Express-Miejski.pl

Nasze zespoły na liście przebojów ludowych Polskiego Radia Wrocław

Harnasie fot.: prw.pl

Zapraszamy do oddawania głosów na nasze lokalne zespoły ludowe, które walczą o zwycięstwo w Zimowej Edycji Listy Ludowych Zespołów Radia Wrocław.

Finał Edycji Zimowej coraz bliżej. Ukształtowała się grupa liderów, ale wszystko jest jeszcze możliwe. Finał już 27 marca.

Kto bierze udział i ile punktów już zebrał?

  1. Harnaś z Radkowa - 3734 punkty
  2. Grzędowianki - 2730 punkty
  3. Warzęgowianie - 1628 punkty
  4. Cicha Woda z Udanina - 1211 punkty
  5. Cyraneczki z Gorzanowa - 1177 punkty
  6. Woliborzanki - 1027 punkty
  7. Kukułki - 573 punkty
  8. Złote Łany - 227 punkty
  9. Wiolinek z Brzeźnicy - 197 punkty
  10. Gościniec - 169 punkty

W niedzielę 13 marca na antenie Radia Wrocław poznamy bliżej solistkę z Ołdrzychowic Kłodzkich panią Bronisławę Jakubowską.

Cicha Woda z Udanina

Zespół ludowy "Cicha Woda " z Udanina działa od 2007 roku. Powstał przy okazji dożynek, kiedy panie z KGW przygotowały stoisko, przy którym śpiewały przyśpiewki. Tak im się to śpiewanie spodobało,że postanowiły założyć zespół ludowy.

Staraniem gminy otrzymały stylizowane stroje ludowe, znalazły akordeonistę, bębnistę i zaczęły uczyć się piosenek. "Cicha Woda" to 13 śpiewających pań i 3 panów. Tradycje ich rodziny wywodzą się z różnych regionów Polski, ale najciekawsze koligacje ma pani Halina Mołoń. Pochodzi ze wsi Zagórze w województwie Podkarpackim. Jeden z jej krewnych grał w słynnej Kapeli Ludowej z Siedleczki. Jak zapewniają będą wzbogacać swój repertuar o utwory z tamtych stron Polski.

Cyraneczki z Gorzanowa

Nazwa zespołu pochodzi od wody źródlanej "Cyranka", która czerpana jest ze źródła w Gorzanowie. "Cyraneczki" rozpoczęły działalność 18.03.2004 roku.Wcześniej reaktywowało swoją działalność Koło Gospodyń Wiejskich, które działało od 1953 roku.

Inicjatorem  powstania zespołu śpiewaczego była ówczesna sołtys Jolanta Terlecka oraz proboszcz tamtejszej parafii, ojciec Henryk Dereń. Wtedy do zespołu zapisało się aż 36 osób.

Dzisiejszy skład Cyraneczek to około 25 osób, w tym aż 5 małżeństw. Wystepują w strojach stylizowanych i prezentują repertuar z różnych stron Polski. Kierownikiem zespołu jest Jolanta Terlecka, a szefem muzycznym Eustachy Krypowicz, który przygrywa na akordeonie.

Harnaś z Radkowa

Kapela góralska „HARNAŚ” powstała w 2008 roku na bazie kapeli radkowskiej „Wesoła Ferajna”, która w swym repertuarze zawsze wykorzystywała muzykę różnych kultur i różnych regionów Polski, na koniec inspirując się folklorem Podhala.

Początkowo grywali w domu wyłącznie dla siebie, ale zafascynowani górami i góralszczyzną postanowili pójść dalej w tym kierunku. Już po pierwszych próbach okazało się, że pomysł okazał się bardzo trafionym zamierzeniem. W ten sposób w roku 2009, u podnóża Gór Stołowych z dominującym szczytem Szczelińca, utworzono kapelę pod nazwą „HARNAŚ”. Muzycy śpiewają gwarą góralską i grają na modyfikowanych na styl góralski (i przez rdzennych Górali) instrumentach smyczkowych, wiernie oddając charakter i brzmienie tradycji góralskiej. W ich repertuarze znajdują się przede wszystkim pieśni z Podhala, ale także można usłyszeć nutę sądecką i żywiecką. Członkowie kapeli to osoby, których korzenie sięgają Podhala oraz okolic. Ciągle doskonalą swój warsztat, poprzez spotkania i  muzykowanie z góralską rodziną Mardułów w Poroninie, pod kierunkiem Stanisława Marduły nauczyciela Szkoły Muzycznej w Zakopanem. Nieustannie poszukują rdzennych górali w lokalnym środowisku, chcąc powiększyć skład i rozbudować do rangi  zespołu pieśni i tańca. Kierownikiem zespołu jest Stanisław Paluszek. Od początku roku 2010 kapela działa przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radków.

Wiolinek - Koło Gospodyń Wiejskich z Brzeźnicy

Koło Gospodyń Wiejskich w  Brzeźnicy istnieje już 58 lat. W tym czasie działał w tej wsi Zespół Ludowy "Kotlinianka", który po pewnym  czasie zmienił swoja nazwę na „Brzezinianka”.

Niestety jak wspominają mieszkańcy jakieś 20 lat temu zawiesił swoja działalność. Zespół Wiolinek powstał w marcu 2009 roku. 20 osobowa grupa śpiewa a capella pod kierownictwem Anny Bartkiewicz- Czaja. W swoim repertuarze zespół wykonuje pieśni ludowe, patriotyczne, religijne i okolicznościowe.

EM / prw.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA