Express-Miejski.pl

NFC – co to jest? Czy jest bezpieczne?

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Smartfon to w ostatnich latach nasze osobiste „centrum dowodzenia”.

Dzięki niemu mamy dostęp do rozrywki, możemy zapłacić rachunki i kontaktować się z całym światem zarówno w sprawach prywatnych, jak i biznesowych. Co ważne, twórcy telefonów oraz związanych z nimi technologii ciągle pracują nad rozwojem wszystkich tych funkcji. Wspiera je m.in. technologia NFC – czym właściwie jest i czy to bezpieczne?

Czym jest NFC?

NFC to skrót od angielskiej nazwy Near Field Communication, która po polsku tłumaczona jest jako Komunikacja Bliskiego Zasięgu. Jak sama nazwa wskazuje, odnosi się to do technologii, która umożliwia pracę, czyli przesyłanie informacji cyfrowych, w bardzo bliskiej odległości. Co więcej, to technologia bezprzewodowa oraz bezdotykowa, a wykorzystuje się ją przede wszystkim w najnowszych modelach smartfonów. 

Co oznacza wspomniana „bardzo bliska odległość”? NFC pozwala na połączenie urządzeń, które są od siebie oddalone na maksymalnie 20 cm, co jest niezwykle istotne m.in. dla bezpieczeństwa owych połączeń.

NFC bazuje na protokołach RFID (ang. Radio-frequency identification), czyli w wielkim skrócie – opisywany tu sposób komunikacji jest możliwy dzięki falom radiowym. Każdy system tego typu składa się ze znacznika RFID, nazywanego inaczej m.in. chipem lub tagiem RFID, a także czytnika RFID z anteną, które – zwykle pod postacią układu scalonego, czyli mikrochipa połączonego z anteną – umocowane są na danym nośniku, np. papierowym lub plastikowym. Kiedy wspomniane chip oraz antena znajdą się w zasięgu pola magnetycznego, wytwarza się energia elektromagnetyczna, która finalnie pozwala na przekazywanie danych pomiędzy smartfonem a danym urządzeniem. 

Co umożliwia technologia NFC?

  • Najczęściej jest kojarzona z możliwością dokonywania bezgotówkowych transakcji właśnie przy pomocy wspomnianego smartfona. Jako że NFC współpracuje z wieloma aplikacjami bankowymi, nie trzeba nosić przy sobie karty i obawiać się o jej zgubienie czy kradzież – telefon zwykle mamy przecież przy sobie, a w dzisiejszych czasach może on być także portfelem! 
  • Dzięki NFC można połączyć się z różnego rodzaju sprzętami, np. bezprzewodowymi słuchawkami.  
  • Znaczniki, inaczej określane m.in. tagami, można zaprogramować w niemal dowolny sposób. Można np. umieścić jeden przy wejściu do domu i zaprogramować tak, by po zbliżeniu telefonu, jego dźwięk był automatycznie wyciszany – spokój i odcięcie się od świata po powrocie do swojego azylu tylko dzięki jednemu dotknięciu? Czemu nie!
  • NFC umożliwia również szybkie uwierzytelnianie, co pozwala np. na otwieranie drzwi bez konieczności wpisywania haseł itp.
  • Niewątpliwym plusem działania opisywanej tu technologii jest niski pobór energii w czasie procesu łączenia aktywnych urządzeń – bateria Twojego smartfona nie straci na tym wiele, a liczne procesy mogą znacznie przyspieszyć!

NFC a aplikacje bankowe

Obecnie większość banków umożliwia płacenie bezdotykowe właśnie za pomocą telefonu. Pamiętajmy jednak, że konieczna jest do tego aplikacja danego banku – najczęściej są one opracowywane pod kątem systemów iOS oraz Android – lub aplikacje umożliwiające połączenie kart płatniczych z różnych banków w tzw. e-portfel. Przykładowo dla użytkowników produktów Apple będzie to aplikacja Wallet, ale można też korzystać np. z aplikacji Google Pay, Amazon Pay i innych.

Zapewne zastanawiasz się zatem, czy jest możliwe płacenie telefonem bez stałego dostępu do internetu? To zależy – niektóre banku umożliwiają dokonywanie płatności także w trybie offline (zwykle wyznaczony jest wtedy limit tego typu transakcji), inne na to nie pozwalają. Warto zatem mieć pewność, że nie stracimy połączenia w najmniej oczekiwanym momencie. Postawmy więc na solidne rozwiązania w tym zakresie – przykładem jest internet od UPC, a konkretnie UPC Wi-Free, czyli nielimitowany internet poza domem, do którego użytkownicy mają dostęp dzięki sieci 800 tys. hotspotów! 

Czy NFC jest bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy korzystanie z NFC jest bezpieczne – nic dziwnego, zwłaszcza gdy w grę wchodzą pieniądze. Na szczęście można być w tej kwestii spokojnym!

Technologia NFC ma wiele zabezpieczeń. Kluczowe są dwa – po pierwsze, aby doszło do połączenia, dane sprzęty muszą być bardzo blisko siebie (jak to zostało wspomniane, maksymalnie 20 cm). Po drugie, jeśli chcemy, by nasze urządzenie połączyło się z innym, musi być odblokowane (chroni nas więc np. odpowiedni kod, Touch ID czy odcisk palca). 

Co więcej, NFC posiada dodatkową formę zabezpieczenia, jaką jest Secure Element SE, czyli mikroprocesorowy chip, który chroni przed nieautoryzowanym dostępem, przechowuje poufne dane i umożliwia uruchomienie ograniczonego zestawu, tylko tych najbezpieczniejszych aplikacji. Warto też podkreślić, że w przypadku większych kwot transakcji bezdotykowych, konieczne może być podanie kodu PIN. Wszystkie te kwestie sprawiają, że niezauważone połączenie jest w zasadzie niemożliwe – nad wszystkim mamy kontrolę, w tym także nad swoimi finansami!

mat. zewnętrzny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA