Express-Miejski.pl

Przed nami mroźne dni i noce. Policja: nie bądźmy obojętni

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Przed nami fala mrozów. W tym czasie pamiętajmy o osobach samotnych, starszych, nieporadnych życiowo i tych, które nie są w stanie same o siebie zadbać.

Szczególnie narażone na wychłodzenie są osoby nietrzeźwe, przebywające na zewnątrz, siedzące na ławkach. Nie zwlekajmy. Wystarczy jeden telefon, by komuś pomóc lub nawet uratować życie. - Średzcy policjanci w ramach codziennej służby sprawdzają wszystkie te mjejsca, o których wiedzą lub podejrzewają, że mogą tam być osoby wymagające pomocy. Reagują także na sygnały przekazywane przez obywateli. Osoby zagrożone zamarznięciem odwożone są do domów, schronisk, noclegowni, ośrodków świadczących pomoc. W tym szczególnym czasie nawet drobne zaniechanie może doprowadzić do tragedii - informuje oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej Marta Stefanowska.

Zagrożone są nie tylko osoby bezdomne. Mogą to być także seniorzy, którzy nie radzą sobie sami z podstawowymi czynnościami. Wyjście na zakupy może okazać się dla nich tak wielkim wysiłkiem, że nie zdołają dotrzeć do domu. Czasem nie mają siły przynieść opału. - Dlatego tak ważna jest wrażliwość i zwracanie uwagi na to co się dzieje wokół. Być może ktoś z sąsiadów wymaga wsparcia. Ważne jest także rozsądne planowanie i przeżywanie imprez towarzyskich. Należy zadbać o bezpieczny powrót do domu wszystkich uczestników spotkania. Wypity alkohol sprawia, że odczuwanie zimna jest inne i osoby odurzone alkoholem pozostając zbyt długo na zewnątrz mogą narazić się na odmrożenia. Przyśnięcie na przystanku autobusowym czy upadek w zaspę śnieżną może doprowadzić do tragedii - dodaje rzeczniczka.

Jeżeli sami nie jesteście w stanie pomóc takim osobom, poinformujcie odpowiednie służby. Przez całą dobę czynne są telefony alarmowe: 112 i 997.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA