Express-Miejski.pl

Defibrylator AED i radiotelefon - dla strażaków i nie tylko

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Zadania strażaka wymagają dobrego wyposażenia w różnorodny sprzęt. Czasem konieczne jest szybkie udzielenie pomocy poszkodowanym i wówczas przyda się defibrylator AED.

Zawsze niezbędna jest niezawodna komunikacja, którą zapewni radiotelefon. Choć strażacki ekwipunek kojarzy się zwykle z mundurem, hełmem, latarką i specjalistycznymi butami, to na tym się nie kończy. Defibrylator AED i radiotelefon także mogą okazać się bardzo cenne. Często to strażak jest osobą, która jako pierwsza może udzielić podstawowej pomocy medycznej poszkodowanemu. Jednocześnie musi mieć możliwość pewnej i niezakłóconej komunikacji z innymi podmiotami. 

Czym jest defibrylator AED?

Co kryje się pod pojęciem „defibrylator AED’’? Skrót ten oznacza Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Używając go, mamy na myśli bardzo nowoczesne i skomputeryzowane urządzenie, które jest przeznaczone do wykonywania defibrylacji także przez osoby, które nie mają kierunkowego wykształcenia medycznego.

Jak to możliwe, że także Ty możesz po przeszkoleniu udzielić pomocy innej osobie dzięki takiemu defibrylatorowi? Nowoczesne urządzenia mają możliwość przywracania prawidłowej pracy serca dzięki impulsowi elektrycznemu, jednak to nie wszystko. Zastosowane w nich technologie pozwalają na to, żeby zrobić to w prosty i skuteczny sposób. Defibrylator AED z doradcą posiada specjalny protokół, którego rolą jest przeprowadzenie osoby defibrylującej przez kolejne etapy udzielania pomocy. Wszystko odbywa się w przystępny sposób przy pomocy serii poleceń głosowych. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zachowanie właściwej sekwencji działań, ale i opanowanie stresu. Ten zaś potrafi być w takich sytuacjach czynnikiem paraliżującym. 

Jaki powinien być radiotelefon?

Trzeba też pamiętać o tym, że w pracy strażaka niezbędna jest ciągła i niezakłócona niczym komunikacja. Bez niej współdziałanie w sytuacji kryzysowej jest bardzo utrudnione. Dobrze działający i funkcjonalny radiotelefon jest jej podstawą. Takie urządzenie umożliwia pełny zakres komunikacji pomiędzy grupami ratunkowymi.  To zaś daje szansę efektywnego współdziałania dla realizacji celu.

Wyróżnia się przede wszystkim radiotelefony przewoźne i nasobne. Obie kategorie muszą być odpowiednio zabezpieczone tak, by umożliwiały pracę w niesprzyjających warunkach. Przede wszystkim musi cechować je odporność na wilgoć, zadymienie i skrajne temperatury. W warunkach akcji bojowej nieodłącznym utrudnieniem jest hałas, którego nie da się opanować. Dobrej klasy radiotelefon posiada systemy, które umożliwiają wysłanie poprawnej jakości komunikatu niezależnie od sytuacji. Sprzęt najlepszych marek, warto wymienić tu choćby Motorolę i Hyterę, wykonywany jest z materiałów wysokiej klasy. Dzięki temu nawet w warunkach użytkowania bojowego jest w stanie dobrze służyć przez bardzo długi czas.

Niezależnie od tego, jaki sprzęt wybierzesz, przy zakupie defibrylatora AED i radiotelefonu warto się dobrze zastanowić. To od tego sprzętu może zależeć przecież czyjeś życie. 

mat. sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA