Express-Miejski.pl

Od dziś więcej patroli na drogach. Rusza akcja „Bezpieczny weekend - Wielkanoc 2018”

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Już od dziś na drogach i w miejscowościach województwa dolnośląskiego pojawi się więcej patroli policyjnych dbających o bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców.

Policjanci będą prowadzić działania pod kryptonimem ,,Bezpieczny weekend - Wielkanoc 2018”. Akcja potrwa do poniedziałkowego wieczoru. - Głównym zadaniem funkcjonariuszy w tym okresie jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Mundurowi pojawią się nie tylko na najważniejszych ciągach komunikacyjnych, ale również na drogach lokalnych, w miejscach szczególnie niebezpiecznych - mówi asp. szt. Łukasz Dutkowiak z biura prasowego policji we Wrocławiu.

Na drogach oprócz oznakowanych patroli policyjnych pojawią się też nieoznakowane radiowozy wyposażone m.in. w videorejestratory. Tam, gdzie będzie taka potrzeba, patrole policyjne zostaną ustawione kaskadowo, a ich zadaniem będzie zwracanie szczególnej uwagi na tzw. piratów drogowych. 

Policjanci przypominają, by wybierając się w dłuższą podróż być wypoczętym, sprawdzić swój pojazd (ważność badań techniczych, sprawne oświetlenie, płyn w spryskiwaczach, obecność gaśnicy, koła zapasowego itd.), przygotować plan wyjazdu oraz pamiętać o podstawowych zasadach, czyli zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach.

uż od dziś na drogach i w miejscowościach województwa dolnośląskiego pojawi się więcej niż zwykle policyjnych patroli dbających o bezpieczeństwo. Okres świąteczny to dla funkcjonariuszy wielu pionów przede wszystkim czas wzmożonej pracy na rzecz mieszkańców. Policyjne działania pod kryptonimem ,,Bezpieczny weekend - Wielkanoc 2018” potrwają do późnych godzin wieczornych w poniedziałek, a głównym zadaniem funkcjonariuszy w tym okresie będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym.

Rozpoczęły się policyjne działania pod kryptonimem ,,Bezpieczny weekend - Wielkanoc 2018”. Głównym zadaniem dolnośląskich funkcjonariuszy w tym szczególnym okresie będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne, drogi wylotowe z miast, a także rejony kościołów i cmentarzy. Funkcjonariusze zadbają o sprawne i bezpieczne przemieszczanie się podróżnych, ale również jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, udzielą stosownej pomocy. Doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że wiele osób odwiedzając najbliższych, sporo czasu spędzi jednak w drodze. Podróżować będą m.in. koleją, autokarami lub własnymi samochodami. Mając to na uwadze policjanci zadbają też o bezpieczeństwo podróżnych i ich bagaży na dworcach kolejowych oraz autobusowych.

Największego ruchu w okresie świąt funkcjonariusze spodziewają się jednak na drogach. Dlatego w tym okresie będzie więcej policyjnych patroli na drogach województwa.  Funkcjonariusze pojawią się nie tylko na tych najważniejszych ciągach komunikacyjnych, ale również na drogach lokalnych, w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Służbę pełnić będą wykorzystując radiowozy nie tylko oznakowane, ale również nieoznakowane wyposażone m.in. w videorejestratory. Tam gdzie będzie taka potrzeba patrole policyjne ustawione zostaną kaskadowo, a ich zadaniem będzie zwracanie szczególnej uwagi na tzw. ,,piratów drogowych’’. Niewykluczone, że w miejscach gdzie będzie tego wymagała sytuacja, na drodze funkcjonariusze kierować będą ruchem, aby podróżujący mogli sprawnie i bezpiecznie dojechać do celu. Wszystkim nam powinno zależeć na bezpieczeństwie, dlatego warto się do tej podróży odpowiednio przygotować.

Pamiętajmy:

  • wybierając się w dłuższą podróż powinniśmy być wypoczęci,
  • o sprawdzeniu naszego samochodu – czy posiada aktualne badania techniczne, sprawne oświetlenie, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy mamy  gaśnicę, koło zapasowe itp.,
  • o sprawdzeniu dokumentów zarówno samochodu jak i kierowcy,
  • przygotujmy sobie plan wyjazdu – trasę przejazdu, miejsca gdzie będziemy mogli chwilę odpocząć podczas podróży,
  • o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach,
  • o dostosowaniu prędkości do warunków pogodowych oraz swoich umiejętności – w myśl zasady wolniej znaczy bezpieczniej,
  • nigdy nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu.

Podczas wyjazdów powinniśmy też pamiętać o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Przed wyjazdem należy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeżeli posiadamy rolety antywłamaniowe to powinny one zostać opuszczone i zabezpieczone przed wyważeniem. O przypilnowanie i zwrócenie uwagi na mieszkanie podczas naszej nieobecności możemy też poprosić zaufanego sąsiada. Nie pozostawiajmy też żadnych śladów wskazujących na naszą nieobecność w mieszkaniu np. porozrzucane reklamy na wycieraczce, czy też korespondencja w skrzynce pocztowej. Nie pozostawiajmy również kluczy do mieszkania w umówionym miejscu np. w schowku lub pod wycieraczką.

Okres Świąt Wielkanocnych to też tradycja „lanego poniedziałku”. Pamiętajmy,  aby podchodzić do zwyczaju wielkanocnego, jakim jest „śmigus-dyngus” z rozsądkiem i tak, aby nie wyrządzić komuś krzywdy np. poprzez wylewanie na przechodniów z budynków dużych ilości wody lub zanieczyszczanie, a także rzucanie worków foliowych wypełnionych wodą z wiaduktów na przejeżdżające samochody. Sytuacje takie powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Pamiętajmy również, że oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne np. gdy zostanie zniszczone ubranie osoby. Szczególną uwagę należy zwrócić w tym okresie na dzieci, gdyż w ferworze zabawy związanej z oblewaniem wodą bardzo często najmłodsi wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Policjanci przestrzegają też amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

W sytuacjach, gdy cokolwiek wyda się nam niepokojące zarówno, kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia np. kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy natychmiast zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 997 lub 112.
Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał.

ms. / em24.pl / na podst. inf. KWP we Wrocławiu

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA