Express-Miejski.pl

Pielęgnacja skóry w ciąży – najważniejsze wskazówki

zdjęcie ilustracyjne fot.: 123rf.com

Wiele artykułów, które czytają przyszłe mamy, podpowiada, jak dbać o siebie w ciąży, ale niewiele z nich skupia się na tak ważnym aspekcie jak poprawna pielęgnacja skóry.

W tym szczególnym okresie organizm musi poradzić sobie z wieloma trudnościami związanymi ze zdrowiem, na czym cierpi także nasze ciało. Sprawdź, co możesz zmienić w swojej codziennej rutynie i stosowanych kosmetykach, aby zadbać o siebie możliwie jak najlepiej. 

Jak przebiega ciąża u kobiet w różnym wieku?

Ciąża to okres w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. W tym czasie jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za maluszka, który rośnie w brzuchu. Często z tego względu zapominamy o swoich potrzebach i skupiamy się wyłącznie na dziecku. To błąd, ponieważ nasze samopoczucie i zdrowie jest w tym przypadku równie ważne. Warto więc zadać bardzo ważne pytanie: jak dbać o siebie w ciąży

Mówi się, że prawidłowy czas trwania ciąży powinien wynosić 280 dni. W tym czasie rezygnujemy z wielu udogodnień, na które wcześniej nawet nie zwracaliśmy uwagi. Lekarze zwracają uwagę na dietę, ilość ruchu w czasie dnia, wskazują również, że konieczne jest odstawienie takich używek jak papierosy czy alkohol. Znaczenie ma także pielęgnacja skóry w ciąży. Należy mieć na uwadze, że w im późniejszym wieku decydujemy się na bycie rodzicem, tym szanse na wystąpienie powikłań są większe. 

Jak dbać o siebie w ciąży – porady

Coraz częściej kobiety decydują się na ciążę w bardzo różnym okresie swojego życia, wciąż pamiętając, aby wybrać ten moment, kiedy jest on bezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich pociech. Czas ten nie zawsze jest jednak łatwy, o czym przekonało się już wiele przyszłych mam. Dzieje się tak głównie ze względu na rozchwianą gospodarkę hormonalną wpływającą nawet na nasze samopoczucie.

Podczas tych dziewięciu miesięcy dobrze jest skupić się na sobie i pamiętać o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Wsparcie osób trzecich także będzie nieocenione. Mogą oni odciążyć przyszłą mamę, przejmując za nią niektóre z obowiązków lub pomagając jej w stworzeniu wyprawki i dbając o to, aby nie była przepracowana. 

Jak dbać o siebie w ciąży, jeżeli pojawiają się komplikacje? Tutaj o wskazówki należy pytać lekarza, który szczegółowo wytłumaczy, na co należy uważać. Niektóre kobiety są zmuszone znacząco ograniczyć swoją aktywność w czasie oczekiwania na dziecko. 

Podstawowa pielęgnacja skóry w ciąży

Wspomniana już pielęgnacja skóry w ciąży ma kluczowe znaczenie, jeżeli zależy nam na tym, aby nasze ciało wyglądało możliwie jak najlepiej. Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ochronę przeciwsłoneczną, której nie powinno zabraknąć także w tym okresie. Pamiętajmy jednak, aby wybierać tylko kosmetyki, które są bezpieczne dla przyszłych mam. Niektóre substancje znajdujące się w produktach kosmetycznych nie są wskazane do stosowania podczas trwania ciąży. Wskazówką będą atesty, o których informuje producent. Powinniśmy szukać ich na opakowaniu kupowanych preparatów. 

Zdarza się, że przyszłe mamy zmagają się z suchą skórą. Dlatego częściej sięgają po balsamy i kremy, które zapobiegają pojawianiu się suchości, ale też swędzeniu czy pieczeniu. W okresie ciąży skóra rozciąga się, przybieramy na wadze, a to skończyć się może rozstępami. Nie zawsze jesteśmy w stanie ich uniknąć, natomiast aplikowanie odpowiednich preparatów może być pomocne lub przyspieszy późniejsze gojenie. 

O czym jeszcze pamiętać? Pomocne będą też delikatne peelingi, które nie wywołają podrażnienia, a jedynie delikatnie złuszczą martwy naskórek. Sprawią, że nasze ciało będzie znacznie gładsze i przyjemniejsze w dotyku. Ponadto są też odpowiedzialne za pobudzenie krążenia, ale w tym przypadku nie można przesadnie masować skóry. Wskazana, bezpieczna temperatura wody podczas kąpieli nie powinna przekraczać 37°C, a podczas każdej wizyty u kosmetyczki należy przypomnieć, że jesteśmy w ciąży, gdyż wiele zabiegów nie jest wskazanych dla kobiet spodziewających się dziecka. 

mat. sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA