Express-Miejski.pl

Uprawiamy kwiaty z nasion

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Marzysz o pięknym ogrodzie pełnym kwitnących, kolorowych kwiatów? Chcesz ozdobić swój balkon czy taras?

Nic prostszego, już dziś możesz zaopatrzyć się w nasiona kwiatów i zająć się samodzielną uprawą roślin ozdobnych. Poniżej znajdziesz praktyczne porady i wskazówki czym kierować się przy wyborze a także gdzie i jak wysiewać nasiona kwiatów.

Jak wybrać nasiona kwiatów?

Pierwszym, bardzo istotnym krokiem do rozpoczęcia uprawy roślin ozdobnych jest wybór odpowiednich nasion. Kupując nasiona musimy zdecydować się na konkretne gatunki i odmiany które chcemy hodować. Wybór ten nie powinien opierać się jedynie na naszych gustach i preferencjach, ale na realnych warunkach jakie panują na miejscu planowanej uprawy.

Zasadniczym czynnikiem ograniczającym nasz wybór jest przestrzeń, jeśli więc jesteśmy posiadaczami niewielkiego ogrodu wybierajmy gatunki i odmiany o mniejszych rozmiarach. Na balkony czy tarasy najlepsze będą rośliny doniczkowe i zwisające. Przy wyborze nasion musimy również kierować się warunkami glebowymi oraz dostępem do światła słonecznego. Nie bez znaczenia są także warunki klimatyczne. Polski klimat określa się jako umiarkowanie przejściowy. Dodatkowo uzależniony jest od regionu, wysokości nad poziomem morza i uwarunkowań lokalnych. Najbezpieczniej wybierać nasiona polskich odmian, które lepiej dostosowują się do naszych warunków klimatycznych niż te importowane.

Decydując się na zakup nasion określonych gatunków i odmian, powinniśmy posiadać informacje dotyczące ich pokroju, wysokości, wymagań glebowych i klimatycznych, wytrzymałości na niekorzystne warunki pogodowe tj. niskie temperatury i susze oraz termin kwitnienia. Na początek wybierajmy nasiona odmian łatwych do pielęgnacji, długo kwitnących i utrzymujących swój ładny wygląd.

Czym kierować się przy zakupie nasion?

Chcąc zakupić nasiona kwiatów wybierajmy sprawdzonych i znanych producentów, dzięki temu będziemy mieli pewność że są dobrej jakości. Kupujmy w specjalistycznych sklepach ogrodniczych i centrach, gdzie opakowania z nasionami przechowywane są w chłodnych, zacienionych miejscach. Np. takich jak ten https://sklep-nasiona.pl/kwiaty/. Unikajmy nasion na wagę, lepiej wybrać te przechowywane w szczelnie zamkniętych opakowaniach, bez dostępu wilgoci.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek szczególną uwagę należy zwrócić na termin ważności zamieszczony na opakowaniu. Przeterminowane nasiona tracą zdolność do wykiełkowania. Dlatego też nie powinniśmy kupować nasion w zbyt dużych ilościach, ponieważ niewykorzystane szybko się zmarnują. Na opakowaniu powinny być również zawarte informacje dotyczące sadzenia i uprawy.

Kupując nasiona warto również wybrać od razu odpowiednie pojemniki na wysiew, ponieważ nie wszystkie odmiany siejemy bezpośrednio do gruntu.

Siew nasion

Wysiew nasion kwiatów uzależniony jest od konkretnych gatunków i odmian. Przed rozpoczęciem wysiewania koniecznie trzeba zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu lub zasięgnąć fachowej wiedzy z literatury ogrodniczej. Nasiona wysiewajmy w zalecanym terminie i warunkach glebowych, zadbajmy też o odpowiednią głębokość i rozstawę. Ziemia przez wysiewem nasion powinna zostać odpowiednia przygotowana i zasilona nawozem.

mpr

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA