Express-Miejski.pl

Na jakie cele można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

zdjęcie ilustracyjne fot.: stock.adobe.com

Posiadasz więcej niż jedno zobowiązanie kredytowe i spłacanie dwóch różnych rat staje się dla Ciebie męczące?

W takiej sytuacji wiele osób sięga po kredyt konsolidacyjny, który pozwala połączyć oba kredyty w jeden. Jak to możliwe? Na czym dokładnie polega ten produkt bankowy i kiedy można z niego skorzystać? Kredyt konsolidacyjny - co to jest?

Kredyt konsolidacyjny zwany też konsolidacją kredytów to po prostu połączenie dotychczasowych zobowiązań finansowych w jedno. Oznacza to więc, że wszystkie raty, które dotąd spłacaliśmy oddzielnie, możemy połączyć w jedną. Dzięki temu zniknie obawa, że zapomnimy o uiszczeniu danej raty. Takie rozwiązanie pozwala też nieco odciążyć domowy budżet, gdyż konsolidacja kredytu umożliwia nam wydłużenie okresu kredytowego, a co za tym idzie, zmniejszenie wysokości łącznej raty. W miesięcznym rozliczeniu będziemy zatem płacić mniej niż dotychczas, jednak spłata całości zobowiązania wydłuży się w czasie.

Kredyt konsolidacyjny - rodzaje

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na dwa rodzaje: gotówkowe i kredytowe. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy dotyczy zadłużeń, które już zaciągnęliśmy. To rozwiązanie najprostsze do uzyskania, choć w praktyce zazwyczaj okazuje się droższe. Aby ubiegać się o przyznanie takiego kredytu wystarczy zazwyczaj posiadanie zdolności kredytowej. Bank zweryfikuje zatem naszą tożsamość, zaświadczenie o dochodach, a także umowy kredytowe, które dotąd zawarliśmy. Maksymalny okres spłaty sięga w tym przypadku najczęściej 10 lat.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny stawia przed kredytobiorcami już znacznie więcej wymagań. Podstawowe z nich dotyczy posiadania na własność nieruchomości. Zabezpieczenie tego rodzaju może także dotyczyć nieruchomości osoby poręczającej. Ten rodzaj kredytu pozwala za to na długi okres spłaty, sięgający nawet 25 lat.

Na co można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Najlepszy kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie różnych zobowiązań: kredytu samochodowego, kredytu gotówkowego, bieżących zadłużeń czy nawet zadłużeń z kart kredytowych. Jeżeli się na niego zdecydujemy to wybrany bank przejmie nasz obowiązek spłat. Dlaczego? Nie ma bowiem takiej możliwości, że otrzymamy kwotę do ręki w celu samodzielnego uregulowania długów.

Kredyt konsolidacyjny - za i przeciw

Najistotniejsza zaleta kredytu konsolidacyjnego dotyczy niższej wysokości miesięcznej raty w porównaniu do łącznej sumy dotychczasowych zobowiązań finansowych. W ten sposób możemy poradzić sobie ze spłatą kredytów, o ile przytłoczyła nas ilość bądź wielkość rat. To jednocześnie bardzo duża wygoda. Nie musimy już pamiętać o kolejnych terminach spłaty, ponieważ to zadanie wykona za nas wybrany bank. Ponadto, decydując się na kredyt konsolidacyjny, często zyskujemy możliwość pożyczenia dodatkowej kwoty, którą możemy wydać na cel niezwiązany z konsolidacją. Kwota takiej pożyczki wynosi zazwyczaj do 10% wartości kredytu. Zdarza się także, że konsolidacja pozwoli na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w momencie, gdy obowiązują niższe stopy procentowe niż, gdy podpisywaliśmy umowy dotyczące naszych zobowiązań.

Konsolidacja kredytu to rozwiązanie, które ma również pewne wady. Co się do nich zalicza? Na pewno będzie to wydłużenie czasu spłaty, co oznacza, że konieczne będzie utrzymanie dłuższej relacji z bankiem, a także poniesienie dodatkowych kosztów. Należy do nich, chociażby prowizja za udzielenie kredytu. W przypadku kredytu zabezpieczonego hipoteką należy uwzględnić też opłatę za ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego.

Kto może otrzymać skonsolidowany kredyt?

Zależy to przede wszystkim od zdolności kredytowej. Aby bank mógł ją wyznaczyć, musi posiadać informacje dotyczące wszystkich dotychczasowych zadłużeń oraz naszych zarobków. Konieczne będzie zatem przedstawienie licznych dokumentów. Warto pamiętać, że ostateczna decyzja jest po stronie banku.

Konsolidacja kredytów to rozwiązanie, które może okazać się pomocne w sytuacji, gdy mamy więcej niż jedno zadłużenie. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, przyjrzymy się poszczególnym kosztom, które musimy ponieść.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA