Express-Miejski.pl

Projekty domów do 200 tys. zł. Doskonała alternatywna dla mieszkania w bloku

Domywstylu.pl fot.: mp

Bez wątpienia budowa domu pociąga za sobą duże koszty. Nie musi jednak oznaczać zaciągania wieloletniego kredytu. 

Podejmując racjonalne decyzje naprawdę istnieje możliwość wybudowania domu wg zaplanowanego budżetu. Podpowiadamy zatem na co zwrócić uwagę, aby faktycznie zmieścić się budżecie w wysokości 200 tysięcy złotych. Wyjaśniamy, dlaczego inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu, a nie zakup mieszkania.

Dom w cenie mieszkania

W ostatnim czasie koszty zakupu mieszkania znacznie wzrosły. Cena 1 m2 lokalu mieszkalnego zaczęła nawet przewyższać koszt budowy 1 m2 domu wolnostojącego. Na rynku wtórnym brakuje mieszkań, których koszt nie przewyższałby 200 tys. zł. Z uwagi na to inwestorzy coraz chętniej zaczęli podejmować decyzję o budowie domu.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie runku, w ofercie projektowej zaczęło pojawiać się coraz więcej niewielkich domów o prostej bryle z dwuspadowym dachem. Koszt budowy tego typu domu jest porównywalny z kosztem zakupu mieszkania. Za decyzją o budowie przemawia oczywiście wiele innych czynników. Własny dom to ogromny komfort użytkowania oraz większa prywatność bez sąsiadów za ścianą. To również własne podwórko, ogród czy taras, z których można korzystać bez konieczności wyjazdu za miasto

Ciasny, ale własny

Z miesiąca na miesiąc coraz trudniej uzyskać jest kredyt hipoteczny. Mniejsza zdolność kredytowa oraz niższy wkład własny w ogromnym stopniu ograniczają wielkość zaciągniętego kredytu. Ograniczony budżet wiąże się z zakupem mniejszej działki, co będzie skutkowało z budową małego domu.

Rosnąca popularność budowy domów do 200 tys. zł wynika również ze zmiany nastawienia samych inwestorów. Stają się oni bardziej praktyczni. Decydują się na domy, których koszt późniejszego utrzymania nie będzie zbyt wysoki. Mniejszy dom to również mniejsza powierzchnia do sprzątania, a więcej wolnego czasu dla rodziny i na własne przyjemności.

Małe i tanie domy do 200 tys. Zł, których projekty oferuje biuro projektowe DOMY w stylu są najbardziej popularne wśród par na dorobku, które w najbliższych latach nie planują powiększenia rodziny oraz wśród młodych małżeństw z ograniczonym budżetem. Na niewielkie domy decydują się również seniorzy, którzy marzą o spokojnej emeryturze. 

Prostota kluczem do sukcesu

Wśród projektów domów do 200 tys. zł najczęściej odnaleźć można projekty o powierzchni do 100 m². Charakteryzują się idealnie zoptymalizowanym układem funkcjonalnym. Pomimo ograniczonej powierzchni użytkowej dzięki zastosowaniu wielu praktycznych rozwiązań, mieszkańcy mają dużą swobodę i komfort użytkowania. Otwarta przestrzeń dzienna, która pojawia się w większości projektów optycznie powiększa wnętrze nadając jej przestronności.

Domy do 200 tys. zł charakteryzują się prostą bryłą i brakiem zbędnych detali architektonicznych. Najczęściej przykryte są dwu- lub czterospadowym dachem. Prosta bryła nie musi być jednak nudna. Rozważnie dobrane detale elewacyjne nadadzą domowi unikalnego charakteru, a oryginalny ogród dodatkowo podniesie walory estetyczne domu.

Czy da się obniżyć koszty budowy domu?

Tak! Ta sama inwestycja realizowana przez dwóch różnych inwestorów może mieć zupełnie inny budżet. Należy jednak stosować się do najważniejszej zasady: Im prościej, tym lepiej. Niewielki dom o prostej bryle i umiejętnie opracowany kosztorys będą kluczem do sukcesu. Podpowiadamy zatem z czego należy zrezygnować, aby dom do 200 tys. zł był rzeczywistością, a nie tylko marzeniem:

- wielospadowy dach o wielu skomplikowanych połaciach;

- podpiwniczenie;

- zbędne detale architektoniczne, takie jak: balkony, duże tarasy, lukarny, wykusze;

- panoramiczne przeszklenia;

- elementy projektowe wymagające wykonania na indywidualne zamówienie.

Jak widać na powyższych przykładach zamiast mieszkania w bloku można wybudować piękny dom pod miastem. Czy jest coś piękniejszego niż odpoczynek po pracy we własnym ogrodzie? Warto więc śledzić trendy budowlane i nie przegapić szansy na budowę wymarzonego domu. 

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA