaniu numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999.

Dzwoniąc na numery alarmowe bez potrzeby, blokujemy linię osobie, która może potrzebować natychmiastowej pomocy, często ratującej ludzkie życie. - Zgodnie z nowymi przepisami, powyższe wykroczenie zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości 1500 złotych - mówi Ilona Golec z ząbkowickiej policji.

Karane jest nie tylko wywoływanie niepotrzebnych czynności i wprowadzanie w błąd instytucji i organów państwowych. Nowy zapis stanowi, że umyślne, nieuzasadnione blokowanie numeru alarmowego, które utrudniło prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego jest zagrożone aresztem, ograniczeniem wolności, albo grzywną do półtora tysiąca złotych.

- Numery alarmowe zostały stworzone z myślą o niesieniu pomocy. Ich nieodpowiedzialne używanie może przyczynić się do czyjejś śmierci lub kalectwa. Korzystajmy z nich mądrze i rozważnie - apeluje policjantka.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA