Express-Miejski.pl

Fajerwerki przed Sylwestrem? Za wczesne odpalanie petard grozi 500 zł kary

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Odpalanie fajerwerków jest legalne jedynie w Sylwestra i Nowy Rok. Jeśli ktoś odpala petardy lub race w inny dzień naraża się na karę finansową.

Nawet 500 zł może wynieść mandat nałożony przez policję lub straż miejską za przedwczesne odpalanie petard i świętowanie nowego roku. Jeszcze surowsze kary obowiązują, gdy osoba używająca tego typu wyrobów jest pod wpływem alkoholu.

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. To artykuł 51 kodeksu wykroczeń. Często wykorzystywany właśnie przeciwko osobom, które już na kilka dni przed końcem roku odpalają fajerwerki.

Policjanci apelują, by z używaniem materiałów pirotechnicznych wstrzymać się do 31 grudnia i podkreślają, by obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Co roku w jedną sylwestrową noc dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów. Odnotowywane są również tragiczne zdarzenia, w których giną ludzie. - Nigdy nie powinniśmy używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub doprowadzić do pożaru. Niedopuszczalne jest używanie wyrobów pirotechnicznych uszkodzonych, rozerwanych lub już raz odpalonych - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

Mundurowi przypominają również o zwierzętach, dla których odpalone i wybuchające materiały pirotechniczne stanowią ogromny huk mogący narazić je na cierpienie.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Fajerwerki przed Sylwestrem? Za wczesne odpalanie petard grozi 500 zł kary

    2018-01-24 13:45:11

    gość: ~Arek

    ostatnio dodany post

    No jakoś chyba średnio to egzekwuja bo walenie petardami zaczyna się tydzien przed sylwesterm i konczy tydzien po. Zeby to jeszcze mialo jakis wyglad? Nie, stawiaja na tak zwane achtungi od ktorych az huczy w glowie, nie popieram. Ale za to jak sie ma dowód z clubcardcompl to mandaty okolicznosciowe latwo ominac ;P

REKLAMA


REKLAMA