Express-Miejski.pl

Gminy mają w nosie uchwały antysmogowe

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

1 lipca weszły w życie pierwsze zapisy dolnośląskich uchwał antysmogowych: w piecach nie wolno już spalać odpadów węglowych, węgla brunatnego i mokrego drewna.

Nowe i używane kominki rekreacyjne muszą spełniać rygorystyczne normy emisyjne. Mieszkańcy regionu raczej nie mają jednak o tym pojęcia, ponieważ większość gmin nie poinformowała obywateli o uchwałach.

Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po 1 lipca sprawdził łącznie 169 oficjalnych stron internetowych gmin pod kątem obecności informacji o uchwałach. – Okazało się, że tylko 23 gminy zamieściły jakikolwiek komunikat o uchwałach na swoich stronach (13 proc.) – mówi Arkadiusz Wierzba z DAS–u. – 139 gmin (82 proc.) nie informuje o uchwałach w ogóle - dodaje.

Tylko jedna gmina zajęła się informowaniem o uchwałach kompleksowo. - Wrocław stworzył specjalny serwis na swojej stronie internetowej, przejrzysty i spójny – kontynuuje Wierzba. Pozostałe gminy z tej garstki, która o uchwałach wspomina, traktują temat zdawkowo. - Dominują krótkie wiadomości w aktualnościach albo siermiężne komunikaty urzędowe. Taka polityka informacyjna na pewno nie ułatwi wdrażania zapisów uchwał - mówi przedstawciel DAS.

Siedem gmin poinformowało o uchwałach tylko dlatego, że pojawili się tam wcześniej przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, w akcji monitoringu jakości powietrza albo podczas warsztatów dla urzędników.

Cieszymy się, że nasza obecność ma wpływ na politykę informacyjną gmin, ale sami tej uchwały nie wdrożymy – mówi Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju i członek DAS. – Informowanie o zapisach uchwał i konsekwencjach ich nieprzestrzegania, to elementarny obowiązek każdej gminy, podobnie jak nadzór nad jej realizacją, który można zlecić straży gminnej lub policji. Zamierzamy zapytać gminy w trybie dostępu do informacji publicznej, w jaki sposób informują o uchwałach, jak je wdrażają i jak zamierzają kontrolować ich przestrzeganie. Być może to zmobilizuje je do poważnego potraktowania tej – dosłownie – śmiertelnie poważnej sprawy - dodaje.

DAS dokonał krótkiej oceny dostępności zakazanych paliw w składach opału na Dolnym Śląsku. - Klienci mogą bez problemu zakupić wycofane z użytku paliwa i są przy tym wprowadzani w błąd: W składach opału na Dolnym Śląsku bez problemu można zakupić miał węglowy czy węgiel brunatny – mówi Radosław Gawlik (DAS). – Najbardziej trujące i zakazane uchwałą paliwa są też nadal reklamowane w internecie. Na pytanie o zakaz palenia miałem, otrzymuje się w składach odpowiedź, że kopalnia i punkty sprzedaży zmieniły nazwę handlową na „grosik" bądź „odsiewka" - kończy przedstawiciel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

ms. / em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gminy mają w nosie uchwały antysmogowe

  2018-07-18 10:27:40

  gość: ~Janek

  Po raz kolejny piszą o smogu, a tak naprawdę nic z tym nie robią... Tak ładnie się reklamują gminy o dopłatach na wymianę pieców, a w żeczywistosci jest to jedno kłamstwo. Ganialem przez parę miesięcy i załatwiłem zezwolenia aby złożyć komplet dokumentów, gdzie następnie dowiaduje się, że nie będzie doplat. Tak nasza gmina dba o ekologię. (nie oficjalnie dowiedziałem się, że "z czegoś basen trza wybudować")

 • 2018-07-18 10:36:09

  gość: ~Pol

  @~Janek
  Nie dostaniesz dofinansowania, bo pisowski rząd zamknął program w trakcie przyjmowania wniosków. Gminy nie mają nic do tego - zostały postawione przed faktem dokonanym. Nie używaj też słów, jeśli nie rozumiesz ich znaczenia. Piszesz, że to kłamstwo - a to oznacza, że caly program jest fikcją. Moi sąsiedzi piec jakoś z tego programu wymienili, siostra także. Po prostu złapali się na dwa pierwsze nabory, gdzie pis jeszcze nie zdążył się wtrącić i spiepszyć.

 • 2018-07-18 10:51:27

  gość: ~Tomasz

  @~Pol
  Widocznie Twoi znajomi nie mieszkają zabytkowych kamienicach i nie starali się o zgody, które trwają miesiącami...

 • 2018-07-18 10:43:49

  gość: ~Jaroo

  Potwierdzam. Ochrona środowiska i gminy robią z nas D... Ja prawie rok czasu ganiałem o pozwolenia, projekty, walka z konserwatorem zabytków o pozwolenie postawienia komina + wentylacji. W końcu udało się złożyć wniosek i dowiaduje się nie dawno, że nie będzie dopłat bo zostały wstrzymane wszystkie dopłaty. Ja w tej sytuacji mam już gdzieś i chęć na wymianę pieca i zacznę palić w ziemię czym się da. Bo teraz węgiel kosztuje jakieś 800zł.,a ten lepszy ma kosztować ponad 1000zł. W swoim czadie pewnie znów zrobi się głośno w zimie o smogu i znajdą się dotacje, ale ja nie zamierzam w zimie wymieniać pieca... Więc przypuszczam, że dalej będziemy się truć.

 • 2018-07-18 11:43:40

  gość: ~anonim

  a ciekawe czy można będzie palić ekogroszkiem :) skoro zwykłym miałem i węglem nie. To co z ludzmi co założyli sobie piece z podajnikiem na elkogroszek. Muszą teraz specjalnie wymieniać bo sobie tak ktoś wymyślił.

 • 2018-07-19 16:53:06

  gość: ~Normalnie

  ostatnio dodany post

  @~anonim
  Dajcie spokój z tym węglem czy ekogroszkiem,
  Zamontowałem sobie powietrzną pompę ciepła i ma gdzieś pierdzielenie się z węglem i płacenie takich pieniędzy za tonę. Zima mnie kosztowała 2000 zł a teraz ciepła woda dziennie 1 zł. I nie interesuje mnie nic.

 • 2018-07-18 14:56:20

  gość: ~ja

  nie ma dotacji na wymianę pieców w Ząbkowicach dla osób, które poskładały wnioski w trzecim naborze, bo ......... urząd nie wysłał w terminie wniosków i ... o zgrozo wcześniej zakończono nabór bo .. tak

  maja w d...e ludzi

 • 2018-07-19 16:03:35

  gość: ~nieprawda

  @~ja
  No piszesz bzdury. WIOS wczesniej zakonczyl nabór. Termin przesunął o kilka miesiecy bo zamyka program. A nie dlatego, ze gmina zaspala czy cokolwiek. Nie wprowadzaj ludzi w blad.

REKLAMA