Express-Miejski.pl

CV kierowcy. Jak powinno wyglądać?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: Pixabay.com

Szukanie pracy nieodłącznie jest związane z tym, że należy w odpowiedni sposób zaprezentować przyszłemu pracodawcy. 

Tak samo jak dawniej, tak również obecnie kluczowe staj się więc przygotowanie odpowiedniego życiorysu. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach, wraz z postępem technologicznym, zmieniły się również wymagania dotyczące pisania CV. Ogromną rolę odgrywają kluczowe formaty CV, a także sposób, w jaki przedstawił się kandydat na dane stanowisko. Najwięcej problemów zwykle sprawia pisanie CV kierowcy. Tak więc jak napisać CV dla kierowcy zawodowego?

CV dla kierowcy - struktura

Dokument jakim jest CV jest naszą swoistą wizytówką, która poza opisanymi w nim umiejętnościami, prezentuje również rekruterowi to, jaką osobą jesteśmy. Warto więc zwrócić uwagę na uporządkowaną i logiczną strukturę CV dla kierowcy, gdyż będzie to jednocześnie świadczyło o naszym zorganizowaniu i uporządkowaniu. W pierwszej kolejności jednak, zawodowi kierowcy pisząc swoje CV powinni wybrać odpowiedni szablon. Oczywiście w sieci można znaleźć wiele wzorów tego typu dokumentów, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim sposobem rozmieszczenia poszczególnych sekcji, a także sposobem na wyróżnianie poszczególnych informacji i kompetencji. Niemnie jednak wracając do kierowców powinni oni stawiać na klasyczne szablony CV, które pozwolą na zachowanie względnej spójności życiorysu i zadbają o czytelność oraz przejrzystość dokumentu. Kolejno należy pamiętać o umieszczeniu w życiorysie następujących sekcji:

  • dane osobowe - imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy lub adres e-mail w zupełności wystarczą, jednak niektórzy zalecają również podanie daty urodzenia oraz adresu zamieszkania.
  • podsumowanie zawodowe- czyli krótki opis dotychczasowej ścieżki kariery, w którym powinniśmy skupić się na tym doświadczeniu, które ma bezpośredni związek z ofertą na którą aplikujemy.
  • doświadczenie
  • wykształcenie
  • umiejętności - przy czym sekcja ta powinna zostać podzielona zarówno na umiejętności twarde, jak i na umiejętności miękkie
  • zainteresowania
  • klauzula o ochronie danych osobowych - pominięcie tego elementu w CV sprawi, że nie będzie mogło ono zostać uwzględnione w procesie rekrutacyjnym.

Wykształcenie i doświadczenie w CV kierowcy

CV kierowcy zawodowego to przede wszystkim dwie najważniejsze sekcje, którymi są doświadczenie i wykształcenie. Można powiedzieć, że od kierowców zwykle nie oczekuje się wysokiego wykształcenia i specjalistycznych kursów. Niemniej jednak, jeśli ukończyliśmy profilowaną szkołę zawodową lub liceum z egzaminem maturalnym, z pewnością podniesie to nasze szanse na otrzymanie telefonu od rekrutera. Warto jednak najwięcej uwagi poświęcić doświadczeniu zawodowemu, gdyż jest to bez wątpienia najważniejsza sekcja w CV dla kierowcy. Zwykle oczekuje się, by kierowca miał co najmniej kilka lat przejeżdżonych za kierownicą zarówno w transporcie krajowym jak i zagranicznym. Przy uzupełnieniu tej sekcji jednak warto skupić się na tych punktach, które bezpośrednio pokryją się w wymaganiami zawartymi w ofercie pracy. Dodatkowo jest to miejsce na podkreślenie swoich sukcesów jak np. bezkolizyjna jazda, czy terminowe dostawy towarów. Warto również wspomnieć o obowiązkach jak np. przygotowywanie pojazdu do trasy, czy zabezpieczanie przewożonych towarów.

Czy CV dla kierowcy zawsze idzie w parze z listem motywacyjnym? 

Często kierowcy aplikujący na dane stanowisko pracy nie zwracają uwagi na list motywacyjny. Okazuje się, że jest to niezwykle błędne podejście, gdyż w przypadku tego typu pracy, listy motywacyjne mogą znacznie zwiększyć nasze szanse na otrzymanie posady. List motywacyjny dla kierowcy powinien być zawsze dołączony do CV. Jego treść powinna dodatkowo motywować i odpowiadać na pytanie: dlaczego to właśnie my jesteśmy idealnymi kandydatami na to stanowisko? Warto w nim podkreślić również swoje zaangażowanie i pasję do wykonywania tego zawodu. Co więcej, warto również zadbać o to, by w liście motywacyjnym dla kierowcy delikatnie zasugerować rekruterowi, że zależy nam na danej pracy i wyrazić chęć na spotkanie i przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

mat. sponsorowany

REKLAMA