Express-Miejski.pl

Strażackie Oscary. Wystartowała II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Floriany 2018

zdjęcie ilustracyjne fot.: bom / em24.pl

Ruszyła druga edycja konkursu na najlepsze inicjatywy dla społeczności lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i samorządów. 

- Strażacy ochotnicy niosą pomoc, ratują ludzi, zwierzęta i dobytek, narażając przy tym swoje zdrowie, a nierzadko życie. Nieustannie się szkolą i ćwiczą. Ale znakomita część ich aktywności to także rozmaite działania społeczne, które sprawiają, że życie w małych miejscowościach jest bezpieczniejsze i po prostu ciekawsze. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, bo tak było zawsze. Jednak w dzisiejszym świecie nie są to wcale postawy oczywiste. To wymaga poświęcenia swojego wolnego czasu dla innych, konsekwencji, organizacji, rozumienia potrzeb innych ludzi. Co więcej, strażacy ochotnicy to ludzie skromni, którzy rzadko chwalą się swoimi dokonaniami. Chcemy promować i nagradzać projekty realizowane przez OSP i lokalne środowiska oraz zachęcać innych do współdziałania z ochotniczymi strażami i jednoczenia się wokół wspólnego celu, który przynosi pożyteczne społecznie efekty. Chcemy, by konkurs Floriany rozwijał się i łączył środowiska – mówiła Dorota Pardecka, redaktor naczelna „Strażaka" podczas pierwszej edycji konkursu.

Podczas konkursu nagradzane są projekty w dwóch grupach – realizowane przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie oraz wspólnie z partnerami (samorządami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi instytucjami, pracodawcami oraz innymi podmiotami).

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie przez Ochotniczą Straż Pożarną lub zespół projektowy formularza zgłoszeniowego i opisu zrealizowanego projektu. Na stronie floriany.pl w zakładce konkurs znajdują się wszelkie szczegóły, bieżące informacje, regulamin konkursu oraz stosowne formularze do pobrania. Nalezy przesłać dokumentację konkursową na adres: Miesięcznik „Strażak", ul. Oboźna 1, 00-340 Warszawa z dopiskiem: „Floriany".

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego 2018 roku. Spośród nadesłanych inicjatyw Kapituła Konkursowa wskaże nominowanych do nagrody Floriana (Strażackiego Oscara), a podczas gali wręczenia statuetek ogłosi zwycięzców.

Celem konkursu jest inspirowanie, prezentowanie oraz nagradzanie działań OSP na rzecz: szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców w naszych małych Ojczyznach, integracji i przeciwdziałania wykluczeniu, wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk. 

W pierwszej edycji Florianów wpłynęło 375 projektów ze wszystkich województw. Organizatorem konkursu jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz redakcja miesięcznika „Strażak".

mwinnik / em24.pl na podst. inf. ZOSP RP

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA