Express-Miejski.pl

Sofa ogrodowa – najlepsze dopełnienie aranżacji tarasu

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Coraz więcej osób traktuje ogród jak przedłużenie tarasu i stara się uczynić tę przestrzeń przyjaznym miejscem do wypoczynku dla całej rodziny.

Pomogą w tym nie tylko rośliny, ale także odpowiednio dobrane meble. Wśród nich szczególnym powodzeniem cieszą się sofy ogrodowe, które pod względem dostępnych modeli, estetyki wykonania i jakości wcale nie ustępują narożnikom wybieranym do salonów.

  1. Czym kierować się przy wyborze sofy ogrodowej?
  2. Meble na taras – z czego powinny być wykonane?
  3. Odpowiedni rozmiar sofy na taras
  4. Sofa ogrodowa... a może narożnik?

W letnie dni taras często staje się centrum rodzinnego i towarzyskiego życia – to na nim domownicy odpoczywają popołudniami i organizują przyjęcia w gronie znajomych. Istotne staje się wówczas jego wyposażenie – coraz więcej nowoczesnych projektów domów uwzględnia takie elementy jak kominek zewnętrzny lub zadaszenie nad tarasem, a producenci mebli stale powiększają swoją ofertę sof, hamaków oraz krzeseł i stołów ogrodowych.

1. Czym kierować się przy wyborze sofy ogrodowej?
Aranżacja tarasu wcale nie jest łatwiejsza, niż urządzenie wnętrza domu, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które zadecydują o wyglądzie i funkcjonalności przestrzeni. Pierwszym, na co zwrócą uwagę klienci przeglądający ofertę sof ogrodowych, jest z pewnością ich stylistyka. Producenci proponują coraz więcej modeli – od lekkich, ażurowych konstrukcji, aż po komfortowe sofy przypominające wielkie kosze. Wielu klientów dba, by meble ogrodowe współgrały z charakterem całego domu i skłaniają się ku określonej stylistyce: klasycznej, nowoczesnej lub bardziej rustykalnej. Jednak oprócz kwestii estetycznych istotne jest dopasowanie rozmiaru oraz materiału, z jakiego wykonano mebel.

2. Meble na taras – z czego powinny być wykonane?

Sofa ogrodowa musi sprawdzić się w trudnych warunkach – mebel jest narażony na działanie wysokiej temperatury, słońca, a czasem nawet deszczu. W związku z tym istotna jest jakość materiału, z jakiego został wykonany oraz jego odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. Meble na taras bardzo często powstają z technorattanu – odznacza się wytrzymałością, imituje wyglądem naturalną plecionkę oraz nie wymaga pielęgnacji. Jest bardzo lubiany i często wybierany zarówno przez producentów, jak i klientów. Alternatywę mogą stanowić sofy ogrodowe wykonane z drewna lub naturalnego rattanu. Spodobają się zwłaszcza wielbicielom rustykalnych aranżacji, ale wymagają więcej uwagi. Aby utrzymać je w dobrym stanie, drewno musi być regularnie czyszczone i konserwowane, a rattan chowany na czas mrozów w ciepłe i suche miejsce.

3. Odpowiedni rozmiar sofy na taras

Wybór ilości i wielkości mebli ogrodowych jest podyktowany przede wszystkim ilością wolnej przestrzeni. Za najwygodniejsze uważane są sofy trzyosobowe, które nie tylko pomieszczą domowników lub gości, ale pozwolą również położyć się na świeżym powietrzu. Jeśli z powodu ograniczonego metrażu tarasu decydujemy się na krótszą sofę, warto dokupić dodatkowy fotel lub zdecydować się na dwie mniejsze kanapy ustawione naprzeciwko siebie.

4. Sofa ogrodowa... a może narożnik?

Duża rodzina może potrzebować więcej miejsc siedzących na tarasie i korzystnym rozwiązaniem może okazać się wybór narożnika zamiast sofy ogrodowej. Pomieści on nawet do pięciu osób i w ten sposób ograniczy potrzebę dokupienia kolejnych mebli. Narożnik zapewni komfort niezależnie, czy będziemy chcieli odpoczywać w pozycji siedzącej czy leżącej. Jednak daje zdecydowanie mniejszą swobodę podczas aranżacji i jeśli lubimy zmieniać układ mebli, lepiej zdecydować się na klasyczną sofę.

mat. sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA