Express-Miejski.pl

Pracujmy krócej. Inspekcja pracy apeluje: pracodawcy skróćcie czas pracy podczas upałów!

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Pracodawcy - podczas upałów skróćcie czas pracy pracownikom - apeluje Główny Inspektor Pracy i przypomina pracodawcom o zapewnieniu bezpłatnych, zimnych napojów.

- Chrońmy zdrowie pracowników podczas upałów! - zaapelował Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Z uwagi na nadzwyczajną falę upałów zaapelował on do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Główny Inspektor Pracy przypomina też o obowiązku zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, a na otwartej przestrzeni 25 stopni Celsjusza. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Przy pracach brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika.

Upały w Polsce trwaja od wielu dni i jak prognozuje IMGW, upalne powietrze zwrotnikowe będzie się utrzymywać. Temperatura maksymalna w kraju wynosi od 28 do 32 st.; w kolejnych dniach ma wzrastać.

Kurier PAP - www.kurier.pap.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA