Express-Miejski.pl

Związek Miast Polskich chce zmian w modelu wynagradzania burmistrzów i wójtów

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

11,5 tys. zł wynagrodzenia zasadniczego, dodatek funkcyjny w wysokości 455 zł i nagroda roczna – ZMP chce, by tak wyglądały zarobki wójta gminy liczącej do 15 tys. osób.

Związek Miast Polskich chce nowego modelu wynagradzania wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków. Swoje propozycje przedstawili w projekcie nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych.

Samorządowcy chcą, by wysokość wynagrodzenia zasadniczego wójtów, burmistrzów, prezydentów miast była uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położona jest dana jednostka samorządu. Zaproponowali, by była to 2,5-krotność przeciętnej płacy (poza woj. mazowieckim, dla którego przyjęto wskaźnik w wysokości 2,2).

To oznacza, że samo wynagrodzenie zasadnicze wójta, burmistrza czy prezydenta wynosiłoby od 9,1 tys. zł w woj. warmińsko-mazurskim do 11,5 tys. zł na Mazowszu.

Projekt ZMP przewiduje uregulowanie w ustawie również procentowej wysokości dodatku funkcyjnego. Miałby być zróżnicowany w zależności od wielkości JST. W gminach do 15 tys. mieszkańców byłoby to 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego, w tych liczących od 15 do 100 tys. – 10 proc., a powyżej 100 tys. – 15 proc. Wyższy miałby być w miastach na prawach powiatu – w tych obejmujących do 300 tys. mieszkańców – 40 proc., a powyżej 300 tys. – 50 proc. Prezydentowi Warszawy miałby przysługiwać dodatek funkcyjny w wysokości 55 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Wójtowie mniejszych gmin mogliby więc liczyć na dodatek rzędu 455 - 574 zł, a w większych byłoby to od 910 do 1148 zł. W gminach powyżej 100 tys. mieszkańców dodatek funkcyjny wynosiłby nawet 1722 zł, a w miastach na prawach powiatu nawet 4593 zł. Dla starosty ZMP przewidziało dodatek w wysokości od 5 do 15 proc. w zależności od liczby mieszkańców.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego podlegałaby corocznej aktualizacji.

W myśl projektu radni ustalaliby wysokość dodatku specjalnego i nagrody rocznej. Ta ostatnia miałaby też być powiązana z wielkością zarządzanej JST. Dla stanowiska wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w gminie byłoby to od 50 do 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego; w miastach na prawach powiatu: od 50 do 200 proc. Dla stanowiska starosty miałoby to być od 50 do 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, przekazał w środę projekt nowelizacji na ręce Pawła Szefernakera, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. - Będzie trzeba odnieść się do konkretów, po tym jak projekt zostanie przeanalizowany – skomentował wiceminister.

Kurier PAP - www.kurier.pap.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Związek Miast Polskich chce zmian w modelu wynagradzania burmistrzów i wójtów

  2019-02-06 16:47:18

  gość: ~Kasjer

  Najlepiej po 10 worków każdemu, tych samych banknotów.

 • 2019-02-06 18:58:00

  gość: ~bardzianin

  @~Kasjer A kto takiemu burmistrzowi karze być nim,jak mało to szukać można na wolnym rynku lepszej posady.

 • 2019-02-06 19:07:48

  gość: ~zet

  @~bardzianin
  tiaa, zapomnij , a co oni innego potrafią

 • 2019-02-06 19:24:21

  gość: ~Cytat

  "Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć nie dając w zamian nic" – ~ Józef Piłsudski

 • 2019-02-06 19:49:55

  gość: ~Julek

  @~Cytat
  Naczelnik poza tym ze był prawdziwym mężem stanu to rowniez wizjnorem ale żeby przewidzieć kogoś takiego darmozjada w polityce jak nasz Krzysztof Budowniczy no to przebił Nostradomusa

 • 2019-02-07 07:29:07

  gość: ~xxxx

  @~Cytat
  Piłsudski pisał sam o sobie bo przecież sam był politykiem.

 • 2019-02-07 02:20:35

  gość: ~Karju

  Kanclerz Merkel stwierdziła, że między Niemcami a Japonią leży jedynie Rosja. "

  To oznacza ,że kurek z pieniędzmi UE będzie dla Polski zakręcony staniemy się biednym Niemieckim =UE landem .
  Nie będzie pieniędzy na inwestycje ustawiane przetargi przez wójtów -burmistrzów urzędników itp.
  W Polsce panuje bezprawie nie jest przeszczekana praworządność ludzie sprawujący władzę żyją w luksusie kosztem społeczeństwa i Związek Miast Polskich chce zmian w modelu wynagradzania burmistrzów i wójtów
  bo nie będzie już kopertówek a oni za tę skromną pensyjkę nie wyżyją więc ustawowo chcą sobie zapewnić wysokie wynagrodzenia .

 • 2019-02-07 10:06:05

  gość: ~invictus

  Szkoda gadać, ci wójtowie i burmistrzowie mają nienormowany czas pracy, która polega na uśmiechaniu się do zdjęć, wystąpień i składaniu podpisów. Pełną odpowiedzialność za dokumentację i tak ponoszą pracownicy, którzy te dokumenty przygotowują i zawsze wina idzie na nich. To oni powinni zarabiać więcej kosztem wynagrodzeń tych wójtów i burmistrzów. Funkcja wizerunkowa i tyle

 • 2019-02-07 11:19:20

  gość: ~mieszkaniec

  A czy nie lepiej by było uzależnić wynagrodzenie od stanu inwestycji , stanu finansów , średniego wynagrodzenia w danej gminie , oraz o pozostałe wskażniki które plasują gminę na wysokim poziomie wśród rankingów .
  Bo dlaczego nieudacznik który nie realizuje zadań które mają służyć społeczeństwu a do tego zadłuża gminę ma zarabiać tyle samo co ten który jest jego odwrotnością .
  Jak można uzależniać wynagrodzenie tylko od przeciętnego wynagrodzenia a gdzie zasada jaka praca taka płaca.

 • 2019-02-07 12:05:31

  gość: ~Ciepłowody

  @~mieszkaniec

  Jakby patrzeć na inwestycje, to Białkowski zarabiałby najniższą krajową :)

 • 2019-02-07 12:37:52

  gość: ~aaaa

  Niepoważne te stawki. Co najwyżej powinni zarabiać średnią jaka jest w gminie/powiecie, może wtedy zrozumieliby problemy zwykłych ludzi...

 • 2019-02-07 13:47:13

  gość: ~Tamida

  Po pierwszej kadencji wójt -burmistrz staje się milionerem takie dochody mają z kopertówki budują wille kupują nieruchomości złoto bo u nas w Polsce panuje bezprawie Rady Miast Gmin nie kontrolują wójtów burmistrzów powstają kliki robi się fikcyjne inwestycje a miliardy środków z UE nie są rozliczane księgowość jest fikcyjna .
  Niema kontroli dochodów i wydatków czy radny bez wykształcenia ekonomicznego zasiadający w komisji rewizyjnej będzie umiał przeprowadzić kontrolę ?
  Zamiast środki przeznaczać na tworzenie miejsc pracy to wójtowie burmistrzowie wolą robić kosztorysy projekty remontować drogi chodniki parki itp. bo z takich inwestycji są kopertówki -kanapki -dokumenty szeleszczące .
  Miasta Gminy są zadłużone a władze nie potrafiła wykorzystać pieniędzy UE do dostosowania się do norm UE i niedługo przyjdzie nam płacić kary do UE 2020r

  Jak wójtom burmistrzom mało pieniędzy to niech założą własne firmy i niech zarabiają miliony.

 • 2019-02-07 19:04:06

  gość: ~taki tam

  czy jakakolwiek komisja zbadała i przeanalizowała budowę tych ścieżek rowerowych w Górach bardzkich?????tam można było przytulić niezłe boki,wystarczyło wystawić faktury na niezrobione rzeczy zawyżone ilości kruszywa widziałem te prace,,,ale te pieniądze są obłędnie wysokie,znajomy przedsiębiorca powiedział,że zrobił by to za pół ceny,,jak to robi niezagrożony monopolista z Barda zaprzyjażniony z carem

 • 2019-02-07 20:29:24

  gość: ~Julek Sałata

  @~taki tam
  nie jestem pewien ale ścieżki rowerowe robiła firma z KŁODZKA .To można ustalic w Rajsztagu bez problemu.Przy tych pracach ,piszę oczywiście o tych scieżkach na terenie mi pobliskim nigdy nie widziałem pracowników Naszego Złotego Chłopca , co oczywiście nie wyklucza podwykonawcy "słupa",czego przykładem była Haupstrasse i Banhofstrasse

 • 2019-02-23 19:10:29

  gość: ~nortonfinance2017

  ostatnio dodany post

  Czy jesteś poddany kontroli długu lub administracji? Jesteś na czarnej liście? Czy nie radzisz sobie z miesięcznymi płatnościami? Czy chcesz kupić kredyt na dom, samochód lub firmę, ale jesteś pod nadzorem lub administracją długu? Jeśli odpowiedziałeś TAK na którekolwiek z moich pytań? Prosimy o kontakt poprzez e-mail: nortonfinance2017@gmail.com

REKLAMA