Express-Miejski.pl

Z soboty na niedzielę śpimy godzinę krócej. Wraca czas letni i zostaje na stałe?

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W nocy z soboty na niedzielę będziemy spać godzinę krócej. To efekt zmiany czasu z zimowego na letni.

W wielu domach zegarki zostaną przestawione automatycznie i 25 marca o godz. 2 automatycznie przesuną się godzinę do przodu. Oznacza to krótszy sen, ale także „dłuższy” dzień, po to aby lepiej wykorzystywać światło słoneczne i przez to oszczędzać energię elektryczną. Do czasu zimowego powrócimy dopiero 26 października, o ile nie wejdzie w życie zaproponowana przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego uchwała dotycząca likwidacji zmiany czasu.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie - w Polsce z przerwami od okresu międzywojennego. Początkowo miał wpływać na oszczędności energii. - Czasy się zmieniły i rezygnuje z tego coraz więcej państw. Między innymi w Stanach Zjednoczonych trwa gorąca dyskusja, jak wycofać się z tego modelu funkcjonowania - mówią politycy PSL.

Jak mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, partia jest o krok, aby przegłosować projekt likwidacji zmiany czasu. Prezes PSL podkreślił, że inicjatywy zmiany przepisów w tym zakresie mają miejsce zarówno na poziomie krajowym, i na poziomie europejskim.

W lutym Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa do przeprowadzenia dogłębnej oceny dokonywanej dwa razy do roku zmiany czasu oraz, jeśli to konieczne, do zmiany przepisów.

Na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zatrzymanie czasu letniego na stałe poparły wszystkie kluby. - Teraz jest nasz wniosek o to, aby marszałek przeszedł do drugiego czytania i żebyśmy mogli przegłosować ustawę - tłumaczy Kosiniak-Kamysz.

ms. / em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Z soboty na niedzielę śpimy godzinę krócej. Wraca czas letni i zostaje na stałe?

  2018-03-23 10:44:38

  gość: ~Ppp

  Tylko chyba miałoby zostać na stałe na czasie zimowym, który jest strefowy, a nie na sztucznym czasie letnim? Jakoś ma się wrażenie, że państwo w sejmie nie znają podstawowych tematów z zakresu astronomii....

 • 2018-03-24 13:55:57

  gość: ~ak

  W 100% zgadzam się!

 • 2018-03-24 13:57:38

  gość: ~ak

  @~Ppp zgadzam się oczywiście z Ppp

 • 2018-03-24 14:31:14

  gość: ~Bb

  @~Ppp Pewnie, a latem wschód słońca o 3, zachód o 20. Wszystko w imię zgody z astronomią.

 • 2018-05-28 09:49:28

  gość: ~Nauczyciel

  Dla mnie czas środkowoeuropejski letni jest czasem naturalnym. W przybliżeniu taki był stosowany w Polsce przedrozbiorowej. Dopiero zaborcy w XIX wieku wprowadzili czas, który teraz nazywamy zimowym.

 • 2018-06-06 09:40:07

  gość: ~LETNI to NASZ CZAS

  Jaki zimowy? Kiedyś to może był odpowiedni, ale za czasów Bieruta i Gomułki! Przez ostatnie kilkadziesiąt lat znacznie zmieniło się społeczeństwo, tryb życia, warunki i w wielu miejscach godziny pracy. Zmienił się nieco klimat. A tak poza tym to czas środkowoeuropejski letni jest dla nas NATURALNY i dlatego został zaproponowany przez PSL w zgodzie z geografią i astronomią.

 • 2018-06-06 12:20:33

  gość: ~Ja

  Ja chce czas zimowy:)

 • 2018-06-22 12:52:50

  gość: ~astronom

  ostatnio dodany post

  Czas zimowy jest odpowiedni dla zachodniej części naszej strefy czasowej (np. Hiszpania), natomiast letni- dla części wschodniej (np. Polska). Powinieneś to wiedzieć. PSL dobrze wie, który czas jest właściwy.

REKLAMA