Express-Miejski.pl

Gdzie znaleźć opiekunkę do osoby starszej?

zdjęcie ilustracyjne fot.: Adobe Stock

Co prawda polskie społeczeństwo nie jest jeszcze tak stare jak np. niemieckie, ale jednak także u nas proces ten postępuje szybko. 

Już dzisiaj wiek statystycznego Polaka to ponad 42 lata. Z roku na rok rośnie liczba osób powyżej 60 roku życia. Niestety nie wszystkie z nich cieszą się dobrym zdrowiem i są w pełni samodzielne. W przypadku gdy tak nie jest konieczna jest czasowa lub stałą pomoc. Gdzie jej szukać?

Opiekunka do osoby starszej to coraz bardziej poszukiwany zawód także w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, bowiem liczba miejsc w publicznych domach seniora jest bardzo mała, a okres oczekiwania na miejsce może wynosić nawet kilka lat. Oczywiście do dyspozycji mamy także prywatne domy seniora, jednak ich koszt waha się od 3 do ponad 4 tys. zł za miesiąc. Dodatkowo domy seniora mają kilka minusów, których nie ma wynajęcie opiekunki seniora. Chodzi tu głównie o konieczność przeprowadzki, często w dalsze rejony kraju. Wiąże się to ze zmianą otoczenia dla seniora, co może niekorzystnie wpłynąć na jego samopoczucie i dobrostan. To także odseparowanie od rodziny i bliskich, którzy nie będą mogli odwiedzać danej osoby już tak często, jak miało to miejsce gdy mieszkała w swoim mieszkaniu.

Zatrudnienie opiekunki zapobiega powyższym problemom, bowiem zazwyczaj mieszka ona wraz z seniorem w jego domu, czy mieszkaniu. Tak więc znika czynnik zmiany miejsca zamieszkania. Kolejnym plusem jest to, że indywidualna opiekunka w 100% zajmuje się tylko jedną osobą, podczas gdy w domach seniora na jednego pracownika przypada często nawet kilkunastu podopiecznych. W takich warunkach trudno o zaspokojenie wszelkich potrzeb starszych osób, w tym zapewnienia indywidualnego i podmiotowego podejścia do danej osoby. Ważne jest aby opiekunka pochodziła ze sprawdzonego źródła np. agencji opiekunek, takiej jak Veritas Polska, która od lat zajmuje się usługami opiekuńczymi na terenie Polski. Jeśli chodzi o koszty opieki nad seniorem, to można je oszacować używając kalkulatora na stronie: veritas-polska.pl/wycena [KLIK].

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA