Express-Miejski.pl

Święto Trzech Króli wolne od pracy

The Journey of the Magi fot.: James Jacques Joseph Tissot

W tym roku po raz pierwszy od 50 lat Święto Objawienia, zwane także Świętem Trzech Króli, jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

Dzień Trzech Króli to chrześcijańskie święto obchodzone 6 stycznia na cześć trzech wschodnich mędrców, często nazywanych magami, przybyłych do Betlejem, aby oddać pokłony Jezusowi. Według Ewangeli Świętego Mateusza było to trzech mężczyzn przybyłych do Jerozolimy w poszukiwaniu króla, o którym powiedziała im przepowiednia.

Rokrocznie w Święto Trzech Króli parafian z kolędą odwiedzają księża. Po odwiedzinach, specjalnie do tego celu poświęconą kredą pisze się na drzwiach  wejściowych litery K+M+B (od imion mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar). Ponieważ wg. Kodeksu Prawa Kanonicznego jest to jedno ze świąt nakazanych, katolicy zobligowani są do uczestniczenia w tym dniu we Mszy Świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych.

W tym roku, pierwszy raz od 50 lat, Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Pomysłodawcą przywrócenia dnia wolnego był Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi. Pomysł narodził się w 2003 roku, najprawdopodobniej po pierwszej wizycie w szopce przed katedrą. W styczniu 2008 roku, kiedy większość w parlamencie miała Platforma Obywatelska, ogłosił swój plan i przedstawił projekt ustawy obywatelskiej.

Przez pół roku podpisało się pod nim 700 tys. osób z całej Polski, ale projekt przepadł w Sejmie w pierwszym czytaniu. Kropiwnicki nie poddał się. Zebrał ponad milion podpisów i znów poszedł do Sejmu. W lipcu 2009 roku projekt ustawy przepadł jednak po raz drugi. W 2010 roku ustawa trafiła pod obrady Sejmu po raz trzeci, ale już w innej formie. Przygotowali go posłowie PO. Zwolennicy dnia wolnego i Platforma utargowali coś za coś: w zamian za dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli znikła możliwość odbierania sobie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Dave

36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Święto Trzech Króli wolne od pracy

  2011-01-06 11:42:13

  Dave

  W tym roku po raz pierwszy od 60 lat Święto Objawienia, zwane także Świętem Trzech Króli, jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

 • 2011-01-06 16:06:14

  gość: ~algebra

  Wg mnie to 50 lat. Uzasadnienie:
  1960 - Likwidacja; autor: I sekretarz KC W. - Gomułka
  2010 - Wznowienie; autor: zdegradowany prezydent Łodzi, obecnie v-ce szef NBP ...
  c.b.d.o.

 • 2011-01-07 11:12:56

  gość: ~DJ GM

  więcej się świat nie dało zrobić?teraz jakie przywrócą? święto ziemniaka czy marchewki?

 • 2011-01-07 11:27:07

  gość: ~Jan

  A jakie byś chciał , może 22 - Lipca by Ci pasowało ? gościu DJ GM

 • 2011-01-07 11:40:36

  gość: ~Jan

  Pełna nazwa brzmi Święto Objawienia Pańskiego panie Dave, i tak należało napisać

 • 2011-01-07 11:43:04

  gość: ~Jan

  Pełna nazwa brzmi Święto Objawienia Pańskiego panie Dave, i tak należało napisać

 • 2011-01-07 11:43:05

  gość: ~Jan

  Pełna nazwa brzmi Święto Objawienia Pańskiego panie Dave, i tak należało napisać

 • 2011-01-08 20:45:26

  gość: ~Lot

  Czy to święto nazywamy tak czy inaczej wszyscy wiemy o co chodzi. Czy Ktoś może odpowiedzieć na pytanie , dlaczego je obchodzimy i chcemy obchodzić ( rzecz jasna nie wszyscy ) ?

 • 2011-01-09 06:44:33

  gość: ~Janek 56

  Jesteśmy taak bogatym i przepracowanym krajem że swięto powinno być co drugi dzień a w środku niedziela

 • 2011-01-09 10:15:41

  gość: ~Kilof

  Daj ludziom godziwe zarobki , a nie migaj się i nie mów , że bogactwo narodu zależy od ilości przepracowanych godzin . Na plantacjaach bawełny murzyni pracowali od rana do zmierzchu , bez świętowania :( , a z kasą nie wiedzieli co robić :)))) . I kto na tym korzystał ? . mamy tyle świąt co UE a PKB rośnie , tylko jak to się przekłada na przeciętnego Kowalskiego .

 • 2011-01-09 11:04:19

  gość: ~Janek 56

  Ja nie mam firmy i nie zatrudniam ludzi nie decyduje o zarobkach ale zapytaj tych co zatrudniają szczególnie przy produkcji to Ci powiedzą jakie mają tyły przez wolne dni.Dam Ci tylko przykład TOSHIBA bo tam pracowalem i słyszałem co nieco 8 lini produkcyjnch,każda linia po średnio 500 telewizorów na zmiane telewizor licze tylko po 1500 zł policz i co japoniec da Ci podwyżke podniesie place?

 • 2011-01-09 19:45:11

  gość: ~Kilof

  Pytałem czy ilość przepracowanych godzin świadczy o bogactwie narodu ?
  Czy Ty wogóle wiesz dlaczego zachodnie firmy przenoszone są do Polski ?
  Czy gdybyś miał wolne tylko w niedziele to miałbyś się lepiej ?
  Dlaczego prywaciarz zatrudnia każdego na najniższych stawkach ?
  Jak odpowiesz mi na te pytania , to pogadamy dalej i zrozumiesz , że to swieto jak wiele innych dni wolnych od pracy , w niczym nie doprowadzi do zuborzenia narodu .

 • 2011-01-09 20:11:19

  gość: ~gość

  Kilof bzdury piszesz aż wstyd. Zachęcam do nauki a później dopiero na forum. Każdy dzień wolny to strata dla gospodarki. Jeśli tego nie rozumiesz to już mi do nauki. Nie zmienia to faktu iż także lubię dni wolne. Aha pamiętaj, że pracując na godziny lub na akord nie masz płacone za dzień wolny, więc to także źle dla budżetu domowego.

 • 2011-01-09 23:35:14

  gość: ~XL

  Chyba , że patrzysz jako dawca pracy , w tym wypadku dla Ciebie nawet niedziele to
  za mało aby wydoić od pracownika jak najwięcej. Jeżeli Twoja nauka jest oparta na ekonomi to wytłumacz dlaczego płaci się jałmużnę , zamiast godziwe pensje. Skoro dbasz o gospodarkę to zadbaj o tego co ją nakręca , a nie traktuj podmiotowo. Przy dobrych zarobkach , żadna strata , chyba , że jesteś nie napasiony. Nauki pobrałeś ,ale te które są odpowiednie dla Ciebie i oparte na propagandzie komunistycznej , bazujące na patriotyźmie " Pomożecie ? - pomożemy " lub " Ojczyzna wzywa bo naród w potrzebie " Jak by tak było jak piszesz nikt by nie opuszczał kraju , bo miał by to wszystko na miejscu .

 • 2011-01-10 06:25:28

  gość: ~gość

  Ja nie opuszczam i nie narzekam. Jeśli jesteś niezaradny to twój problem a nie społeczeństwa.

 • 2011-01-10 08:18:38

  gość: ~XL

  Widzisz kolego okazałeś się egoistą , bo Ja , moje ego , mi się poszczęściło . Ja także nie opuszczam i jestem zadowolony , tylko ja w odróżnieniu od Ciebie widzę wszystkich i chciałbym , aby Im także było dobrze jak Tobie i mi . Jeżeli chodzi o dni wolne od pracy mówisz za wszystkich , a jeżeli chodzi o zarobki mówisz bo MI jest dobrze . Jedno twoje lakoniczne stwierdzenie mówi o Twojej szkole i nauce jaką pobierałeś i jesteś symbolem obecnej władzy " bo nam jest dobrze " . Uczyć to się bedziesz do końca życia , ale czy cokolwiek zrozumiesz to inna sprawa . Jeszcze jedno , do nauki poganiają zawsze Ci którzy mieli i mają problemy ze zrozumieniem czego kolwiek i kogo kolwiek.

 • 2011-01-10 07:29:39

  gość: ~Janek56

  Już Ci Kilof odpisuje jak ja to widze co nie znaczy że to jest dobrze i że tak ma być po to jest dyskusja na forum ale po 37 latach pracy mam swoje zdanie.Ilośc przepracowanych godz nie świadczy o bogactwie narodu ale sie do tego przyczynia,więcej wypracujesz więcej masz( mam tu na myśli pracowników zatrudnionych na stawke godz lub akord) bo tym na pensji zasadniczej obojętne.Zachodnie firmy przychodzą do Polski bo mają niesamowite ulgi i tanią siłe roboczą ale to już sprawa różnych niedorzecznych ustaw i przepisów, oczywiście zapomniano o nas tych co będa na te firmy pracować ale to pytanie już nie do mnie do rządzących,jako przykład gmina Kobierzyce jedna z najbogatszych w Polsce bo potrafiła ściągnąć inwestorów całe Biskupice.Oczywiście że chciałbym mieć też soboty wolne ale musiałbym w tygodniu odpowiednio zarobić żeby w sobote nie robić.A to że prywaciarz zatrudnia na najniższych stawkach( kapitalizm) bo prawo mu na to zezwala, taka najniższa krajowa my tego nie zmienimy. Święta nie przyczynią sie do zuborzenie narodu ale też nie przyczynią sie do wzbogacenia.

 • 2011-01-10 09:22:52

  gość: ~XL

  Kilof ma w zupełności rację , zrozum jedną zasadnczą kwestię i marazm jaki ogarnoł nasz naród przez kolejne ekipy rządzące. Prawie wszystkie ugrupowania polityczne byly przy sterach władzy , a naród je zmienia dlaczego ,bo nie dbają o Ciebie o mnie i o nas wszystkch . Co Ci bedę pisał sam widzisz i oglądasz.
  Punktem wyjścia jest solidna uczciwa praca i w zamian adekwatna zapłata , nie jałmużna. Potraktowałem Ciebie jak przetsiębiorcę , bo zaczołeś mówić ich językiem
  " do roboty , do roboty chłopie złoty " . Sytuacja w chwili obecnej jest taka , że więcej się możesz napracować i ta jałmużna jest ociupinkę większa. Ludzie robią bo muszą z czegoś żyć. Bogaty biednego nigdy nie zrozumie . Powidz czy pracodawcy odpowiednio gratyfikuja kiedy pracujesz w soboty wolne od pracy , w niedziele i święta , oraz w godzinach nocnych , czy masz płacone odpowiednio godziny nadliczbowe Czy masz płacone szkodliwe , uciążliwe , lub warunki niebezpieczne ? ( pracując przy telewizoarch takowe chyba zachodzi )
  Kolego jeżli kolejne rządy nie zadbają o swoich obywateli , to nie zwalaj na kapitalistów najniższe stawki wyjściowe . Powidz mi ile traci i stracilo państwo tylko na tym , że nie mają kas fiskalnych prywatne gabinety lekarskie , prawnicy , a nawet jak piszesz księża . A larum wielkie bo naród chce święta Trzech Króli , które było tradycją jak inne św. Za komuny miałeś soboty pracujące i co trzecia niedziela ,to była niedzielą Czynu Partyjnego i co dorobiłeś się jak widać , garba i żylaków na kręgosłupie . Zamień się stołkami i wynagrodzeniem z takim co jest przeciw dnią wolnym od pracy a zobaczysz co będzie . Punk widzenia zależy od stołka na którym zasiadamy. Reasumując , z chęcią pracujesz tam gdzie dobrze płacą i masz szacunek. Nie myl ściągania inwstorów z dobrymi zarobkami . Radość z tego może być tylko taka , że zamiast bezrobocia mamy stawki głodowe ( na przetrwanie ) i wskaźniki się zmiejszają z czego dumne są Urzędy Pracy .

 • 2011-01-10 09:42:02

  gość: ~abc

  oooo a tutaj jestes juz jako XL :) rozmiar sie zgadza a na dodatek sam sobie odpisuje :) masz chlopie zajawke

 • 2011-01-10 10:44:46

  gość: ~janek56

  Nie jestem przedsiębiorcą i nikogo do roboty nie gonie, jest demokracja chcesz pracujesz masz, nie chcesz nie pracujesz nie masz,piszesz że więcej nie możesz napracować a kto Ci broni.A kapitalizm ma to do siebie że są bogaci i biedni i bardzo biedni tak było i będzie my tego nie zmienimy .Mam dzieci na wyspach żyją na średnim poziomie ,syn ma małą własną firme jednoosobową pracuje sam ale dla niego wolna sobota to strata,córka po farmacji pracuje w aptece za połowe tego co angol ale nie narzeka twierdzi pracujesz masz. A jeśli chodzi o komune nie tęsknie za nią ale nie było takiego bezrobocia byłem młodym żonkisiem stać mnie było na meble na wakacje na przedszkole na szkole dla dzieci, chciałeś pracować możliwości nieograniczone,a czy ktoś sie pytał narodu czy chce św Trzech Kroli poczytaj sądaże to sie dowiesz większość była przeciw bo naród też umie liczyć,tylko jest tak jak piszesz rząd nie dba o swoich obywateli tylko o własną d--e może któreś pokolenie to zmieni my nie

 • 2011-01-10 11:12:10

  gość: ~XL

  Pisałem , że więcej się możesz napracować , a nie że nie możesz . O to w tym wszystkim chodzi , jest Święto kto chce niech pracuje , kto nie to nie pracuje . Przecież jak szkoda Ci grosza , u prywaciarza możesz nawet pracować w niedzilę , nikt Ci nie zabroni - demokracja . Znam takich co działki uprawiają w niedzielę ich sprawa . Tylko jak jest ustawowo to inna broszka . W którymś z watków pisałeś , że pracujesz po kilkanaście godzin tzn. chcesz więc sie ciesz ( a możesz odmówic ) . A czy ktoś pytał narodu czy chce wogóle jakich kolwiek świąt i tu sie z tobą absolutnie zgadzam. Jak kalkulujesz , po ilu latach ciągłej pracy my jako siła robocza wyjdziemy na prostą i będzie super . Jak tęsknisz za komuną , zapraszam na Kubę tam się możesz odkuć i powspominać jak było klawo , a może wygodnie i dlatego padła na pyszczek. Nie chcesz dni wolnych od pracy ? to poproś kapitalizm o uczciwą zapłatę , to dzieci bedziesz miał na miejscu .

 • 2011-01-10 11:57:09

  janek56

  Napisze inaczej bo dyskusja schodzi czuje na zły tor.Na to co mam pracowałem 37 lat i pracuje nadal nie narzekam ustąpił bym miejsca młodszym ale nie mam takiej możliwości,bo na emerytury powinno sie przechodzić po jakimś okresie pracy a nie ze względu na wiek. Zauważyłem że teraz młodzi idąc do pracy oczekują cudów ale zwróć uwage że zaraz po ślubie jakie kupują np auta, lepsze niż sąsiad a co, meble lepsze niż koleżanka a co, telewizor plazma 40" a co, nabiorą kredytów a póżniej niestarcza na papu i tu pretensje do całego świata, zarobki głodowe na opłaty mało ,a sobota wolna mi sie należy bo musze odpocząć po całym tygodniu 5 dniowej pracy,i prawda jest taka że jak chcesz pracować i do czegoś dojść to możesz tylko trzeba chcieć a nie biadolić i trochę oszczędniej żyć podam przykład z mojej klatki młodzi co sobote do kina do Wrocka jeżdzą 70 dych jeden wyjazd a psioczą na rząd ile wejdzie gdzie tu logika a dzieci nie chce na miejscu myśle o wyjezdzie tam do nich

 • 2011-01-10 12:21:26

  gość: ~XL

  Aby dojść do czegoś same chęci nie wystarczą . Taki sposób myslenia był dobry no 15 lat w stecz. Blisko niemiaszki , kapusta po przeliczeniu konkretna . Zrozum, co z tego , że Ty chcesz , natryrasz sie jak głupi za psi pieniądz. Przecież nie jesteś niezniszczalny. Zwróć uwage ilu dobrych fachowców wyjechało , oni chceli dojść do czegoś , ale wyjechali , a dlaczego ? odpowiedz sobie sam . Łatwy dostęp do kredytów wykańcza nie tylko mlodych ale i starch . Chęć posiadania bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i zdolnościami finansowymi . Z jednej strony święto be , a z drugiej emerytura po jakimś okresie czasu , bez wzgledu na wiek. Co da Państwu wiecej strat , ta emerytura, czy Święto Trzech Kkróli , które jest tylko raz w roku .
  Co Ci da ten wyjazd do dzieci , chyba żeby Je zdłować .

 • 2011-01-10 14:38:55

  janek56

  Jak ktoś nie ma chęci to żebyś mu na tacy podał i tak bedzie zle,tyrałem mam co mam jestem zadowolony .Emerytura, mało by było 40 lat pracy ,65 chcą przedłużyć do 67 niewiem ile Ty masz lat ale jak dojdziesz do mojego wieku to mogą przedłużyć do 75 i nie kazdy doczeka.Czep sie tych młodych emerytów uprzywilejowanych co teraz żyją na nasz koszt czy oni zapracowali sobie a jeszce blokują etaty bo im mało, a Ty mi sugerujesz że ja mam jeszcze na nich pracować,piszesz o stratach państwa a zasiłki dla młodych to nie strata ja chce im miejsca ustąpić niech pracują a nie narzekają .A wyjazd do dzieci da mi to że nie będe słuchał tych nieuzasadnionych narzekań i wnuki przypilnuje

  Miło było ale pora skończyć tą dyskusje bo widze że wspólnego mianownika nie znajdziemy każdy ma swoje racje pozdrawiam

 • 2011-01-10 15:09:46

  gość: ~Marek Ciapka

  janek56 bo z racją jest jak z d**ą - każdy ma własną!

 • 2011-01-10 17:49:29

  gość: ~XL

  Janek jak to jest raz masz IP przy Niku drugi raz nie ma . Może to znowu ktoś od Kilofa podszywa się za Ciebie , jak to pisze ząbkowiczanka , kiedy nie mogła dać dadku na Orkiestrę . Na wyspy wyjeżdzasz , a gdzie ta imprezka na działkach . Marek widziałem kupował ostatnio swojską i karczek .

 • 2011-01-10 17:55:00

  gość: ~Marek Ciapka

  I sam musiałem obalić, a się odchudzam!

 • 2011-01-10 18:13:05

  gość: ~XL

  Na wyspach jadło jest obrzydliwe , gdyby nie polskie sklepy to makabra. Janek nie wyrobisz.

 • 2011-01-10 18:16:18

  janek56

  Biore ze sobą żone kuchareczke na 102

 • 2011-01-10 18:34:25

  gość: ~XL

  To Ci zazdroszczę . Moja siedzi w Dubaju 15 lat i ciągle mówi , że już wraca . Może potrzebujecie bagażowego :)))

 • 2011-01-10 19:05:29

  janek56

  Tak mysle że jak tam sie narobie to mi bedzie trzeba noszowego

 • 2011-01-10 19:08:59

  gość: ~XL

  Bywaj , służba nie dróżba . Czas na pracę .

 • 2011-01-10 21:09:01

  gość: ~gość z kosmosu

  ostatnio dodany post

  Na Wyspach jest jeszcze Lidl z w miarę dobrym jedzeniem.

 • 2011-01-10 18:10:08

  janek56

  XL nie pękaj imprezka bedzie na XXXXXXXXL skocze tylko na miesiac góra trzy zarobie na jakiegoś LEXUSA i wracam spoko nie wycofuje sie

 • 2011-01-09 21:00:37

  gość: ~gość z kosmosu

  Janek o czym Ty piszesz??? W zamian za to Święto zabrali dni wolne w przypadkach , gdy Święto wypada w weekend. Także pracownicy stracili na tym. Ale tak to jest jak jest się laikiem i tylko katolików chce się dojechać.

 • 2011-01-10 18:07:47

  gość: ~mła

  Nie w weekend tylko w sobote!!!

 • 2011-01-10 21:07:52

  gość: ~gość z kosmosu

  No rzeczywiście. Masz rację .Dzięki za uściślenie.

REKLAMA